f DE WEEK VAN PHLIPPEN 18 RELATIEPROBLEMEN WERKGEVER HELPT Werknemers die in scheiding liggen zijn vaker ziek en presteren slechter. Hulp bij relatieproblemen is in het belang van de werkgever én de werknemer. 'Mijn baan gaf me elke ochtend een reden om op te staan.' IC I in mijn postvak 'concepten'. Op 25 mei gaat hij naar info@google.com. 25 mei is ook de dag dat in Brussel de champagne wordt ontkurkt. Een groep ambtenaren heeft jaren lang geknokt als leeuwen voor een nieuwe privacyverordening voor heel Europa. Als het goed is, moet Google al mijn hierboven ge noemde wensen in vervulling laten gaan. Ik kan als het goed is met mijn 'datadossier' gaan shop pen. De techreuzen moeten dan hun best voor mij doen. Inderdaad, het klopt wat ze in hun meestal doodsaaie communiqués vermel den. Dit zou de grootste overwin ning zijn van de Europese burger op de techreuzen sinds het begin van internet. Waarom horen we er dan zo weinig over? Het komt denk ik omdat de meeste mensen niet zo veel op hebben met privacyschen- ding. Waarom zouden we ook? We merken wel de voordelen (Facebooktoegang) maar van het 'Big brother is watching you'-ge- vaar merken we weinig. Ik belde daarom gisteren met enig voorbe houd naar de betrokken ambtenaar in de Europese Commissie en zei: „Leuk hoor, die nieuwe privacy wetgeving, maar dit is toch gewoon een Pyrrusoverwinning?" Wat ik bedoelde was: we kunnen wel ons recht uitoefenen om onze data niet meer te laten gebruiken, maar zolang de techreuzen het recht hebben om ons geen diensten te leveren als we niet akkoord gaan, dan gaan we toch keihard voor de bijl? Onze levens zijn vervlochten met ons virtuele bestaan op social media. Een 'ping' op je telefoon en je onderbreekt waar je mee bezig was om even die virtuele aai over de bol te incasseren. Zo'n dossier is een gloednieuwe blik in de spiegel. Het streelt je ego om te weten wat ze allemaal over je verzamelden is deze nieuwe wet een echte Euro pese heldendaad. Ook al kunnen we de social media niet meer mis sen, we zijn wel nieuwsgierig naar ons dossier. Ik wel tenminste. Zo'n dossier is een gloednieuwe blik in de spiegel. Het streelt je ego om te weten wat ze allemaal over je verzamelden. Alsof er een boek is geschreven over jou! Als we dat dossier eenmaal in bezit hebben, zullen de techreuzen moeten strij den om onze dossiers. Wij kunnen dan kiezen voor een techreus die minder intieme gegevens door verkoopt of eentje die in ruil nog betere diensten levert. Ik kan niet wachten tot 25 mei. Vopak Ordina jon Air France- KLM even jaar geleden was Brechje van Geenen nog ge trouwd. Toen zei haar man ineens: ik ga bij je weg. Daar zat ze, alleen met twee kinderen. „Ik kon niet meer nadenken en belde mijn manager. Die zei: neem eerst maar eens twee weken vrij om dingen te regelen." Ze vond een nieuwe woning, een andere school voor de kinderen. Maar toen moest het rouwproces nog beginnen. Van Geenen: „Je bent emo tioneel, slaapt slecht. De kinderen zijn van streek. Dan ben je met je hoofd niet bij je werk." Met haar manager sprak ze af tijdelijk minder te gaan werken. Op kosten van haar werkgever bezocht ze een psycholoog, die haar hielp de emoties een plek te geven en haar zelfvertrou wen terug te krijgen. Achteraf gezien was deze aanpak van onschatbare waarde voor Van Geenen. „Dankzij mijn baas heb ik na de scheiding een goede start gemaakt." Werkgevers hebben er baat bij om medewerkers te helpen die in schei ding liggen, want relatieproblemen zorgen voor extra ziekteverzuim en verlies aan productiviteit. Het ziekteverzuim van gescheiden mede werkers ligt 2 procent hoger dan dat van getrouwde werknemers, zegt Esther Kluwer, hoogleraar Duur zame relaties aan de Radboud Universiteit. „In het jaar vóór de scheiding loopt het verzuim op, om te pieken in het jaar van de breuk." Dat verzuim kost werkgevers 438 miljoen euro per jaar, beraamde onderzoeks bureau Econovision. Relatiepotje Iet-ondernemer Bart Verkruijsen heeft voor zijn personeel een speciaal 'relatie potje' beschikbaar: dui zend euro per vijfjaar. Dankzij mijn baas maakte ik na de scheiding een goede start @sandraphlippen Beste Gooale Mag ik een overzichtje van alle persoonlijke gegevens die jullie over mijn leven hebben opgeslagen, geanalyseerd en doorverkocht? Ik wil graag zien welke bedrijven interesse toonden in mijn voorkeuren en mijn karaktereigenschappen. Zodra ik mijn 'dossier' heb ontvangen, mogen jullie al mijn data weggooien en ook mogen jullie je adverteerders opdragen hetzelfde te doen. Ik ga eens onder zoeken welke diensten Alibaba, Uber of Twitter mij wil leveren in ruil voor mijn data. Met vriendelijke groet, Sandra (maar dat wist je natuurlijk al) Deze mail staat opgeslagen Juist omdat we zo afhankelijk zijn Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O m zaterdag 17 februari 2018 Ondanks de winstdaling waren de resul taten beter dan verwacht. De ICT-dienst- verlener kreeg een upgrade van NIBC Markets naar 'kopen'. De verzekeraar hield het verlies in de AEX be perkt. De luchtvaart maatschappij is weer in de rode cijfers gedoken. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie O o GO Eerste Hulp Bij Scheidingen y Annemieke van Dongen Ede —Brechje van Geenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18