I j I 12 Veel machtige mensen leerden oud-premier Ruud Lubbers kennen. Op verzoek van uw krant delen zij hun dierbare ervaringen. Hedy d'Ancona, PvdA-minister in Lubbers' derde kabinet edere minister moest om de zes weken weer be zuinigen. Het was ge deelde smart. Het kwam allemaal uit jouw koker. Sterrenkij- kende jongelingen en ouden van dagen die mochten biljarten: al die subsidies gingen eraan. Ik werd totaal niet gespaard. Maar jij had een fantastisch empathisch vermogen. Je deed alsof je mee leed. Het was een je zuïtische streek, maar jij bracht het met zo'n élégance, dat je geen hekel aan jou kreeg. Eén keer ben ik je on gevraagd enorm van dienst geweest. Toen je terugkwam uit de VS, omdat jij je baan moest opzeggen bij de Ver enigde Naties door een klacht van een vrouwe lijke ambtenaar die zei dat ze was betast. Op grond van mijn kennis en de jarenlange femi nistische strijd, kon ik zien dat het de reactie was van een vrouw, waar jij afscheid van had genomen. Dat schreef ik in een inge zonden stuk in NRC. Ik merkte dat jij dat heel prettig vond. Je was charmant, kon tijdens een debat over de rege ringsverklaring zeggen dat ik mooie schoenen aanhad. Ik ben nooit onheus bejegend, heb je nooit hoeven af te wijzen." Jean-Claude Juncker, voorzitter Europese Commissie, oud-premier van Luxemburg k heb je altijd zeer gewaar deerd omdat je een openhartig man was. Jij draaide nooit om de hete brij heen. Ik heb dat vooral gemerkt tijdens de oorlog in Joegosla vië, toen jij je zeer vastbesloten inzet te voor Europees militair ingrijpen in het vroegere Joego slavië. Intensiever nog heb ik met je samenge werkt bij de voor bereiding en eind- formulering van het Verdrag van Maastricht - in mijn geval met name over de Economi sche en Monetaire Unie. Ruud, je was iemand die altijd doorging en nooit opgaf, en het inter nationale aanzien van Nederland wezenlijk heeft verhoogd." Neelie Kroes, VVD-minister in twee van Lubbers' kabinetten r e waren de maffia uit Rotterdam: de rector van de senaat van het Rotterdamsch Studenten Corps, Onno Ruding; de preses van de Lustrumcommissie van Sanctus Lauren- tius, Ruud Lubbers; de preses van SSR, Jan Pronk en de preses van de RVSV, Neelie Kroes. Actiefin het Rotter dams studentenleven tijdens de studie eco nomie aan de Neder landse Economische Hogeschool, nu Eras mus Universiteit. We waren ook al in die tijd aan elkaar ge waagd in dat 'oplei dingskamp' voor het echte leven, wat zou aanbreken na de studie. Toeval of niet, we trof fen elkaar in de Haagse politieke arena en ver bloemden onze Rotter damse afkomst niet. We wisten zeer goed wat we aan elkaar had den en hoe de anderen in elkaar zaten en hoe de anderen opereerden. Volkomen verschil lende stijlen van poli tiek bedrijven, maar in elk geval helder met niet echte verrassingen in onze onderlinge ver houdingen. Elke keer weer naar een ministerraad met overschrijdingen, te presenteren aan colle gae die zelf al heel sterk moesten bezuinigen. Hen confronteren met bedragen die geen kof fiegeld waren, was niet makkelijk. Onno en ik waren tot een deal ge komen en de minister president moest erach ter gekregen worden, dan zou het lukken in de ministerraad. Dat is ongeveer de enige keer geweest dat je niet mee ging denken over een oplossing die wij gevonden hadden, maar Rotterdams re ageerde en zei: gaan we doen. Ik zat op een strategi sche plaats in de minis terraad (gigantisch be langrijk) en kon met kleine briefjes en oog contact vaak jouw stemming peilen. Tij dens het tweede kabi- net-Lubbers werd het reiskostenforfait ons laatste intensieve con tact. Dat dossier bete kende ook het einde van het tweede kabi- net-Lubbers. Je zat toen al tijdens onze heftige discussies met je hoofd bij een volgend kabi net." Ed Nijpels, VVD-leider en coalitiepartner k moest den- I ken aan de ka- m binetsformatie van 1982. We zetten gezamenlijk de con touren van een strak financieel sociaal- economisch beleid op papier, want je wilde als premier niet voortdurend onderhandelen met je eigen fractie. Ik kan het nu wel toegeven, wij vonden het prima. Ik kon jou lekker pla gen met de constatering dat je bezig was het WD-verkiezingsprogamma uit te voeren. Rond een uur of vijf had jij zin in een korenwijn en ik in een glas witte wijn. Maar we hadden pech, want de informa teur was van de blauwe knoop en boven dien streng. Dat betekende dat wij elke dag zo rond vijf uur de informateur wijs maakten dat wij ons even moesten bezin nen. Met de kamerbewaarder hadden we geregeld dat hij een fles korenwijn en witte wijn in zijn ijskast had staan en zo zaten jij en ik in een kamertje van twee bij drie stiekem te drinken. Af en toe waren we ook balorig. Wij zijn zelfs een keer zo ver gegaan dat we wach tende journalisten vanaf de eerste verdie ping van de Raad van State met bitterbal len hebben bekogeld. Als minister van VROM in jouw tweede kabinet heb ik van dichtbij jouw bekering tot een radicale aanpak van de milieupro blemen mogen meemaken. Jij steunde de aanpak van Neelie en mij voor meer dan 100 procent. Niet uit politieke opportuni teit, maar omdat je ervan overtuigd was geraakt dat radicale veranderingen nodig waren. Later hebben we elkaar op dit ter rein opnieuw gevonden bij het WNF. Beste Ruud, ik heb genoten van onze sa menwerking, van jouw razendsnelle ana lyses, jouw oneindige voorraad aan oplos singen voor problemen waar sommigen nog nooit van hadden gehoord. Nederland mag jou dankbaar zijn en ik sluit mij graag bij Nederland aan." Nederland mag jou dankbaar zijn en ik sluit mij graag bij Nederland aan zaterdag 17 februari 2018 GO Ruud wat ik je nog wilde zeggen, w —Ed Nijpels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12