13 Je had voor elk probleem acht mogelijke oplossingen. Je was briljant en flexibel tegelijk, een unieke combinatie Q SLELLRFIEL5En.nL/OOUnllDOLUn Onno Ruding, was in twee kabinetten Lubbers' rechterhand als minister van Financiën e eerste keer m dat ik je ont- moette, was toen ik je voor het par tijblad van de ARP in terviewde. Je was toen minister van Economi sche Zaken. Je was een jaar jonger dan ik, maar ik was enorm onder de indruk van die flit sende jongeman. Een paar jaar later zaten we samen in de fractie van het CDA. Zestien jaar hebben we heel inten sief samengewerkt. Toen jij premier werd de partners. Alles moest altijd functio neel zijn. Zo zat ik zelf ook in elkaar. Dat het altijd goed bleef gaan, kwam doordat ik bijna nooit het gevoel heb ge had dat we elkaar be donderden. En dat eeu wige Griekse restaurant in Den Haag waar we altijd heen gingen! Jij hield niet van luxe maaltijden. Het moest vooral snel op tafel ko men. Dus werd het al tijd die Griek, zodat we even snel wat konden eten bij het overleg. Toen ik in 1994 de poli tiek verliet, heb ik jaren geen Grieks meer ge lust. Daarna hebben we nog wel telefonisch contact gehouden, al werd dat steeds minder. Je was een geweldig ge dreven man. Proble men, daar was je gek op. Je kwam volledig tot je recht omdat je premier werd in een tijd waarin er veel za ken op je bordje kwa men." B|ekwa- Mmmm men sa- W W men als jongeling aan op de Erasmus Universi teit, voor een studie economie. Allebei katholieke jongens. Ik werkte hard en haalde hoge cijfers. Maar jij werkte nog veel harder. Zeker toen je het familiebe drijf moest overne men, omdat je vader overleed. Toen stu deerde je versneld af. Later, toen je al naar Den Haag was ge gaan, tipte je mij bij Van Agt als minister van Financiën. Ik weigerde. Maar toen je zelf een kabinet ging leiden en me weer vroeg, deed ik het wel. De samenwerking was intens. We bot sten vaak. Ik was rechtlijniger en vond dat we ons aan af spraken moesten houden. Jij was meer van de compromis sen. Je bemoeide je met alles en daarbij ging je soms voorbij de grens van wat staatsrechtelijk hoor de bij je taak als pre mier. Je had liever de macht gehad van een Duitse bondskanse lier of Engelse prime minister. Maar je was vooral een manager. Praktisch ingesteld, geen lange filosofi sche beschouwingen. Waar Dries van Agt soms liever om pro blemen heen liep, pakte jij ze direct aan. Je had voor elk pro bleem acht mogelijke oplossingen. Je was briljant en flexibel tegelijk, dat is een unieke combinatie van eigenschappen." Bert de Vries, CDA-politicus werkte zestien jaar nauw samen met Lubbers en ik fractievoorzitter, zat ik elke zondagmid dag bij jou in de tuin in Kralingen. Jaar in, jaar uit. Altijd ging het over werk. Je was de man er niet naar vriendschap pen te sluiten of eens privé af te spreken met zaterdag 17 februari 2018 GO Onno Ruding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13