Zaterdag Lelijke gebouwen en een tochtig plein. In Leeuwarden werd je als bezoeker nooit met open armen ontvangen. Maar zie wat één kunstwerk kan doen. Recht voor het opgeknapte station heeft de Spaanse kun stenaar Jaume Plensa twee reusachtige witte kinderhoofden neergezet (1). Ze houden hun ogen gesloten, maar kijken elkaar in gedachten aan, dromend van de toekomst. Later dit jaar wordt het nog mooier en zullen ze uitsteken boven een wolk van kunstmatige mist. Het werk is onderdeel van het project ïrFountains, waarbij alle elf Friese steden speciaal voor het culturele jaar een bijzondere fontein hebben gekregen. De Amerikanen hebben Starbucks, Fries land heeft Douwe Egberts uit 1753 (2, zie de kaart). In het koffiehuis van de histo rische brander begint het weekend met Mellow morning, koffie met extra veel melk en honing. Tijd om een plan te maken. Naar het Fries Museum voor Mata Hari? Of eerst richting de Blokhuispoort, het voormalige huis van bewaring, dat een creatief centrum is geworden? Of toch liever beginnen bij de Oldehove, Leeuwardens eigen Toren van Pisa die 2 meter uit het lood staat? Aan de roep van Mata Hari is geen ontko men aan. Fascinerend hoe een Friese vrouw als exotische danseres beroemd werd en als vermeende spionne aan haar einde kwam. De grootste verrassing van het Fries Museum (3) bevindt zich echter een verdieping hoger: Phantom Limb: art beyond Escher. Tien hedendaagse kunste naars zetten er de bezoeker voortdurend op het verkeerde been. Niets is wat het lijkt. Zo betreed je een kamer waar net een feestje is geweest. Schijnbaar. Het hoofd snapt er niks van, want er is nergens kleur te bekennen. Bij de Leeuwarder kunstenaar Matthijs Munnik draait het juist om kleur. Over een loopplank wandel je een ruimte bin nen zonder hoeken of horizon. De wereld bestaat enkel nog uit kleuren die steeds veranderen. Je wordt er als het ware door op- en meegenomen, is de bedoeling van Munnik. Phantom Limb is onderdeel van een breder programma over graficus M.C. Escher, ook al een geboren Liwwadder. Zijn grote expositie begint op 28 april. Wat is er toch gebeurd met dat foeilelijke pand naast het museum? Horecaonder nemers Bouwinus en Rachel weten het antwoord. Met een grote dosis lef hebben zij de benedenverdieping verbouwd tot Grand Café Z (4), een ontmoetingsplek om te ontspannen, werken, vergaderen, uit het raam te staren of wat te eten. Dwalend door de binnenstad kom je overal verrassende winkels tegen, zoals Hardwerk Fogeltje (5) van Lieuwe en Itske met veel industriële vintage, 38 Dresses (6) van Betty, die telkens nieuwe originele merken ontdekt, en boekhandel Van der Velde (7), met kof fiehoek en uiteraard werk van J.J. Slauer- hoff, een zoon van de stad. Twee straten springen eruit: de Kleine Kerkstraat (8) met tal van leuke kleinschalige winkels, en de wat alternatievere Nieuwe en Oude Oosterstraat (9) met onder meer Friese producten van Priuw en coole tweede hands kleding van Liz. Tussendoor niet vergeten om op te warmen met een proe- verij bij het Beerenburger museum van Boomsma (10). De dag wordt beklonken met een spelt- biertje: De Vriendschap. Dit is speciaal gebrouwen voor café De Bak, onlangs samen met de nieuwe bibliotheek geopend in de Blokhuispoort (11). Wat een bijzondere sfeer. Boeken, koffie, zit hoek, stamtafel, lunchkaart, authentieke cel, nog meer boeken, stalen trappen. Zo gesloten als het complex van de Blok huispoort ooit was, zo open is het er nu met tal van creatieve bedrijven en een hostel met toepasselijke naam: Alibi. Ook voor het eten hoefje de Blokhuis poort niet uit. Bij Proefverlof koken jonge talentvolle chefs onder leiding van Wil lem Schaafsma biologisch en duurzaam. Klinkt naar linzen en tofu. Ja, maar niet bij Willem. Hij maakt met zoveel moge lijk lokale ingrediënten de lekkerste ge rechten, zoals gekonfijte eendenbout met cassoulet van bonen en wintergroenten. Zorg wel dat er genoeg tijd overblijft om op het Oldehoofsterkerkhof (12) de videoprojectie op de kerktoren bij te wonen. Bij de beelden leest Herman van Veen een gedicht van Tsead Bruinja voor: Foarlopichlan. 9.30 uur Dromen 10.00 uur Koffie van Douwe 11.00 uur Op het verkeerde been 13.00 uur Lekker lelijk lunchen 14.30 uur Koopjesjacht 16.00 uur Gecellig 18.00 uur Proefverlof 481 zaterdag 17 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 112