OUDERS HEBBEN VOORAL INVLOED DOOR ZELF HET GOEDETEDOEN Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Je kunt het nog zo goed bedoelen, maar voordat je het in de gaten hebt, veroorzaak je soms precies het tegenovergestelde. Zoals met de goed bedoelde bron van ellende die de iPad in onze huishoudens is geworden. Een iPad is leuk, dachten we, voor de kleine kinderen die we alle bei hebben rondrennen. Spelletjes doen, muziek luisteren, filmpjes kijken, puzzels oplossen, het is inmiddels zo gewoon geworden om kinderen digitaal te laten opgroeien dat we onszelf weieens afvra gen: hoe deden ouders dat vroeger? Tijdens lange autoritten? Op een trooste loze zondagmiddag? Überhaupt? Maar elk voordeel hep z'n nadeel, zei de Grote Filosoof uit Betondorp al, en voor die iPads blijkt dat waar, meer dan we verwachtten. Amerikaanse weten schappers onderzochten het geluksgevoel van een miljoen tieners in de jaren tussen 1991 en 2016 en ontdekten dat er een opmerkelijke relatie bestaat tussen de hoeveelheid tijd die pubers achter een schermpje doorbrachten en de mate van persoonlijk geluk. Hoe langer kinderen zich verstoppen achter hun toestel, hoe eenzamer, onzekerder, ongelukkiger en ongezonder ze zich voelen. Vooral als dat direct ten koste gaat van de tijd die ze anders met andere kinderen zouden doorbrengen: buitenspelend, sportend, huiswerkmakend of op de bank hangend. Helemaal zonder schermen leven, is ook weer niet de oplossing, zegt het onderzoek. Want kinderen die een strikt digitaalarm dieet volgen, missen de verbinding en interactie die bijvoorbeeld sociale media veroorzaken. Zoals met wel meer dingen in het leven, ligt de waarheid in het midden: ongeveer drie kwartier per dag maximale schermtijd blijkt optimaal. Dat is inclu sief telefoon, iPad en spelcomputer. Ouders hebben de meeste invloed door niet zozeer regels op te leggen - hoewel dat heus een beetje kan helpen - maar vooral door het goede voorbeeld te geven. Je mag best weten: bij ons is ook een lampje gaan branden. Voortaan geen telefoon meer aan tafel. Geniet, maar klik met mate. Als dat zo geldt voor onze kinderen, waarom zou dat dan niet zo werken bij onszelf? Want als je van een kind al vindt dat het veel tijd doorbrengt achter een scherm, hoe zit het dan met de gemid delde volwassene, die zich van telefoon naar laptop naar Netflix sleept? Je zou het bij jezelf kunnen checken: hoeveel ener gie heb ik in mijn lijf als ik weer een tijd achter een scherm heb gezeten? En hoe had ik me gevoeld als ik wat anders had gedaan? Je weet nu al dat je voor de ant woorden geen 25 jaar op een nieuw on derzoek hoeft te wachten. Deze zomer gaan we maar eens kamperen in de middle ofnowhere. iPad mee natuurlijk, maar alleen om er de haringen mee de grond in te slaan. <1 magazine 43 Achter de schermen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107