Wees zuinig op de brandweer GroenLinks Goes wil vrije keus koopzondag Vakantieverblijf nieuw thuis voor Saakasjvili Ongeleid 2 Vele honderden keren per jaar rijdt nodeloos een brandweerauto uit. Dat kost jaarlijks bijna een half miljoen euro. Dat moet veranderen. BRANDWEER UITRUKKEN Commentaar Bijna iedereen doet veel aan brandpreventie en -be strijding. Overal hangen rookmelders, blussers en branddekens. We zijn zeer alert op gevaarlijke mate rialen, zeker na de nieuwjaarsbrand in Volendam. In bejaar dentehuizen wordt open vuur vermeden. Allemaal prima. We zijn ons kennelijk bewust van de gevaren. Daarom is het vreemd dat we de brandweer heel vaak voor niets laten rijden. Alleen al in Zeeland ging het vorig jaar om meer dan achthonderd ritten. Zonder selectie door de meldkamer waren het er tweeduizend geweest. De brand weer rukt dus vrijwel dagelijks meerdere keren uit voor een vals alarm. Dat kost geld, het is slecht voor de motivatie en het is slecht voor het draagvlak dat de vrijwilligers thuis en op het werk moeten hebben. De brandweer bestrijdt nu behalve vuur ook loze meldin gen. Bedrijven en instellingen krijgen nog even de tijd om hun leven te beteren. Anders zal de brandweer onkosten in rekening brengen. Zo ver kan het maar beter niet komen. Dat hoeft ook niet. Er zijn slimme brandmelders die niet meteen groot alarm slaan. Even snel kijken wat er aan de hand is, voor je 112 belt, helpt natuurlijk. Het is onvermijdelijk dat er zo af en toe toch een loos alarm is. Maar als het zoals nu schering en inslag blijft, zul len de brandweerlui het vroeg of laat wel geloven. Die kant moet het niet op. Honderden keren loos alarm kost heel veel geld en is slecht voor motivatie en draagvlak Dat voorstel kan nog vóór de ge meenteraadsverkiezingen, in de raadsvergadering van 15 maart, worden besproken, zegt raadslid Carel Bruring. „Het is niet meer van deze tijd dat de overheid bepaalt wanneer er mag worden gewin keld. Dat kunnen consumenten en winkeliers heel goed zelf." Nu is het nog zo dat Goese win kels - supermarkten en horeca uit gezonderd - acht keer per jaar op zondag open mogen. In december ontstond er ophef over de regeling, omdat de gemeente dreigde forse boetes uit te delen als winkeliers hun deuren een extra zondag open deden. Bruring zegt winkeliers vrij te la ten of ze op zondagen wel of geen handel willen drijven. „Dat wordt Winkeliers zijn vrij om op zondag wel of geen handel te willen drijven niemand verboden, maar daar wordt ook niemand toe verplicht." Hij zegt zich voor te kunnen stellen dat winkeliers zeifin onderling ver band afspraken maken over op welke zondagen zij hun winkels wel of niet openstellen. ALMANAK Ieder huisje heeft zijn kruisje. Zo ook in die Middelburgse fa milie, waar een van de nichten door de rest jaren geleden al is aangemerkt als het zwarte schaap. Ze is er dan ook eentje van twaalf steden, dertien onge lukken, loopt in zeven sloten te gelijk, valt op foute mannen, kan geen baantje langer dan de proeftijd houden, praat eerst, denkt daarna pas en heeft er geen moeite mee perikelen in de familie flink aangedikt we reldkundig te maken. Ze is, zoals die Middelburgse het zo fijn omschreef: „Een on geleid reptiel." Attent heropent als Spar-winkel 1,6 miljoen voor Bevrijdingsmuseum Eteckzietafvan hoger beroep ZIERIKZEE Beatrixschool dicht door griep De cijfers liegen er niet om: vorig jaar rukte de brandweer in Zeeland 831 keer voor niets uit na een auto matische brandmelding. Slechts 25 keer was echt sprake van brand. Het aantal nodeloze uitrukken had nog groter kunnen zijn als de meldka mer in Middelburg niet 1.171 mel dingen had 'afgevangen' als loos alarm. Eén uitruk kost de brandweer 565 euro. Voor de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) lopen de nodeloze rit ten aardig in de papieren. Vorig jaar ging het om bijna 470.000 euro. Maar het gaat niet alleen om de centen. De brandweer bestaat in Zeeland voor het overgrote deel uit vrijwilligers. „Voor elke uitruk worden zestien man opgepiept. Zestien mensen die huis of werk moeten verlaten. Je kan wel eens één keer voor niets kunnen worden gealarmeerd, maar het moet niet te vaak gebeuren. Dat is slecht voor de motivatie en werkgevers worden er ook niet vrolijk van", zegt Koos de Feijter, beleidsadviseur bij de VRZ. „Bovendien gaat het ten koste van de paraatheid van de voertuigen. Elke brandweerauto die op weg is naar een loze melding is op dat mo ment niet beschikbaar." Er is de brandweer veel aangele gen om het aantal nodeloze