II EUWS 11 v ROY LARNER TERRORIST GESTOPT Roy Larner (48) ging met zijn blote vuisten een van de terroristen van Londen Bridge te lijf. Acht maanden later is zijn leven een grote puinhoop. Of ik spijt heb? Ik zou die terrorist zo weer aanvliegen zaterdag 17 februari 2018 Geert Langendorff Zodra Roy Larner met grote stap pen het barge- deelte van restau rant Black Blue betreedt, vliegt het bedienend personeel hem om de hals. De jonge vrouwen knuffelen hem, strelen zijn haar en vragen naar zijn gezondheid. Een tikkeltje on gemakkelijk ondergaat de Londe- naar de aandacht. „Terugkeren op de plek waar het allemaal ge beurde, doet wat met je", verdui delijkt hij. „Ik word onrustig hier." De warme ontvangst komt niet uit de lucht vallen. Twee van de dames werkten op de bewuste avond van 3 juni 2017. Larner dronk met een voormalige markt koopman een biertje na eerder de finale van de Champions League te hebben gekeken. „We zagen mensen rennen, hoorden sirenes op de achtergrond", blikt hij terug. „Dat was op zich niet zo vreemd. In hartje Londen zie je de gekste dingen." Doodrijden Wat Larner en zijn kameraad niet wisten, was dat drie terroristen met een bestelbusje op de nabijge legen London Bridge net drie voetgangers hadden doodgereden. De daders renden vervolgens met lange messen de wijk rond het al tijd drukke Borough Market in om in de tientallen pubs en restau rants nog vijf slachtoffers te ma ken. Totdat een wakkere bediende, een Thaise immigrante, de glazen deuren van Black Blue vliegens vlug op slot deed. „Het volgende moment trapte een terrorist de deur in", vertelt Lar ner. „Ik dacht meteen aan het wel zijn van mijn vriend, 80 jaar oud en net hersteld van kanker. Toen ik die man iets over 'Allah' hoorde schreeuwen, vloog ik hem aan." Met de inmiddels gevleugelde strijdkreet 'Fuck You, I'm Millwall' probeerde Larner de moordenaar een halt toe te roepen. „Dat kostte me bijna het leven." De terrorist, die een nepbom- gordel droeg, maaide wild om zich heen met zijn mes. Hij stak Larner in zijn zij, hoofd, nek en armen. Een oorlel hing erbij. Ribben —Roy Larner knakten, een gat in zijn long prik kend. De twee andere daders kwa men op de consternatie af. Toen Larner hevig bloedend buiten be wustzijn op de grond lag, trokken ze verder. Ver kwam het trio niet. Het verzet van Larner bood de po litie de kans hen dood te schieten. Terug in Black Blue verdwijnt de bravoure waarmee hij wereld wijd het nieuws haalde. „Ik weet vrijwel niets meer van die avond. Menigmaal heb ik justitie ge vraagd om me de beelden van de beveiligingscamera's te tonen. Tel kens zonder succes." Larner geeft toe zware tijden door te maken. Terwijl de geuren van vers vlees en vis de lucht op de aanpalende overdekte markt vullen, zucht hij om de haverklap. Als bekenden hem op de schouders slaan, houdt hij zich groot. Dan grapt Larner over voetbal of pocht hij over zijn caravan aan de zuidkust, waar hij een groot deel van zijn tijd door brengt. In werkelijkheid weet hij zich geen raad met zijn gevoelens. „De wintermaanden zijn me heel zwaar gevallen." Scheiding Larner was voor zijn heldendaad al niet voor het geluk geboren. Werkloos, gescheiden van zijn vrouw Tracey en zo goed als dak loos. De zoon van een Ierse moe der en een Cypriotische vader overnachtte bij vrienden op de bank, tot een hostel boven een kapperszaak beschikbaar kwam. Die uitvalsbasis, zo geeft hij aan, is hij nu bijna kwijt. „Ik blijk een schuld van 7.000 pond te hebben." Rond Borough Market heeft Lar ner geen geld nodig. In The Market Porter, een klassieke pub, krijgt hij meteen een pint in zijn handen gedrukt. „Helden betalen niet", zegt de Italiaanse kroegbaas jovi aal. Verder dan nippen komt hij niet. Bier, voor de aanslag zijn me dicijn tegen alle kwalen, smaakt hem niet meer. „Dat komt door die steekwonden", geeft Larner aan, wijzend op zijn maag. „Ze hebben me goed geraakt." In deze buurt maalt niemand om zijn ruige achtergrond en le venslange liefde voor Millwall, een Roy Larner met zijn twee honden die hij uiteindelijk toch mocht uitlaten van zijn ex. voetbalclub berucht om zijn aan hang. Racisme tierde met name in de jaren 80 welig op de tribunes van The Den. Inmiddels heeft Millwall (grotendeels) afscheid ge nomen van dit inktzwarte verle den. De 'Leeuw van London Bridge', zoals de bijnaam van Larner luidt, kwam door zijn tong in grote pro blemen. Voor de aanslag spuugde hij naar een zwarte fotograaf, on derwijl onaangename dingen roe pend. Na de aanslag ging Larner door het lint op het kantoor van Neil Coyle, een parlementslid van Labour. In zijn woede schreeuwde hij tegen een getinte beveiliger dat 'alle moslims tuig zijn' en riep dat burgemeester Sadiq Khan 'niet in dit land thuishoort'. Wanhoop Voor beide zaken moest hij zich vorige maand voor de rechter ver antwoorden. Larner kreeg een voorwaardelijke straf, een geld boete (50 pond) en de plicht aan zijn woede-uitbarstingen te gaan werken. „Ik heb daar heel veel spijt van", stelt hij. „Natuurlijk meende ik het niet. Bij dat parlementslid kwam ik uit wanhoop. Ik wacht al zo lang op een woning. Dan lees je dat Syrië-gangers wél een huis krijgen. Er knapte iets. En die foto graaf maakte mijn honden bang." Larner geeft toe nazorg nodig te hebben. Zijn heldendaad heeft hem een trauma bezorgd. Ook met zijn populariteit weet hij zich geen raad. Zijn ellende is groot, zo wordt duidelijk als hij tegen beter weten in bij zijn ex zijn twee honden, husky Cooper en boxer Toby, wil ophalen. Larner smeekt door de gleuf van de brievenbus van het rijtjeshuis om de dieren te mogen uitlaten. Met hangende schouders keert hij terug. „Mijn leven is een puinhoop. Spijt? Ik zou die terro rist zo weer aanvliegen." a*antie Aanbod in Engeland, Wales Schotland Per eigen auto, met ferry overtochten óf als fly-drive Groot aanbod vakantieparken en vakantiewoningen Uitgelicht: Wandelvakanties in Schotland NIEUW: Camperhuur in Engeland! GO Held van Londen Bridge is goed geraakt FOTO MARLENA WALDTHAUSEN Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen WWW.dej0ngintra.nl/gr00tbrittannie A -Reissome«d.19,50reserveringskosten, Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur en 2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11