Het eigentijdse Post Plaza Hotel Grand Café (13) bevindt zich in het oude post kantoor. De inrichting is modern, waarbij tal van oorspronkelijke elementen van het postkantoor bewaard zijn gebleven als knipoog naar het verleden. Nog een gin-tonic in de monumentale bar en dan naar bed. Zondag Post Plaza. Lift naar beneden, de hoek om naar het ontbijt, koffie en lekkers halen, zitten, een slok nemen en dan omhoog kijken naar het mooiste plafond van Leeuwarden, gevormd door een kunst werk van houten balken. Lekker lui de zondag beginnen kost hier geen enkele moeite. Weldadig, rustig dwalen door het com pacte centrum, zo ziet de perfecte zon dagochtend eruit. Slenteren langs de grachten, de Grote of Jacobijnerkerk (14) waar de Friesche Nassau's begraven lig gen, door steegjes met straatkunst - de walvis is fantastisch (15) - en nog eens langs de kinderhoofdjes van Plensa. De verandering van de stad is zichtbaar en voelbaar. Misschien is het suggestie, maar een zekere zwaarmoedigheid begint plaats te maken voor iets lichts en opge wekts. Koffie bij De Walrus (16) en dan op zoek naar de geboortehuizen van Mata Hari, Escher en Slauerhoff. Wie dat liever niet op eigen houtje doet en de beste verhalen over de stad wil horen, boekt op vrijdag of zaterdag een begeleide wan deling (aguidetoleeuwarden.nl) bij Henk Leutscher. „Leeuwarden is een stad met dorpse charme. Je vindt hier alles, zonder dat het anoniem wordt", vindt hij. Anderhalfjaar geleden zegde Laura haar werk bij een verzekeringsmaatschappij op en begon met behulp van crowdfun- ding haar eigen restaurantje voor ontbijt, lunch en borrel: Laura De Chef (17). Een droom. „Ik vond dat Leeuwarden wel een adres kon gebruiken om goed, gezond en lekker te eten", zegt ze. Het interieur van Laura is huiselijk, warm en eigentijds. Net als de menukaart. Nee, nee, nee. Dat is dus helemaal niet suf. In het Keramiekmuseum Princesse- hof (18) worden klassiek en eigentijds juist met elkaar verbonden. Zeker met de huidige tentoonstelling In Motion. Hoog tepunt is de Ottema-Kingmazaal. Hier zijn drie hemelsblauwe vijvers aangelegd waarin tientallen porseleinen schalen van verschillend formaat drijven. Door de stroming botsen ze voorzichtig tegen el kaar aan, wat een spel van klank, licht en beweging geeft. Zitten, kijken, luisteren. Na het porseleinen concert met een omweg door de Prinsentuin (19) naar Obe, het centrum van Lan fan Taal (20), onderdeel van de Culturele Hoofdstad. Wat het precies is? „Bij een schilderij weet iedereen wat je kunt verwachten", zegt Siart Smit, programmadirecteur van het evenement. „Maar taal kan zo onge veer alles zijn. In het Lan fan Taal staat meertaligheid centraal, een fenomeen dat steeds belangrijker wordt. Wist je dat er op de wereld meer dan 6500 officiële talen zijn? We vieren dat met exposities, activiteiten en evenementen." 'Ut is niks, ut wudt niks en utsal oek nooit wat wurde'. Het cynisme van Leeuwarden is ingehaald door de tijd. Ze zullen op zoek moeten naar een nieuwe spreuk. De kinderhoofden van Plensa hebben er bij het verlaten van de stad wel een idee over: durf te dromen! «I Culturele Hoofdstad magazine 51 23.00 uur Slapen in het postkantoor 9.00 Feestelijk ontbijt 10.00 Ochtendwandeling 12.30 Lunchen bij Laura De Chef 14.00 Concert van keramiek 15.00 Lan fan Taal 16.30 uur Dromen Leeuwarden is (samen met Val letta, in Malta) door de Europese Commissie uitge roepen tot Cultu rele Hoofdstad 2018. De stad, en Friesland, organi seren meer dan tweehonderd acti viteiten - waarvan meer dan de helft in Leeuwarden. Programmaleider Sjoerd Bootsma is trots. Niet alleen op alle mooie kunst, exposities en eve nementen. „We hebben in Friesland 30.000 mensen achter hun tv van daan gekregen om met elkaar iets moois neer te zet ten. Van hoog pro fessioneel niveau tot warm lokaal amateurisme." Kijk voor het com plete programma op de site 2018.nl. Onze reisreportages kunnen (deels) door derden zijn betaald. Deze sponsors heb ben geen invloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 115