Paul de Leeuw Transgendervrouw geeft borstvoeding MARTHASTEWARTBAKES MARATHON 2i'Kitchen Primeur in medische wereld MmÈ 17 Doktoren verschijnen en ik word op een brancard gehesen lama VANDAAG 10.00 -15.00 MORGEN 12.00 -17.00 Het is een nare olym pische droom. Ik verongeluk op de rodelbaan. Ik ben aan het rodelen ge slagen nadat vrienden mij ervan hebben overtuigd dat ik daar het perfecte lichaam voor heb. Leef tijd doet er ook niet toe. Liggend op een simpel Horn- bach-sleetje met wieltjes ben ik aan mijn project begonnen op de Blaricumse heide. Ik roetsj langs schaapskooien en dames met grote honden aan de lijn. Tijd om iets te zeggen heb ik niet, want mijn snelheid is duivels. De vrouwen zien een homp vlees in fluorescerende kleding langs- schieten en begrijpen dat het se rieus is. Mijn maaltijden bestaan uit granola, geitenyoghurt en allerlei soorten ingelegde groenten. Doel: Olympische Spelen 2022. Met gepaste trots maakt Dione de Graaffbekend dat ik Nederland ga vertegenwoordigen bij het ro delen. Een sponsor is bereid mij te steunen. in rodel- en bowlingcentrum Proesjtesnov, bij de grens van Ka- zachstan. Ik verschijn in mijn fel- paarse Snelle Jelle-rodelpak aan de start. Het waait hard, maar ook dat maakt niks uit als je wilt ro delen. Na drie keer ferm heen- en-weer duwen, zet ik af en plet ik mijn lichaam plat op de slee. Ondertussen denk ik aan curling en dat het geweldig zou zijn als aan het einde van de rit mensen nog een beetje gaan bezemen om mij nog sneller te laten finishen. Maar helaas, mijn linkerbeen schampt de zijkant van de rodel baan, ik verlies de controle en klap met een rotvaart tegen de rechterkant van de rodelbaan. Mijn sleetje gaat ondersteboven en ik schaaf mijn hele hoofd open. Mijn paarse rodelpak wordt aan flarden gescheurd, het bloed gutst uit mijn lichaam en ik kom zwaargewond aan bij de finish. „Hersendood?" vraagt iemand. „Altijd geweest." op een brancard gehesen. Jeroen Stomphorst doet rechtstreeks verslag en in de verte hoor ik Bert Maalderink heel vervelende vra gen stellen. „Vond je het zelf ook niet een beetje te snel gaan?" Erben Wennemars gaat direct hetzelfde rondje rodelen en ves tigt een nieuw baanrecord. Ik word naar de intensive care gebracht in het Academisch Zie kenhuis Proesjtesnov, alwaar Pia Dijkstra mij staat op te wachten. „Alle organen eruit!" sommeert ze. Omdat ik nog wel alles kan horen, slaat de schrik mij om het hart. „Het hart ook." Pia fluistert me toe dat ik me niet ongerust hoef te maken. „Er komt een heel goede chirurg. De beste van Groot-Rusland." groot slagersmes en een blauw kapje voor zijn mond. Hij kijkt mij indringend aan en schuift zijn mondkapje naar beneden. „Hier kan wel wat vlees af, dacht ik zo." Hij begint stukjes van mijn huid af te schrapen. Wonderwel voel ik niks. Maar dan zegt hij, best wel emotioneel: „En nu je hart." Op het moment dat zijn slagersmes mijn lichaam binnen dringt, schrik ik wakker. Mijn man staat met een glas organi sche jus naast mijn bed: „Happy Valentine." Het verhaal van de vrouw - van wie de identiteit en ook de woonplaats geheim worden gehouden - werd gepubliceerd in het blad Transgen- der Health. De reacties op sociale media liepen uiteen. Aan de ene kant waren er degenen die het een wetenschappelijke doorbraak vin den. Aan de andere kant klonk er ook verontwaardiging en afkeuring over de gang van zaken. De 30-jarige vrouw werd geboren als man en volgde al zes jaar hor moontherapie, waardoor ze bor sten kreeg. Zij had echter geen ge- slachtsveranderende operatie of borstvergroting ondergaan, toen ze de artsen benaderde met de vraag of ze borstvoeding zou kunnen ge ven. Haar zwangere partner wilde dat zelf niet doen. Om haar plannen door te zetten had de vrouw in Ca nada een antibraakmiddel gekocht dat in Amerika niet vrij verkrijg baar is. Het middel is bekend van wege de bijwerking, namelijk dat het de melkproductie bij zwangere vrouwen kan stimuleren. Niettemin werd de vrouw in haar wens geholpen door de artsen. Voor de geboorte van het kind gaven de artsen haar een hormoonbehande ling om een aanstaande geboorte te simuleren en haar melkproductie kunstmatig op gang te brengen. Zo moest ze enige tijd driemaal daags gedurende vijf minuten kolven om haar borsten te stimuleren. Nadat eerst enkele druppeltjes moedermelk werden geprodu ceerd, werd dit tot aan de geboorte van het kind opgevoerd naar 227 gram moedermelk per dag. De baby kreeg de eerste zes weken alleen borstvoeding. Een kinderarts die toeziet op de groei van de baby, be vestigde dat die een normale groei- curve had en gezond was. Uiteinde lijk kreeg het kind ook flesvoeding, omdat er toch onvoldoende moe dermelk werd aangemaakt. Nietverbaasd Volgens Joshua Safer van het Bos ton Medical Center is het een erg belangrijk onderzoek, al was hij niet erg verbaasd over het resultaat. „Als ik transgendervrouwen be handel, dan zien we een goede borstontwikkeling", zegt hij. De endocrinoloog verwacht dat borst voeding 'erg populair gaat worden bij transgendervrouwen'. Ondertussen is de baby zes maanden oud en maakt borstvoe ding nog altijd deel uit van haar di eet. Verder onderzoek is nodig, al dus de experts. zaterdag 17 februari 2018 GO Rodelen De eerste wedstrijd vindt plaats Doktoren verschijnen en ik word Halbe Zijlstra verschijnt met een ■Krflip i-P» Amerikaanse artsen zijn erin ge slaagd om voor het eerst een transgendervrouw borstvoeding te laten geven aan haar geadop teerde baby. Bob van Huët Rotterdam Na behandeling werden eerst een paar druppels melk geprodu ceerd. Dat liep op tot 227 gram moedermelk per dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17