15 INTERVIEW PVDA-LEIDER LODEWIJK ASSCHER PvdA-leider Lodewijk Asscher zet de relatie met het derde kabinet-Rutte op scherp na het debat over de afgetreden Halbe Zijlstra. „Er zijn voorwaarden verbonden aan onze steun, dat wordt onderschat." De PvdA is nu een jaar verlost van regeringsverantwoor delijkheid, maar wordt niet beloond voor de nieuwe rol in de oppositie in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen. Twee affaires binnen de partij - rond PvdA'ers William Moorlag en Marleen Barth - hebben de stijgende lijn in de peilingen getemperd. In zijn werkkamer op het Binnen hof zit Asscher niettemin fier en strijdvaardig achter zijn bureau. Hij toont zich verbijsterd over het vol gens hem veelzeggende optreden van de coalitie na de val van Halbe Zijl stra. „Nee, de schade voor Nederland is heel groot. We zijn lid van de Veilig heidsraad, we hebben heel serieuze onderwerpen met Rusland te bespre ken. De aanpak van deze affaire rond de leugen van Zijlstra verraadt zelfin genomenheid bij de coalitiepartijen. 'We gaan dat zo onderling regelen, en dan gaat iedereen naar buiten, en dan zeggen we: het is allemaal niet zo erg'. Maar mensen accepteren dat he lemaal niet." „Rutte wilde bij de start links en rechts verbinden, een uitgestoken hand bieden. Maar daar heb ik sinds dien heel weinig van vernomen. Het kabinet heeft een arrogante houding in het parlement, waarbij redelijke verzoeken van de oppositie tamelijk hooghartig worden afgewezen. Ik zie onvermogen om te reageren op wat heel hard nodig is. De werkdrukcri sis: het feit dat politieagenten, onder wijzers, verpleegkundigen en ambu lancepersoneel een noodsignaal afge ven. Zij krijgen te weinig respect en waardering. Daar moet het kabinet nu in investeren. Als ze dat niet doen, kunnen ze er niet van uitgaan dat wij ze blijven steunen. Ze moeten de ba nanen uit hun oren halen en luiste ren." „Het is buitengewoon frustrerend: we hebben ongelooflijk moeten be zuinigen, dat heeft iedereen enorm gevoeld. Nu wij in de oppositie zit ten, komen de economische records en zijn er overschotten. Dit is echt het moment om fors te investeren in de toekomst van de echte helden die voor ons allemaal werken. Hogere sa larissen, extra banen ter ontlasting van de werkdruk. Ik vind het frustre rend dat het geld na die forse bezui nigingen nu naar de multinationals rolt. Dat is een bittere schande." ln het kabinet moeten zede bananen uit hun oren halen en luisteren „Ik vind dat je als PvdA heel voor zichtig moet omgaan met het aller zwaarste middel. Ik wilde het wel met de fractie bespreken, want ik vond het nogal wat, het debat. Er werd heel laconiek omgegaan met een heel zware kwestie. Dit kabinet zit wat mij betreft in de gevaren zone. Er zijn voorwaarden verbon den aan onze steun, dat wordt on derschat." „Ik doe ontzettend m'n best in wat ik doe. Maar ik heb wel ervaren dat je niet altijd de controle hebt. En dat hoort ook bij het leven." „Het verlies van mijn vader is een gi gantisch verdriet. Als je iemand ver liest die je dierbaar is, dan is dat iets heel groots. Het grijpt me soms naar de keel." „Ik wilde proberen het zo goed mo gelijk weer bij elkaar te brengen. En ik ben heel blij met de uitkomst van de commissie die er goed naar heeft gekeken en advies heeft uitgebracht. Ik ben heel blij met wat de uitkomst daarvan was, dat Moorlag kon aan blijven. Maar het was niet hoe ik me mijn vakantie had voorgesteld." „Er zitten een aantal aannames in je vraag waar ik niet op in ga. We heb ben een commissie die advies heeft uitgebracht, daar ben ik heel blij mee. En voor mij is het daarmee klaar. Dat betekent dat ik niet in ga op aanna mes wat er wel of niet zou zijn ge beurd." „Dat wordt beweerd. Nogmaals: dat zijn aannames, waar ik niet op in ga. Want er wordt geïnterpreteerd aan de hand van mededelingen die ik niet gedaan heb." „Ik zie hier uiterst ongelukkige kwes ties. Ik ben heel blij dat het niet heel lang heeft geduurd. Waarbij het heel goed is dat Marleen heeft ingezien dat haar aanblijven de PvdA zou schaden. En dat ze dus het besluit heeft genomen om te stoppen. Ik heb respect voor dat besluit. Daarmee heeft ze de ruimte gegeven om het achter ons te laten en aan de slag te gaan voor een sterke PvdA in de ge meenteraad." „Eerst dipten we nog, toen gingen we stijgen. Nu is de kiezer aan de beurt. Het vervult me met enorme trots dat mensen voor de PvdA de straat op gaan. Er is veel meer en thousiasme dan vier jaar geleden." zaterdag 17 februari 2018 GO 'De schade is heel groot Jan Hoedeman Peter Winterman Was u niet opgelucht dat de zaak voor het eerst flink in het honderd liep? Wat betekent dit voor toekomstige PvdA-steun aan het kabinet? Die werkdruk is al jaren hoog, ook toen u nog minister van Sociale Zaken was. Waarom heeft u er toen niets aan gedaan? Waarom steunde u afgelopen dins- - Lodewijk Asscher dag de motie van wantrouwen tegen het kabinet niet? in het debat noemde u Rutte een controlfreak. Bent u dat zelf ook? U zat rond de jaarwisseling in Aus tralië toen de PvdA in brand stond. Toen u terugkeerde overleed uw vader. Hoe heftig was die periode? Het viel samen met de partijcrisis rond William Moorlag, die voordat hij Kamerlid werd een sociale werkplaats leidde waar personeel te weinig betaald kreeg. Hoe ging u daar-mee om? Is het goed afgelopen? Een aantal mensen binnen de PvdA-fractie heeft Moorlag gevraagd om op te stappen. Hoe zijn de relaties nu bin nen de PvdA-fractie? De halve PvdA-fractie heeft Moor lag gevraagd op te stappen. U ook. PvdA-senator Marleen Barth vierde vakantie op de Malediven tijdens de behandeling van de ui terst gevoelige donorwet. De PvdA zou fors verliezen in ver gelijking met vorige gemeente raadsverkiezingen. Hoe gaat het met uw eigen werkdruk onder dit soort peilingen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15