olifanten op heb Slapen Als kind al werd Dominique Prins (48) wakker van elke geluidje. Nog steeds slaapt ze beroerd, dus ze besluit in therapie te gaan. k heb mail: Er staat een nieuw slaapconsult klaar. Voor het eerst in mijn leven volg ik een online slaaptherapie, en dat is geen onverdeeld genoegen. Neem het slaap- dagboek. Elke ochtend moet ik noteren hoe laat ik naar bed ga, hoe laat ik het licht uitdoe, hoe lang het duurt voor ik in slaap val, hoe vaak en hoe lang ik 's nachts wakker ben en hoe laat ik opsta. Ik houd me daar het liefst zo min mogelijk mee bezig ben. Hoe meer je over slapen na denkt, hoe minder goed het lukt, is mijn ervaring. Niet over lezen, niet over pra ten, dat werkt het beste. En anders is er nog de geheimtip van een collega: Droomsap. Een vrij verkrijgbaar middel op basis van doxylamine, dat bij aller gieën wordt gebruikt. De eerste keer dat ik er een lepeltje van neem, val ik voor het eerst in tijden als een blok in slaap. Halleluja! Maar als ik de volgende och tend duf wakker word, voelt het alsof ik een narcosemiddel voor olifanten heb gebruikt. Mijn collega was vergeten te zeggen dat hij het om die reden alleen in het weekend gebruikt. Vandaar dus de online slaaptherapie; misschien moet ik echt iets doen aan dat slechte slapen. Bovendien ben ik nieuws gierig. Is het mogelijk om met zo'n thera pie mijn probleem - moeilijk inslapen, vaak wakker, veel piekeren - onder con trole te krijgen? Dat klinkt inderdaad wat futuristisch, zegt Ingrid Verbeek, slaaptherapeut bij Centrum voor Slaapgeneeskunde Kem- penhaeghe. Zelf geeft ze therapie op basis van persoonlijk contact - dat werkt vol gens onderzoek het beste - maar daar zijn domweg te weinig therapeuten voor, zegt ze. „En dan is online therapie misschien een mooi alternatief, waarmee je gemak kelijk veel mensen bereikt. Uit onderzoek blijkt ook dat cognitieve gedragstherapie, zowel face-to-face als online, bewezen De volgende oehlend word ik duf wakker, het voelt alsof ik een narcosemiddel voor effectief is bij slaapproblemen en daarom eerste keus. Met deze aanpak krijg je in zicht in hoe slaapproblemen ontstaan en leer je welk gedrag wel en niet zinvol is." Ik ga bijvoorbeeld liefst niet te laat naar bed, omdat het altijd lang duurt voor ik in slaap sukkel. Maar dit is niet slim, leer ik; ik ben dan nog niet slaperig genoeg en geef mezelf alleen maar meer gelegen heid om te piekeren. Naar bed: 22.45 uur - Licht uit: 23.15 uur In slaap: 1.15 uur (een schatting, hoe kun je weten wanneer je in slaap valt?) - Wakker: om 2.30 uur, 4.00 uur en 5.30 uur- Hoe lang in totaal wakker: 1.30 uur-Opgestaan: 7.15 uur-In bed: 8,5 uur. Geslapen: 4,5 uur. Slaapejjiciëntie: 53 procent Verbeek legt uit dat er bij slaapproble men meestal sprake is van aanleg, een acute aanleiding en gedrag dat het pro bleem in stand houdt. „Ben je bijvoor beeld perfectionistisch, alert en houd je graag zaken onder controle, dan heb je meer kans op slaapproblemen." Check, check en check. Of, zoals neuroloog Natalie Wiendels van de slaappoli magazine 39 Naar bed naar bed Illustraties LIEKE JANSSEN WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 103