FBI deed niks met tip over schutter Florida 10 Ministerie twijfelt of leraren echt hoger salaris krijgen SCHEVENINGEN JARIG Een persoon uit de nabije omge ving van Cruz nam contact op met de FBI om zijn zorgen te ui ten over de jongen: hij had wa pens in bezit en gaf in gesprek ken aan dat hij de wens had om mensen te doden. De tipgever zei zelfs expliciet te vrezen dat de jongen mensen zou gaan dood schieten op zijn oude school. De FBI zegt dat de tip volgens de protocollen had moeten zijn doorgespeeld naar het hoofdbu reau in Miami, waar het als een 'levensbedreigende situatie' zou moeten zijn onderzocht. Dat is echter allemaal niet gebeurd. Er werd geen enkel gevolg aan gegeven. „We vinden het vrese lijk dat dit de pijn van de nabe staanden nog groter maakt", zei FBI-baas Christopher Wray gis teren. „Ik wil tot op de bodem uitzoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren." Online De FBI onderzocht wel een an dere tip. Een vlogger meldde dat iemand die zich Nikolas Cruz noemde in een online reactie aankondigde een schoolschutter te worden. De FBI onderzocht de zaak, maar kon er niet achterko men wie de reactie had ge plaatst. Cruz heeft intussen bekend dat hij verantwoordelijk is voor de schietpartij. De 19-jarige oud leerling zou in een depressie zijn geraakt nadat hij november vo rig jaar zijn adoptiemoeder had verloren. Eerder was ook zijn adoptievader al overleden. Hij had al langere tijd gedragspro blemen. Ondanks zijn verleden met geestelijke afwijkingen kon hij zonder problemen een semi-au- tomatisch wapen van het type AR-15 kopen. Dat zorgt opnieuw voor felle discussie over de wa penwetgeving in de VS. Presi dent Trump zei gisteren de vei ligheid op scholen beter te wil len garanderen, maar niet hoe. Er is te vaak geld op de grote hoop verdwenen dat eigenlijk voor speci fieke verbeteringen was gegeven, meente het ministerie. Het kabinet heeft 270 miljoen euro extra uitgetrokken voor betere salarissen van basisschoolleraren. Om ervoor te zorgen dat dat hele bedrag ook écht naar de leraren gaat, heeft het ministerie van Fi nanciën op aanvullende voorwaar den gehamerd. Dat blijkt uit een notitie die het ministerie eind no vember opstelde en via een beroep op de Wet openbaarheid van be stuur (wob) bij deze krant kwam. In de brief klinkt het wantrou wen door. 'Uit het verleden blijkt dat extra middelen voor hogere lo nen vaak niet leiden tot daadwerke lijke loonsverhogingen.' En: 'Eerder is al gebleken dat het niet vanzelf sprekend is dat extra middelen con form afspraak worden besteed.' Geen idee Het ministerie van Financiën wijst op de 290 miljoen euro die het ka binet in 2008 uittrok om 40 procent van de leraren naar een hogere sa larisschaal te helpen. Daarvan is weinig terechtgekomen. Het geld is naar de scholen gegaan, maar de re gering heeft geen idee waaraan het precies is besteed. 'Het is daarom van belang dat er garanties of betere afspraken komen.' Schoolleiders en -bestuurders merken een gebrek aan vertrou wen. Dat heeft alles te maken met Het wantrouwen is onnodig. Het beeld van de sector is pijnlijk en onterecht verwachtingen, verklaart Petra van Haren, voorzitter van de Algemene Vereniging Schoolleiders. „Aan de ene kant heb je schoolbesturen die zelf mogen bepalen hoe ze hun geld uitgeven. Aan de andere kant heb je het ministerie dat geld erbij geeft met een bepaald doel. Die twee matchen niet." Want scholen be klagen zich al jaren over het geldte kort waarmee ze worstelen. Moeten ze kinderen in de kou laten zitten, omdat ze de energierekening niet kunnen betalen als er meer geld naar salarissen moet? Sectororganisatie PO Raad be treurt het wantrouwen. „Volstrekt onnodig. Ook bij Financiën weten ze dat onze basisbekostiging niet op orde is", aldus zegsman Ad Veen. „Het beeld van de sector is pijnlijk en onterecht. Het had niet zo hoe ven zijn als het ministerie zich had verdiept in de financiële proble men in onze sector." Gericht Zelf noemt het ministerie van Fi nanciën het geen wantrouwen. „Het is het systeem van de lump sum. Als je geld toevoegt, kunnen scholen zelf bekijken waar ze het aan uitgeven. Maar wij willen dit geld heel gericht inzetten voor sa larissen", aldus woordvoerder Hayat Eltalhaui. Het ministerie houdt het extra geld vast, totdat er specifieke plannen liggen. Onderwijsbonden AOb en CNV Onderwijs snappen de zorgen van het kabinet. Zij vinden ook dat het geld echt naar het loon van de lera ren moet. „In wiens belang zou het zijn om dat geld niet bij de leraren te krijgen? Dit is echt voor de lera ren, dat willen wij ook. Daar heb ben we voor gevochten", reageert Loek Schueler, voorzitter van CNV Onderwijs. De bonden pleiten al langer voor een verandering van de geldstro men. Ze vinden dat er een schot moet komen tussen het geld dat scholen krijgen voor salarissen en voor materiële kosten zoals it, ener gie of onderhoud van gebouwen. zaterdag 17 februari 2018 PARKLAND De FBI blijkt vo rige maand uitvoerig te zijn getipt over de mentale staat van Nikolas Cruz, de jongen die woensdag op zijn oude school in Florida zeventien mensen doodschoot. A Schoolschutter Nikolas Cruz wordt voorgeleid in de rechtbank in Fort Lauderdale, Florida. fotoafp Waar normaal kinderen met een emmertje en een schepje gaten graven op het strand bij Scheveningen, wordt nu door sterke mannen en machines een reusachtig kunstwerk in de zandgrond gebeeldhouwd. Twintig ringen worden er uitge graven: één ring voor elk de cennium van de 200-jarige badplaats. Om door een ringe tje te halen, fotoanp Garantie eerst, dan geld Het ministerie van Financiën vertrouwt er niet op dat de lera rensalarissen stijgen als het extra toegezegde geld zomaar op de rekening van schoolbestu ren wordt gestort. Ellen van Gaaien Den Haag -Ad Veen (PO Raad) A Leraren voerden in oktober vorig jaar in Den Haag actie voor een beter salaris, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10