Eerste bloeiers Espresso in je tas EnklaarisSileno 1949 op de markt in het wit. Die bolle vorm - die we nu zo aantrekkelijk vinden door zijn retro uitstraling - was overigens niet alleen een design keuze. „Koelkasten zijn van metaal gemaakt", legt Reurink uit. „Hoeken in metaal zijn lastig dicht te maken. Nu gaat dat prima met lasrobots, maar aan de vroege koelkasten kwam veel handwerk te pas. Buigen was handiger." Lekker fifties, vinden we nu, net als de auto's uit die tijd. Italianen Toen het niet meer nodig was om rond te buigen, maakten fabrikanten ons witgoed het liefst zo strak moge lijk. Dat paste goed in de inbouw- keuken, de noviteit vanaf de jaren 6o. De koelkast? Die bleef vaak wit, soms met een vleugje lichtblauw of zacht groen. Logisch, zeggen sommigen, voor een apparaat dat moet koelen kies je een kleur die licht niet absor beert, maar terugkaatst. Maar ook ander witgoed zoals de vaatwasser, wasmachine en zelfs het fornuis waren meestal wit en daar gaat die vlieger niet op. Wie kwamen uiteindelijk met kleur in de keuken? De Italianen, uiteraard. Vittorio Bertazzoni, derde generatie in het familiebedrijf Smeg, weet het nog goed. Zijn vader besloot in de jaren 90 het beste dat Noord- Italie te bieden heeft-jast cars slow jood - te combineren. „Hij trok architecten en designers aan om de fornuizen en koelkasten niet alleen functioneel, maar net zo mooi te maken als die andere Italiaanse trots: Ferrari, Ducati, Maserati, Lamborg hini. Smeg (sinds 1949) maakte in de jaren 50 al een ronde koelkast en dat ontwerp moest maar eens worden afgestoft. In 1997 lanceerde Smeg de FAB28, een revolutie in De koelkast in de kleuren van de Italiaanse vlag was een aardverschuiving in witgoedland witgoedland. De bolle koel-/vrieskast met zilveren letters was er in bijna alle kleuren van de regenboog en niet veel later uitgevoerd in de Union Jack en de Italiaanse vlag. Het was een aardverschuiving in witgoedland, inmiddels behoort Smeg tot de haute couture in dat genre. Dolce Gabbana bogen zich over de koelkast én een hele serie kleine keukenapparaten in bonte prints, net als Swarovski, en er zijn kasten in een krijtbord en denimjas. Bertazzoni: „De best verkochte kleuren? Eh.crèmewit, zwart en Ferrari-rood." Lego In de slipstream van Smeg zien we meer merken die experimenteren met kleurgoed. Het Sloveense merk Gorenje dipt het witgoed enthousiast in het verfbad, net als Liebherr, Kenmore en KitchenAid. Gaggenau nodigt ontwerper Karim Rashid uit om de keuken onder handen te nemen. Meestal blijft het bij kleur, heel gekke dingen gebeuren er niet met het witgoed. Hoewel, de Oostenrijkse ontwerper Stefan Buchberger domineert nog steeds de zoekterm 'bijzondere koel kast' met zijn Lego-koelkast. Helaas is dat ontwerp, gekleurde kleine koelkastjes die je stapelt als Lego, nooit op de markt gekomen. Buchberger bedacht het idee van Flatshare - handig voor studenten en flatdelers - voor de wedstrijd Designlab van Elektrolux in 2008. Één basisstation en maximaal vier boxjes met hand vatten, die je meeneemt en - hup - weer inplugt op je nieuwe adres. Briljant idee, maar ook kostbaar voor de gemiddelde student. Want vier mini-koelkastjes ineen, dat kost dan ook minstens de prijs van vier koelkasten. En daar slaan we de spijker mee op z'n kop, weten ze bij Bosch. Zo'n tien jaar geleden haalde het Duitse bedrijf de Classic-koelkast van zolder. De bolbuikige koelkasten in kleur staan prachtig in open keukens, maar lang niet iedereen durft het aan, de veel hogere prijs helpt ook niet mee. Bosch levert dit voorjaar dé oplossing: een standaardkoelkast met een verwisselbaar front in veel kleuren. „Je koopt een koelkast met daarbij een dunne magnetische plaat in een kleur. Die kan erop, maar ook eraf. En je wisselt makkelijk van groen naar geel. Of naar wit natuurlijk. DOE HET ZELF Pimp je witgoed 03 Electrolux vrijdag 16 februari 2018 44 A1. Smeg 500 minibar 2. Gorenje wasma chine 3. Brittania Delphi Gasfornuis 4. Klassieke Bosch koelkast 5. Smeg espressoma chine 6. Electrolux Flats hare koelkast. De rode kers op de taart geeft net dat extra vleugje. Dat is de mantra van Corine Postma, interieurblogger. Ze bouwde naast een knalroze koelkast van Smeg het kleur rijkste wasstraatje van Nederland. De vaatwasser, wasmachine en droger verfde ze turquoise, zacht groen en knal geel. „Ik gebruik verf geschikt voor metaal en hout en ik schilder ook het kunststof deurtje mee. Krasvrij is het daarna niet, maar dat neem ik op de koop toe. De kleurige wasstraat vind je op Instagram: @redcherry- rodekers Je komt geheid vrolijk thuis wanneer je een rijtje primula's in knalkleuren in je tuin treft. Deze winterbloeier is er in onder meer rood, roze, paars en lila. Hij helpt je de grauwe februarimaand door, op weg naar de lente. De naam primula komt van primus, dat 'eerste' betekent. Toepasselijk, het is een van de eerste bloeiers van het jaar. Deze moderne isolatiebeker is ont worpen om je kopje espresso overal mee naartoe te kunnen nemen. De nieuwe Rubytec Hotshot (€24,95) is maar 12,7 centimeter hoog, waardoor hij onder de meeste espressomachines past. Hierdoor kun je je koffie direct in de thermosbeker laten gieten. Handig: hij heeft een lekvrije afsluiting, waardoor je hem zelfs onderste boven in je tas kunt meenemen. En als het buiten lekker zomers heet is, kun je er ook koude dranken of zelfs ijs in doen. Ben je in het bezit van een kleine stadstuin én heb je weinig tijd? De Sileno robotmaaier van Gardena (verkrijgbaar vanaf €799,99) klaart de klus ultrastil, zelfs als je niet thuisbent. Een grensdraad rondom het gazon bepaalt het maaigebied en dankzij een sensor omzeilt hij tuinbankjes, bomen, parasols en andere obstakels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47