100% Zeeuw Sirjanslanders gaan praten over dorpsvisie De Kneu VVD springt in de bres voor LambWeston/Meijer 2 BEVRIJDINGSMUSEUM GIFT Met de 1,65 miljoen euro van de Postcodeloterij kan het Bevrijdingsmuseum Zeeland met de bouw zijn Vrijheidspaviljoen beginnen. Volgend jaar oktober gaat het open. Commentaar Hoe Zeeuws zijn we? Met die vraag zijn we de afgelo pen twaalf weken druk geweest in de zaterdagse serie '100% Zeeuw'. Nu vandaag de laatste afleve ring in de krant staat is het tijd om te bezien of we de vraag hoe Zeeuws we zijn ook kunnen beantwoorden. We hebben het T-shirt gepast met de Zeeuwse knop en de tekst 'bin een echte Zeeuw'. Het is ruim van snit, het zit ge rieflijk. In de serie komen alle gevoelens en gevoeligheden voorbij. 'Ons bin van 'ier', Blof op Concert at Sea verbroe dert, als je past dan blijf je, gröös en fier op onze taele, het waait hier altijd, vanuit Brabant over de Thoolse brug kom je thuis, de Ramp van 1953 verbindt. Maar zijn we daarmee ook Zeeuws? Dat vraagteken zal eeuwig blijven staan. Immers: Zeeland bestaat niet en de Zeeuwen nog veel minder. Met een beetje geluk kunnen we het over een Wasschappelaar hebben, of een Fluplan- der of een Bressiaander. Maar dan nog. Zeeuws, Walchers, Bevelands, Schouws, Zeeuws-Vlaams, Thools, Fluplands - we geloven nog in sprookjes. En dat is maar goed ook. Het zou mooi zijn als het Zeeuwse of het dorpse gevoel ons net iets dichter bij elkaar brengt, als we net iets eerder goedendag zeggen als we elkaar op de fiets passeren, als we sneller geneigd zijn de helpende hand te bieden als die nodig is. In het beste geval maakt het niet uit of u hier bent geboren, bent teruggekeerd of nieuwkomer bent. U bent altijd één van ons. Wij Zeeuwen. Het zou mooi zijn als het Zeeuwse of het dorpse gevoel ons net iets dichter bij elkaar brengt We moeten zorgen dat we dingen concreet maken door er over te pra ten, was de boodschap. De bedoe ling is een commissie op te richten die gaat kijken wat zo'n dorpsvisie voor Sirjansland kan betekenen. De dorpsraad heeft eerder via een enquête in het dorp gepeild wat er leeft, maar heeft nog geen standpunt ingenomen over het maken van een dorpsvisie. Maar de inwoners zelf lieten blijken graag met zo'n visie aan de slag te gaan. „Je zou toch gek zijn als je dit niet doet? Als deze mo gelijkheid geboden wordt door de gemeente moet je er enthousiast mee aan de slag. Want je wilt Sir jansland toch naar hoger plan tillen? Het is goed om na te denken over de toekomst van het dorp en te kijken wat er kan", aldus één van hen. Je zou toch gek zijn als je dit niet doet als de gemeente deze mogelijkheid biedt? De kleinere dorpen op Schou- wen-Duiveland twijfelen hier en daar over het nut van zo'n visie. Ou- werkerk wacht een jaartje af. Elle- meet wil het geld dat voor de visie bestemd is het liefst direct in een speelweide (voor jong en oud) ste ken. ALMANAK De carnavalshit van dit jaar was ongetwijfeld De Kneu. U kent de kneu niet? Het is een prach tige vogel, fleurig oranje. De ode aan de kneu is echter niet de re den dat het nummer zo populair was. Als je een paar keer 'kneu' achter elkaar zingt, krijg je van zelf:... Juist. Een groep vrienden zong het tijdens carnaval in Hulst onafgebroken, ook in een restaurant. Toen het liedje klaar was, klonk achter hen een zacht stemmetje. 