mel dingen terug te dringen. De brand weer wil dat de eigenaren van de installaties meer verantwoordelijk nemen bij het nagaan of sprake is van brand. Hiervoor is enkele jaren geleden de campagne STOOM (Structureel terugdringen onge wenste en onechte meldingen) in het leven geroepen. De eerste slag werd gemaakt door het aantal in stallaties dat direct op de alarmcen trale is aangesloten te beperken. Voor gebouwen waar mensen zijn die niet zelfstandig kunnen vluch ten en waar brand extra gevaarlijk is, zoals zorginstellingen, is auto matische doormelding naar de re gionale alarmcentrale verplicht. „Als die wettelijke plicht niet be staat, kun je beter aangesloten zijn op een particuliere meldkamer. Die checkt de melding voordat eventu eel de brandweer wordt gealar meerd. Dat systeem is vergelijkbaar met de procedure bij een inbraak alarm", zegt Arno Timmerman, Dal is slecht voor de motivatie en werkgevers worden er ook niet vrolijk van projectleider STOOM bij de veilig heidsregio. Onder meer hierdoor liep het aantal meldingen via brandmeldin- stallaties terug van 3.966 in 2013 naar 1.901 in 2015. In 2016 en 2017 lag het aantal iets boven de 2.000. In heel Zeeland hebben nog zo'n 685 panden een automatische brand meldingsinstallatie die is verbon den met de meldkamer in Middel burg. Het merendeel van de mel dingen komt van 150 tot 200 adres sen. De brandweer wil een volgende slag maken. Veel meldingen komen van zorginstellingen. Timmerman: „Dat is logisch verklaarbaar. Zij zijn verplicht aangesloten op de meld- Vestigt Michail Saakasjvili zich in Amsterdam, zoals zijn advocaat zegt of toch in Zeeuws-Vlaande- ren? Terneuzen zal het niet zijn, al thans niet volgens burgemeester Jan Lonink. De stateloze ex-president van Georgië en echtgenoot van de Ter- neuzense Sandra Roelofs arriveerde dinsdag op Schiphol. De politicus week uit naar Nederland, omdat hij ook zijn Oekraïense paspoort kwijt is geraakt. Sindsdien gaan er ge ruchten dat hij zich in Terneuzen heeft gevestigd. Zijn vrouw komt daar immers vandaan. Burgemeester Lonink zegt dat hij zeker van de komst van de echtge noot van de Terneuzense Sandra Roelofs op de hoogte gebracht zou worden, maar dat dat niet het geval is. Hij antwoordt met een stellig 'nee'. Zijn Sluise collega-burgemeester Marga Vermue durft geen 'nee' te zeggen. „Ik kan niet zeggen waar de heer Saakasjvili zich zal vestigen, maar mij is als burgemeester ge zegd rekening te houden met de mogelijkheid." De familie van Sandra Roelofs heeft een vakantiehuisje in Cad- zand waar de familie Saakasjvili- Roelofs in het verleden ook ver bleef. vrijdag 16 februari 2018 n Als het aan GroenLinks in Goes ligt, kunnen winkeliers in de ge meente binnenkort zelf bepalen of ze op zondagen open zijn. De fractie heeft gisteren een initia tiefvoorstel ingediend om de ge meentelijke regeling te wijzigen. Michiel Bouwman Goes - Carel Bruring, raadslid Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE De supermarkt in Wissen- kerke is weer open. De af gelopen weken is Attent Van den Dries omgeto verd tot een Spar- filiaal. Tijdens een ope ningsreceptie konden mensen het eindresultaat bewonderen. De verbou wing is deels betaald door de gemeente Noord-Be veland, die 92.500 euro bijdroeg in het kader van de leefbaarheid. Vier on dernemers vinden dat oneerlijk en vechten het besluit aan. EDEN ÜÏT NIEUWDORP Het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp heeft gisteravond tijdens het Goed Geld Gala van de Postcode Loterij een cheque van 1.650.000 euro ontvangen voor de uitbreiding.In totaal werd tijdens het gala in Am sterdam, waar ook acteur Leonardo DiCaprio sprak, een recordbedrag van 357 miljoen euro uit gereikt aan 112 organisa ties. GOES Eteck ziet bij nader inzien af van hoger beroep over de collectieve energie voorziening in Ouverture. Het bedrijf was tot voor kort eigenaar van het zo geheten warmte-koude- opslagsysteem in de wijk maar de gemeente be sloot in samenspraak met de bewoners in zee te gaan met een andere exploitant: DNWG-infra. Dat leidde tot een rechtszaak die werd ge wonnen door de ge meente. De griepgolf heeft de Be atrixschool in Zierikzee in z'n greep. In verband met ziekte van de leerkrach ten en assistenten moest directeur Hans Willems- tein gisteren besluiten de school voor speciaal on derwijs dicht te houden. Het gaat om één groep van dertien leerlingen. Voor vandaag is vervan ging geregeld. Rekening bij Theo Giele Goes - Koos de Feijter, VRZ Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60