'Ik word schoolschutter' 8 Bij gebrek aan structurele maatregelen tegen massa- nikolas cruz moorden zoals in Florida, nemen wanhopige Amerikaanse ouders zelf maatregelen om hun kind te beschermen. UGClGr ZGI VOfig J33r 3l: Toen een agent de deur van een klaslokaal op de bovenverdieping van de Marjory Stoneman Douglas- school in Parkland intrapte om leerlingen te evacueren, viel hem op dat een jongen een kogelvrij vest droeg. Hoe hij daaraan kwam, middenin de chaos na de moordpartij door een 19-jarige ex-leerling met een semiautomatisch geweer? Hij nam het mee naar school op verzoek van zijn vader, een politieman, legde de jongen uit volgens een medeleer ling, die het verhaal aan The Was hington Post vertelde. De angst voor schietpartijen is in de VS zo groot, dat sommige ouders hun kinderen niet meer onbe schermd naar school durven stu ren. Drie van de dodelijkste schiet partijen in de moderne Ameri kaanse geschiedenis vonden plaats in de laatste vijf maanden, in de eerste zeven weken van 2018 vielen al acht keer gewonden of doden bij vuurwapengeweld op scholen. Er is een complete industrie rond beschermend materiaal ontstaan, bovenop extreme maatregelen die scholen nemen. Metaaldectectoren bij de ingang zijn geen uitzonde ring, Amerikaanse kinderen zijn gewend aan 'lockdown drills', waar bij ze oefenen wat ze moeten doen als een bewapende aanvaller bin nendringt. Soms wordt zo'n situa tie levensecht nagespeeld, inclusief nepbloed. Sommige scholen instal leren kogelvrije schoolborden die dienst kunnen doen als schild. Vorig jaar bood een privéschool Schietpartijen op Amerikaanse scholen in Miami, niet ver van Parkland, ou ders de mogelijkheid kogelvrije pla ten aan te schaffen voor in de rug zak van hun kinderen. „Je ziet er niets van, kinderen hoeven niet te weten wat er in de rugzak zit. Je kunt ze simpelweg leren dat ze hun tas tussen zichzelf en de bad guy moeten houden", zegt Joe Curran, producent van kogelvrije rugzak ken in Massachusetts. Wachten Curran ontwikkelde zijn 'hullet blocker' elf jaar geleden, kort na de massamoord op universiteit Virgi nia Tech, waarbij 33 doden vielen. „Ik vroeg de leraren van mijn kin deren wat ze zouden doen als zoiets gebeurt. Deur op slot, het licht uit en wachten op de politie, zeiden ze. Dat vond ik niet genoeg." Curran, wapeninstructeur voor gevangenisbewaarders, sloopte de beschermplaten uit oude kogelvrije vesten en bevestigde ze in de rug zakken van zijn zoon en dochter. Familie en vrienden wilden ook zo'n tas voor hun kinderen, waarop vrijdag 16 februari 2018 GO Met kogelvrije rugzak Karlijn van Houwelingen Parkland Marjory Stoneman Dougl. 2018 17 Umpqua 2015 10 Sandy Hook 2012 28 Virginia Tech 2007 33 Columbine 1999 15 University of Texas 1966 18 PARKLAND Nikolas Cruz, die het bloedbad aanrichtte op de school in Florida, blijkt zijn daad te hebben aangekondigd in een online reactie. De FBI kreeg een tip over hem, maar greep niet in. Een vlogger waarschuwde de FBI nadat iemand die zichzelf Nikolas Cruz noemde een onheil spellend commentaar had achtergelaten onder een van zijn YouTube-video's. 'Ik word een professionele schoolschutter', schreef hij in september vorig jaar. De vlog ger kreeg na zijn melding be zoek van de FBI. De federale re cherche onderzocht de post, maar onderzoekers 'waren niet in staat de persoon die het com mentaar achterliet te identifice ren', zei FBI-agent Rob Lasky na het bloedbad dat Cruz aan richtte in een persconferentie. Op sociale media postte Cruz volop foto's van wapens. Hij zou depressief zijn geweest na de dood van zijn adoptiemoeder. Volgens de leider van een groep die van Florida een onafhanke lijke blanke staat wil maken, was Cruz lid van die groep. Hij zou deelgenomen heb ben aan paramilitaire trainingen. De man, Jordan Jereb, beves tigt dat Cruz achter een meisje op de Sto- neman-school aanzat - hij zou haar 'stalken', volgens leerlingen - en denkt dat het geen toeval is dat hij toesloeg op Valentijnsdag. President Trump sprak een dag na de schietpartij alsnog het land toe. Hij beloofde veiligheid op scho len topprioriteit te maken. Afwe zig in zijn toespraak: het woord 'wapens'. Hij is geen voorstander van strengere wapenwetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8