'Kneu, kneu, kneu'. De vader van het manne tje van zes kwam naar de vrien den toe. Of ze alsjeblieft iets an ders wilden zingen. In juni reünie Pieter Zeeman Opknapbeurt voor Ouddorp-Bad Vergaderingen raad aangepast VLSSINGEN Afval prikken bij Schone Schelde Ur ':k' Nee, StefTraas kon donderdag geen selfie met hoofdgast Leonardo di Caprio maken tijdens het Goed Geld Gala van de Nationale Postco deloterij in Amsterdam. Traas viert deze week vakantie in Egypte. Daar rinkelde om tien uur de telefoon: het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp was één van de goede doelen die in de prijzen was geval len. En hoe. Het museum krijgt 1.650.000 euro om het Vrijheidspa viljoen op het terrein te bouwen. Het wordt de kroon op het werk van het Bevrijdingsmuseum Zee land. „Het is een mooie verrassing, een droom die werkelijkheid wordt. Wij zijn hier uiteraard heel erg blij mee. Want zonder dit geld hadden we toch wat vaker achter de oren moeten krabben over de uitvoering van het plan", reageert conservator Aardappelverwerkende bedrijven als LambWeston/Meijer in Krui- ningen hebben steeds meer te lij den onder zogenaamde antidum- pingmaatregelen in het buiten land. Dat stelt de VVD in vragen aan minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit. De aanleiding is een onderzoek van de Colombiaanse regering naar de dump van diepvies aardappel producten van de Nederlandse be drijven Aviko, Farm Frites en LambWeston/Meijer. Het land dreigt met eenzijdige heffingen. Volgens de Kamerleden Bente Becker en Helma Lodders begin nen eenzijdige maatregelen tegen Nederlandse en Europese bedrij ven een trend te worden. Dat is een bedreiging voor een bedrijfstak met vierduizend werknemers, waarvan indirect weer negendui zend akkerbouwers afhankelijk zijn. Ze willen dat Schouten de kwestie aan de orde stelt bij de We reldhandelsorganisatie (WTO). LambWeston/Meijer wil niet reageren. Omdat het ook gaat over bedrijven in België en Duitsland wordt de kwestie 'collectief opge pakt vanuit de aardappelverwer kende sector op Europees niveau', aldus een woordvoerster. zaterdag 17 februari 2018 ii Op korte termijn gaan inwoners van Sirjansland met de dorps raad om de tafel om te praten over een dorpsvisie. „Niet drup pelen, maar doorpissen", zoals één van de dorpelingen het op z'n Haags formuleerde tijdens de dorpsraadvergadering. Esme Soesman Sirjansland - inwoner Sirjansland Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Muziek, sport, klassenfo- to's en 'les zoals toen'. Het gebeurt allemaal op zaterdag 2 juni tijdens de reünie van oud-leerlin gen, -docenten en -me dewerkers van de Pontes Pieter Zeeman. De Zierik- zeese school bestaat vijf tig jaar. De festiviteiten duren van 10.00 tot 17.00 uur. Er wordt ook een vereniging van oud-leer lingen opgericht. Meer info en kaartverkoop: www.professorzeeman.nl OUDDORP Het gebied tussen het strand van Ouddorp en de rotonde bij de Klep perstee krijgt een op knapbeurt. Er komt een duidelijker entree en het duinlandschap wordt hersteld. Frans Tollenaar van de gemeente Goe- ree-Overflakkee en Ralf Joosse van Natuurmonu menten hebben dat in een samenwerkings overeenkomst afgespro ken. Volgens Tollenaar profiteert zowel de re creatiesector als het toe risme. ZIERIKZEE De gemeenteraad verga dert sinds januari in drie trappen: beeldvormend, oordeelsvormend en be sluitvormend. Maar deze vergaderingen duren erg lang. Volgens burge meester Gerard Rabelink is het nog te vroeg om te oordelen, maar hij over weegt wel om na de ver kiezingen de vergader methode aan te passen. De presentaties uit de beeldvormende fase zou den dan op een andere dag plaatsvinden. De actie Schone Schelde verwacht zaterdag 3 maart honderden vrijwilli gers die de handen uit de mouwen steken om de oe vers van de Schelde, Oos- ter- en Westerschelde te ontdoen van zwerfvuil. Aan de actie doen allerlei bedrijven, organisaties overheden mee. Een overzicht van de opruim- locaties staat op schoon- zeeland.nl Themapark Theo Giele Nieuwdorp Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 129