Glastuinbouw Sirjansland dit jaar over op biomassa Jonge Socialisten naar Zierikzee 6 Informatiecentrum van Staatsbosbeheer Beheerder en boswachter William van der Hulle had vorig jaar al her haaldelijk te kennen gegeven toe komst te zien in de accommodatie, als uitvalsbasis voor excursies in het gebied. Met de opheffing van het Natuur- en Recreatieschap Zuidwestelijke Delta per 2 januari is die optie nu ook verzilverd. Staats bosbeheer nam het stokje afgelo pen mei over, nadat het toenmalige Inspiratiecentrum door financiële problemen moest sluiten. „In feite was dat gewoon een doorstart om de subsidies niet in het geding te laten komen", vertelt Van der Hulle. „Nu we zelf eigenaar zijn, wordt het voor ons ook een an der verhaal en gaan we een geheel eigen ambitie in dit centrum en z'n omgeving leggen. We gaan er iets moois van maken. Het wordt veel meer een informatie- en bezoekers centrum in de lijn zoals we die in den lande al hebben. Dit is een on gelooflijk herkenbaar punt. Dus dat kunnen we benutten om Staats bosbeheer als organisatie in de zuidwestelijke delta nog beter te Veel mooier wordt het nog als we 30.000 mensen naar buiten hebben gekregen. Daar doe het het voor profileren. Het Informatiecentrum is zeven dagen per week geopend. Als er iets is, kan je hier altijd even aankloppen voor informatie." Intern vindt een kleine verbou wing plaats. Het winkelgedeelte met merchandising wordt 'aantrek kelijker gemaakt'. De horeca is uit besteed aan cateringbedrijf De Vier Jaargetijden, met een lunchcafé (Embrasse). Van der Hulle wil ook zo snel mogelijk de routering aan de buitenkant aanpassen. „Het ge bouw moet cosmetisch meer smoel krijgen. Het ontwerp valt onder ar chitectonische bescherming, dus daar zullen we niet al te veel aan veranderen. Maar het moet ook wel als Informatiecentrum herkenbaar zijn. Nu zie je van veraf die gekke uitkijktoren, maar bijna niemand weet wat het is en hoe je er moet komen. Soms is het heel simpel: ge woon een groot bord 'uitkijktoren' ophangen." De toegang tot het gebouw en de toren blijft gratis. Het Informatie centrum wordt de uitvalsbasis van natuurbeleving in het gebied. „Van mei tot en met december hebben we 39.498 bezoekers binnen gehad. Maar ik wil het succes van dit cen trum niet ophangen aan een getal. Het zou natuurlijk mooi zijn als we dit jaar uitkomen op 50.000 bezoe kers. Maar veel mooier wordt het nog als we 30.000 mensen naar bui ten hebben gekregen. Want daar doe je het uiteindelijk allemaal voor." Prominent Grevelingen, Van Noord Tomaten en Van Duijn Aubergines laten gezamenlijk een houtge stookte biomassacentrale bouwen op de hoek van de Bredeweg en de Noord Hogeweg in Sirjansland. Aan die centrale, midden in het tuinbouwgebied, wordt een CO2- afvanginstallatie gekoppeld. Niet al leen komen de telers zo aan duur zame energie; de opgevangen kool stofdioxide (CO2) uit de rook wordt in de kas gebruikt om de planten groei te bevorderen. De ongeveer duizend vierkante meter grote in stallatie wordt nog dit jaar gebouwd en moet eind dit jaar in gebruik wor den genomen. Hanse Staalbouw bouwt het ke telhuis en de opslagloods. De te ver branden biomassa wordt geleverd door Comgoed in Dirksland. De ke tel is van het Belgische Vyncke en de afvanginstallatie komt van Frames in Alphen aan den Rijn. De drie bedrijven hebben de ven nootschap Duurzame Energie Sir jansland (DES) opgericht om de in vestering van enkele miljoenen mo gelijk te maken. Het ministerie van Economische Zaken draagt bij aan de centrale. Mede-initiatiefnemer Pleun van Duijn: „Door het stoken van biomassa besparen we meer dan 6,5 miljoen kubieke meter aardgas. Daarnaast bereiken we een vermin dering van twaalf miljoen kilo CO2." Onafhankelijk van dit initiatief wordt in Sirjansland ook onderzoek gedaan naar het gebruik van aard