Stickers moeten Belgen weg wijzen Jaarlezing op Zeldenrust over invloed van Donald Trump Drie van de zeven molens in West-Zeeuws-Vlaanderen buiten bedrijf 7 Het gaat niet goed met de oude windmolens in West-Zeeuws- Vlaanderen. Drie van de zeven molens staan stil. zv e molens in Retran- chement, Nieuwvliet en Biervliet zijn bui ten bedrijf. Verschil lende omstandighe den liggen eraan ten grondslag dat ze al maanden niet meer draaien. De vang, de rem, van de speciale houten standerdmolen in Retran- chement is sinds september of ok tober kapot, laat molenaar Bram Voogdt weten. „Zonder vang kun je niet draaien. Dat is te gevaarlijk, als opeens een harde wind op steekt en je de molen niet kunt stoppen." In Nieuwvliet speelt een lande lijk probleem. Vorig jaar april zijn door heel Nederland molens stil gelegd, omdat ze zijn uitgerust met deelbare wiekenroeden. „Ze zijn met bouten aan elkaar ver bonden", vertelt vrijwilliger Jaap Fremouw. „Bij twee molens in den lande zijn die bouten gebro ken, waarop is besloten dat alle molens met deelbare roeden niet meer mogen draaien." De molen in Biervliet is vorig jaar stilgelegd op last van de ge meente Terneuzen, omdat drin gend onderhoud nodig is en zon der ingrijpen gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Stichting Be houd Monumenten Biervliet is voorzichtig bezig een oplossing hiervoor te vinden. De molen in Biervliet is familiebezit. Onbe kend is wanneer die weer in be drijf kan komen. Wat dat betreft ziet het er voor We krijgen minder vrijwillige bijdragen, omdat de aanloop veel kleiner is de molen in Nieuwvliet, eigen dom van Stichting Molen Nieuw vliet, rooskleuriger uit. De Rijks dienst voor Cultureel Erfgoed die eerder het gebruik van deelbare roeden heeft aanbevolen, is 'na veel gedoe' bereid de vervangings- kosten op zich te nemen, aldus Fremouw. Hij hoopt dat het 'nog dit jaar' lukt om nieuwe roeden te plaatsen. „We hebben ze al besteld bij een molenmaker, maar ze heb ben het allemaal erg druk." Dat de molen stilligt, is voor Stichting Molen Nieuwvliet een financiële tegenvaller. Zij loopt de provinci ale subsidie per omwenteling mis. „En", vertelt Fremouw, „we krij gen minder vrijwillige bijdragen, omdat de aanloop veel kleiner is." De molen in Retranchement is eigendom van de gemeente Sluis. Molenaar Voogdt zegt 'al zo vaak gevraagd te hebben' wanneer Sluis een investeringsbeslissing neemt. Voor de zomer Wethouder Peter Ploegaert meldt 'binnenkort een voorstel te ver wachten'. Volgens hem moeten er meer werkzaamheden verricht worden dan alleen een reparatie van de vang. „Dat maakt het inge wikkelder, maar", stelt hij, „voor de zomer moet de molen kunnen draaien, of zoveel eerder als moge lijk." Voogdt is daar blij mee met het oog op het toeristenseizoen. „Want zodra de molen draait, ko men er mensen. Een molen is ook niet gemaakt om stil te staan." De bewegwijzeringsborden aan de stoplichten op de rondweg van Hulst, bij de kruising naar Sint Jansteen, moeten worden voorzien van stickers van winkelwagentjes. Dat vindt de nieuwe politieke partij HulstPlus. Vooral Belgen slaan nu af naar rechts om naar de winkels aan het Stationsplein te rijden, ondanks dat rechtdoor korter is. Dat doen ze, volgens HulstPlus, omdat ze het bordje 'Hulst' volgen. Daardoor ontstaat er onnodig veel verkeers drukte op de Zoetevaart, Van der Maelstedeweg en bij het Scharnier. De winkels zijn via die wegen ook te bereiken. De oplossing is simpel, volgens partijlid Eugene Verstraeten: stuur de auto's bij de stoplichten niet naar rechts, maar rechtdoor. Zo kunnen ze via de rotonde aan de Absdaalseweg het Stationsplein be reiken. Door een paar stickers van winkelwagentjes op de bewegwij zering te plakken, zou het pro bleem volgens hem opgelost zijn. Verstraeten vindt het zelfs 'be schamend' dat de gemeente Hulst dat nog niet gedaan heeft, want de wijkraad Hulst-Zuid zou er al een jaar om vragen. De Wever geeft de lezing 'De god van Donald Trump' op uitnodi ging van zijn oude middelbare school. Hij groeide op in Terneu zen en schrijft inmiddels al jaren voor onder meer dagblad Trouw en de website De Correspondent over religie. Bible belt In de aanloop naar de presidents verkiezingen maakte De Wever een reportagereis door de Ameri kaanse Bible belt, waar hij sinds dien ook lezingen over geeft. Hij duidt hoe het komt dat de achter ban van Trump hem trouw blijft. „Vanuit Nederland zien we het nieuws met de blik van het NOS- journaal", legt hij uit. Amerikaanse media belichten de linkse of rechtse kant van de politiek. In Amerika ondervond hij wat voor impact een boodschap heeft die van een Trumpgezinde bron komt die mensen vertrou wen, zoals Fox News. „Als je daar naar luistert, krijg je het idee dat Trump daar ondanks alles de boel op orde brengt. Dat is fascine rend." Leerlingen De jaarlezing begint om 19.30 uur en vindt plaats in de aula van de school. De toegang is gratis, 's Mid dags vertelt De Wever zijn verhaal aan leerlingen. zaterdag 17 februari 2018 Wieken zijn gemaakt om te draaien Harmen van der Werf D - Jaap Fremouw, vrijwilliger molen Nieuwvliet Bob Maes Hulst Hoe is het mogelijk dat miljoe nen Amerikanen achter presi dent Donald Trump staan en dat vooral een grote groep con servatieve christenen enthou siast over hem blijft? Journa list, godsdienstwetenschapper en geboren Zeeuws-Vlaming Robin de Wever legt dat dins dag uit op de jaarlezing van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen. Sophie Stockman Terneuzen A De molenaars van de molen van Nieuwvliet: Sjaak Michielsen, Theo Hanenbergh en Jaap Fremouw (vlnr). fotospeternicolai A Molenaar Bram Voogdt bij de molen van Retranchement: „Zonder vang kun je niet draaien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 137