II Gemengde gevoelens over biomassacentrale Sirjansland Luchtverhitters olie - gas - elektro IÉ 7 Nieuwe gemeenteraad moet het bouwen beperken Een van de eerste taken die de nieuwgekozen gemeenteraad op haar bordje krijgt is het aan banden leggen van de woningbouw op Schouwen- Duiveland. Op de SP na onder schreef de hele ge meenteraad afgelo pen week de Wo ningmarktanalyse 2017-2027. Dat betekent dat er niet zo veel meer mag worden ge bouwd. En in plaats van eenge zinswoningen moeten er apparte menten, hofjes en tiny houses ko men. Bureau Stee, dat de analyse op stelde, voorspelt een verdere af name van de gezinsgrootte op Schouwen-Duiveland en een da ling van het aantal inwoners. Stee adviseert de komende tien jaar 245 nieuwe wooneenheden te bou wen. Uitbreiden naar 480 mag ook, maar dan moeten er mensen van elders bij komen. „De analyse heeft onrust veroor zaakt", schetste CDA-voorman Daniël Joppe de situatie. „Bij bur gers, maar ook bij de dorpsraden van Bruinisse, Scharendijke en Burgh-Haamstede. Echter, niets doen is geen optie. Juist om in de kernen te kunnen blijven bouwen, juist om die dorpsvisies uit te voe ren, moet er nu een woonvisie ko men." De hele raad is er van overtuigd dat vrijelijk bouwen ten koste gaat van de dorpen. Beperkt bouwen dus, en alleen in de groeikernen Bruinisse, Burgh-Haamstede en Zierikzee. De raad kwam donderdag wel met enkele wijzigingsvoorstellen. Zo moet er om de vinger aan de pols te houden, elke drie jaar een analyse worden gemaakt. Dat is de wens van de SGP. Dat moet een onafhankelijke analyse zijn, wilde de PvdA erbij opgenomen hebben en de passage dat marktpartijen erbij betrokken worden mag er dan wel uit. „Als ik hiermee de steun van de PvdA win, vind ik het goed", zei SGP-fractievoorzitter Florus van der Paauw. Wethouder Jacqueline van Burg kwam het CDA tegemoet door te Juist om dorpsvisies te kunnen uitvoeren moet er nu een woonvisie komen beloven dat de woonvisie, het be leidsstuk met concrete maatrege len, in juni wordt voorgelegd aan de nieuwgekozen gemeente raad. Het amendement van de SP waarin voorlopig nog geen aantal len worden genoemd, kreeg geen meerderheid. Onder de insprekers donderdag avond was oud-wethouder Cees Veerhoek, tegenwoordig voorzit ter van de dorpsraad Burgh- Haamstede. Hij adviseerde de ne gatieve, provinciale prognose ter zijde te leggen en het woonbeleid te baseren op de rijksprognose die het bevolkingscijfer minder hard ziet dalen. Vinger aan de pols houden door elke driejaar een analyse te maken En worden er straks containers vol biomassa van ver weg aangeleverd om de houtgestookte biomassa centrale aan de praat te houden? Allemaal vragen die leven bij de inwoners van Sirjansland, waar DES dit jaar zo'n centrale bouwt. Wat dat laatste betreft is dat niet het geval aldus aubergineteler Pleun van Duijn, één van de op richters van DES. De centrale draait op laagwaardige biomassa en dat is volop in de eigen regio (Zeeland, Brabant en een stukje België) voor handen. Spul wat nu nog kilometers ver moet worden afgevoerd, omdat er in Zeeland geen installatie staat. Schoner Met vertegenwoordigers van ketel bouwer Vyncke en biomassaleve rancier Comgoed was Van Duijn donderdag aanwezig bij de dorps raadvergadering van Sirjansland om over de installatie te vertellen. Die levert warmte en CO2, wat ge bruikt wordt voor de plantengroei. Volgens hen ligt de uitstoot van fijnstof ver onder de limiet. „Het is veel schoner dan een open haard omdat dat een niet-geregelde ver branding is." Ook geuroverlast is volgens hen niet aan de orde. De initiatiefnemers bezochten een centrale die in een woonwijk staat. Het initiatief levert gemengde gevoelens op bij de dorpsbewo ners. Frustratie omdat de pap al gestort is, maar ook lof voor het zoeken naar energie-alternatieven. DES heeft nog meer in petto. Nog altijd zijn de telers voor 30 procent afhankelijk van aardgas en dus blijft DES op zoek naar nieuwe vormen van energie. makelaar Ook succesvol verkopen? Meeuwse handelsonderneming bv Albert Plesmanweg 6,4462 GC Goes Tel.: 0113-212620 Fax:0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com zaterdag 17 februari 2018 SD Stevige ingreep woningmarkt Ton van den Nouweland Zierikzee Elektricien Jasper de Veij is aan het werk in Noordpolder. Fase twee van deze Zierikzeese wijk is zo goed als klaar. De komende tien jaar wordt er minder gebouwd op Schouwen-Duiveland. foto marieke mandemaker - Daniël Joppe, CDA - Florus van der Paauw, SGP Krijgt Sirjansland te maken met geuroverlast en fijnstof? Dat hield bezoekers van de verga dering van de dorpsraad bezig. Esme Soesman Sirjansland Wegens succesvolle ver kopen te koop gevraagd: 4 Monumentenpand Gezinswoningen Vrijstaande woningen Appartementen 2Al-kapwoningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 131