warmte in groentekassen. Van We besparen meer dan 6,5 miljoen kubieke meter aardgas Duijn: „Daar kijken we ook naar. De biomassa is goed voor zeventig pro cent van onze energiebehoefte. Inzet van aardwarmte of zonnepanelen kan ons honderd procent duurzaam maken." Zierikzee De Jonge Socialisten, de jongeren afdeling van de PvdA, is op tour nee vanwege de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen. Zaterdag om 10.00 uur stopt de bus in Zierikzee, waar de jongeren in de wijk Malta het gesprek pro beren aan te gaan met de bewo ners. De jongeren voeren cam pagne voor hun partij en met name voor hun medelid Jasper Scharff, de nummer vier op de kieslijst voor Schouwen-Duive- land. In het gezelschap zijn ook de andere lokale kandidaten. Het bezoek aan Malta duurt on geveer anderhalf uur. Daarna rijdt de bus met Jonge Socialisten door naar Westkapelle en Goes. IN DE REGIO Harpmuziek Dorinevan Dijk Concert door twee koren in kerk MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 16 februari 2018 SD 'We gaan er iets moois van maken' Het voormalige Inspiratiecen trum aan de Brouwersdam wordt uitgebouwd tot een vol waardig bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer. De tijdelijke exploitatie-overeenkomst is om gezet in een definitief contract. Daarmee heeft de organisatie de grond aan de Grevelingen weer in bezit en is het ook eige naar geworden van het gebouw. Marcel Modde Scharendijke - William van der Hulle, Staatsbosbeheer Drie glastuinbouwbedrijven in Sirjansland bouwen samen een biomassacentrale die eind dit jaar in werking wordt gesteld. Ton van den Nouweland Sirjansland - Pleun van Duijn, DES Ton van den Nouweland verkiezingen gemeenteraad ZIERIKZEE Harpiste Dorine van Dijk geeft morgen, zaterdag, een con cert in de histori sche schepenzaal van het Stadhuis museum Zierikzee. De klanken van de harp en de korte verhaaltjes van Van Dijk nemen de aan wezigen mee op een muzikale tijd reis. Het concert is van 14.00 tot 15.00 uur. Meer informatie is te vinden op de website stadhuis museum.nl. KAPELLE In de Hervormde Kerk van Kapelle verzorgt het Chris telijk Samengesteld Mannenkoor Zee land en het Jeugd koor Jedid-Jah uit 's-Gravenpolder morgen, zaterdag, een concertavond. Het Samengesteld Mannenkoor Zee land wordt gediri geerd door Ron van Ommen en op het orgel begeleid door Martin Weststrate. Het Jeugdkoor Jedid-Jah staat onder leiding van Arjan bij de Vaate. Bennie Kriekaard begeleidt het koor op het orgel en Hannah Kesselaar op de piano. De opbrengst van deze avond wordt geschonken aan het Woord en Daad Zeeland project 'Schoon, op school in Haïti'. De actie is gericht op veilig drinkwater, sani taire voorzieningen en een betere hy giëne op scholen in Haïti. Het optreden be gint om 19.30 uur en de entree is gra tis. GOES Kinderboekenschrijver Gerard Verkuil uit Hoedekens- kerke las gisteren voor uit zijn nieuwe boek 'Mollen en Meel strepen' bij Voedselbank De Bevelanden in Goes. Daar staat een zwerfboekenstation. Deze locatie was gekozen, omdat ar moede één van de thema's is in het boek. Verkuil, in het dage lijks leven directeur van de Prinses Beatrixschool in Goes, overhandigde het eerste exemplaar aan Marion de Putter, am bassadeur van de zwerfboekenstations. fotomarcelledavidse BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00-18.00 uur: Herensociëteit, 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereniging; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: Biljarten/kaarten; OUWERKERK Dorpshuis, 19.00 uur: Biljarten; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: C'est la Vie; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: Ouderensoos, 19.30-21.45 uur: Repetitieavond Harmonievereni ging Nut Uitspan ning. BOEK GERARD VERKUIL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58