5 POLITIEK AFFAIRE ZIJLSTRA De affaire rond Halbe Zijlstra raakt ook premier Mark Rutte. Zijn politieke antenne liet hem in de steek. Wie lang aan de macht is, verliest soms het zicht op de werkelijkheid. 19 februari voordeel! Rutte heeft er een vaste uitdruk king voor. Hij is als premier 'de minister van Algemene Zaken, niet van alle zaken'. Geheel vol gens dat mantra bemoeide Rutte zich naar eigen zeggen niet al te veel met de leugen van de inmid dels gevallen minister van Buiten landse Zaken Halbe Zijlstra. Toen die twee weken geleden op biechtte dat hij vanaf 2016 had ge logen dat hij in een datsja met Vla- dimir Poetin was beland, hield Rutte zich afzijdig. Nogal verwonderlijk voor een premier die te boek staat als een enorme controlfreak die altijd ge spitst is op politieke valkuilen. Als Rutte ook maar de zweem van een probleem ruikt, belt en sms't hij zich een breuk. Voormalig minis ter Edith Schippers nam zelfs de telefoon niet meer op als Rutte vijf keer in een kwartier belde om te checken of een potentieel politiek brandje al was gesmoord. En die zelfde Rutte zou het nu aan Zijl stra hebben overgelaten om met een biecht in de Volkskrant te ko men? Zelf noemt de premier het een 'inschattingsfout'. Maar iedereen die met hem heeft samengewerkt, kan zich dat nauwelijks voorstel len. PvdA-leider Lodewijk Asscher trok de lezing van Rutte openlijk in twijfel. Als vicepremier zag hij bijna vijfjaar lang dagelijks hoe Rutte als micromanager als een bok op de haverkist zat. „Iemand met zo veel ervaring?" Maar juist die ervaring kan je in schattingsvermogen in de weg zit ten, zegt oud-minister Hans Hil- len. De CDA-politicus zag van dichtbij twee CDA-premiers tegen het einde van hun carrière ook in schattingsfouten maken die ze voordien nooit zouden hebben ge maakt. De loopbanen van Ruud Lubbers en Jan Peter Balkenende eindigden in schandaaltjes en ge doe. „Als je langer aan de macht bent, ga je dingen eerder relative ren." Uiteindelijk kun je het gevoel gaan missen van hoe bepaalde uit spraken of beslissingen worden uitgelegd. „Het gevaar van lang aan de macht zijn is dat je alles al een keer voorbij hebt zien ko men", zegt Hillen. „Waar je voor heen scherp was - loop dit niet uit de hand? - denk je na een zoveel ste keer makkelijker: wat een op winding om niks." Bovendien is Rutte loyaler dan goed voor hem is. Net als bij de ge vallen WD-bewindslieden Op stelten, Teeven, Van der Steur en Hennis bleef de premier tot het einde achter Zijlstra staan. Zo straalden de affaires ook op hem af. Steeds werden feiten - ook uit zijn naam - zo gunstig mogelijk voorgesteld. Of fouten pas erkend Met Zijlstra had Rutte zó'n robuuste relatie dat hij wellicht dacht: dit lost hij vast zelf op als ontkennen geen zin meer had. „Het ligt er ook aan wie in zijn ploeg een fout maakt", denkt Bram Peper. De PvdA'er werkte nauw samen met voorgangers van Rutte, Wim Kok en Joop den Uyl. Hij weet uit ervaring dat leiders die voortdurend problemen moe ten oplossen vaak leunen op men sen die ze vertrouwen. Zekerheid- Als je langer aan de macht bent, ga je dingen eerder relativeren jes, waar je met je drukke agenda dan geen omkijken meer naar hebt. „Juist Rutte werkt het liefst met vertrouwelingen. Met iemand als Opstelten en nu Zijlstra had hij zó'n robuuste relatie dat hij wel licht sneller dan bij anderen dacht: dit lost hij vast op." Rutte zelf doet er zo laconiek mo gelijk over: „Mijn carrière is een aaneenschakeling van verkeerde politieke inschattingen", grapte hij deze week. En tot dusver ook straf feloos. De kiezer vergaf hem in ie der geval. In een peiling uit oktober bleek Rutte (na minister van Onderwijs Arie Slob), de minister die 'het meeste vertrouwen' geniet. En on danks alle affaires en gebroken be loftes in het verleden, handhaafde de WD zich in de laatste twee ver kiezingen. Hillen waarschuwt. Net als het CDA destijds is de VVD een ge oliede publiciteitsmachine gewor den. „Het verhaal van Zijlstra werd uitgevent om te laten zien hoe ge schikt hij was voor zijn post. Uit eindelijk heeft iedereen daar een hekel aan en gaat zoeken naar on juistheden. Rutte heeft onderschat dat al dat gespin op een gegeven moment tegen je gaat werken." vrijdag 16 februari 2018 GO Rutte raakt zijn scherpte kwijt Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag —Bram Peper, oud-PvdA-minister Hans Hillen, oud-CDA-minister kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5