i Kroniek Hugo Borst schrijft over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Deze week moet er een hoektand worden getrokken. es, zeven jaar was ik en vre-se-lijk zenuwachtig. Over de bezoeken met mijn moeder aan tandarts De Kok heb ik eerder ge schreven. De Kok was gevestigd aan het P.C. Hooftplein in Spangen, op 300 meter van Het Kasteel, de thuis haven van mijn Sparta. In de wacht kamer hing een kunstwerk van Karei Appel dat ik niet mooi maar ook niet lelijk vond. Ik was blij met dat ding, het leidde me een beetje af van het moment dat weldra zou volgen. In de stoel bij tandarts De Kok kon het weieens pijn gaan doen. Ik was zo blij met ma. Met haar erbij voelde ik me veilig. Ik geloofde in haar filosofie, of misschien moet ik zeggen: ik legde me erbij neer. Ma stelde dat je pijn voorkomt als je elke dag twee keer heel goed je tanden en kiezen poetste en mocht je toch een gaatje hebben, tja, dan werd er ge boord en dat deed misschien een beetje pijn, maar dat voorkwam wel grotere ellende. Ma was no-nonsense: een halfjaarlijks bezoek aan de tand arts hoorde er gewoon bij. Dat ik bijna een halve eeuw later niet aan ma's zijde kon zijn toen de tand arts in het Verpleeghuis langskwam vond ik rot. Er moest een hoektand bij haar worden getrokken, maar ik moest werken. Daarom zou mijn vrouw ma bijstaan, samen met onze vriendin Margi, de fotograaf. Ze zou den een filmpje maken. Ik wilde zien hoe ma dit onderging. Maar toen zij arriveerden, bleek de klus al geklaard. Het was anderhalf uur eerder ge beurd, en we waren niet verwittigd. Toen ik dat hoorde voelde ik me helemaal schuldig. Met onze aan wezigheid hadden we deze ingreep misschien wat draaglijker gemaakt. Een paar uur later kregen we keurig een bericht. 'De behandeling bij me vrouw Borst is goed gegaan, ze was IK VRAAG ME AF OF ER OOK IETS ÓP HET WORTELTJE KAN rustig. Het is de tandarts niet gelukt om ook de wortel van de tand eruit te krijgen, maar het losse gedeelte is wel verwijderd. Eerder al is er een zenuw behandeling gedaan in dit tandje, dus van dat stukje wortel gaat mevrouw geen last krijgen. We willen over twee weken dat worteltje afdekken met een vulmateriaal. Dat was nu wat lastig, omdat het een beetje bloedde. Ik hoop u voldoende te hebben geïnformeerd. Vriendelijke groet.' Over twee weken wil ik er beslist bij zijn. Ik vraag me af of'dat wortel tje' niet alleen kan worden afgedekt, maar of er ook iets op kan. Een nep- tand of zo. Een zwart gat, da's toch niks voor ma? Mocht een nepper niet lukken, dan ga ik Margi vragen alleen nog maar ma's goede kant te fotogra feren. Geen gehavend gebit. Dat is wel het minste respect dat we ma kunnen betuigen. Overigens vond Margi nog foto's van ma tijdens een tandartsbezoek vier jaar geleden, waarvan bovenstaande er een is. Jeetje, wat zag mijn moeder er in 2014 nog patent uit. magazine |37 E Reageren? magazine @persgroep.nl Een zwart gat WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101