Wat zijn ze vroeg, die bloembollen! O 2 ROMKE VAN DE KAA Design Witgoed doet zijn naam vaak letterlijk eer aan. Koelkasten, wasmachines, drogers en vriezers zijn... wit. En recht, en hoekig. Voor het ontwerp hoeven we ze niet in huis te halen. Kan dat niet anders? Achter gesloten deuren tXA, Ljeeü. Column De bloembollen zijn dit jaar uitzonderlijk vroeg. De eerste sneeuwklokjes bloeiden al in de laatste week van vorig jaar. Nu staan ze in volle bloei en omdat de IJssel, waaraan ik woon, uitzonderlijk hoog staat, zijn de sneeuw klokjes in sneeuwkolkjes veranderd: hun bloemen wiegen op de stroom, onder water, tussen de bloemkegels van het ondergedoken groot hoef blad dat er dit jaar ook vroeg bij is. Half januari volgden de eerste irissen en boerenkrokussen. Die staan gelukkig op het droge, want ze zijn niet dol op vocht. Irissen en krokussen behoren tot dezelfde familie. Een belangrijk verschil is dat de bloemen van de iris altijd open zijn en die van de krokus alleen overdag. En dan moet ook nog de zon schijnen. Daardoor bleven de krokussen tot de eerste week van februari onzichtbaar. Ze bloeiden wel, maar de bloemen bleven gesloten. Dag in, dag uit was het bewolkt. Nu ze bijna uitgebloeid zijn, gaan de bloemen open. Zelfs in tuinen vol steen zie je de krokus omhoog komen De boerenkrokus, Crocus tommasi- nianus, is een krokus die gemakkelijk ver wildert. De bakermat van deze krokus ligt op de Balkan, maar vooral in het noorden van Nederland is de boerenkrokus op zo'n uitge breide schaal verwilderd dat hij daar bijna tot de inheemse plantensoorten is gaan behoren. Hij wordt als stinsenplant beschouwd: een plant die vooral voorkomt in oude parken en op buiten plaatsen. Crocus tommasinianus is een krokus die zich makkelijk uitzaait. In het dorp waar ik woon, zie je hoe de boerenkrokus uit tuinen onstsnapt en zich in het gemeentegroen uitzaait. Zelfs in de voortuinen die uitsluitend met steen zijn gevuld zie je hier en daar de bloemen eigenwijs tussen de steentjes omhoogkomen. Nog even en er ontstaat een nieuwe groep planten die zich beter thuisvoelt in steenslag dan in tuinaarde. Wie zich ergert aan de kattenbaktuin van zijn buren kan een paar knollen van de boerenkrokus in de buurt van de erfscheiding planten. Ik wil wedden dat hij in de steenwoestenij van de buurtuin opduikt. De mieren zorgen voor de verspreiding. Ze slepen met de zaden van krokussen en ver spreiden die over een enorme afstand. Maar beter dan in steenslag komt Crocus tommasinianus tot zijn recht in gras. Daar blijven de bloemen - gesteund door het gras - het best overeind staan. Wacht wel met grasmaaien tot zes weken na de bloei. Dan is het zaad rijp. Krokusknollen zijn eetbaar. Ik ken een botanicus die naar verre landen reist om daar nieuwe soor ten bolgewasen te verzamelen. 'Voor krokussen hoefje de natuur niet in', vertelde hij, 'want de meeste nieuwe soorten heb ik gewoon op de markt gevonden.' Niet alleen mensen houden van krokusknollen - ook woelmuizen zijn er dol op. En daar kom ik ook meteen bij het grootste voordeel van de boerenkrokus: het is een van de weinige krokussen die zich sneller uitzaait dan de woelmuizen kunnen eten. aarom is witgoed wit? Zelfs Google weet het niet, dat wil wat zeggen. Bij Bosch- en daar zijn echt niet alle koelkasten wit - weten ze het wel. De meeste mensen kiezen voor neutraal. Wel zo veilig, dat past overal bij. En, zo weet Gerko Reurink van Bosch; de eerste koelkasten waren ook wit. Bosch kwam in 1933 met een koelkast voor thuis. Hoewel het model behoor lijk exotisch was - een rond kastje op hoge pootjes - was de kleur: wit. Ook de bolbuikige Classic kwam in TIPS NIEUWS BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN WOOD •PALLET K5Z vrijdag 16 februari 2018 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl 8 Renske Schriemer Ontwerper Daniël Germani realiseerde zich: Voor keukens zijn er originele oplossingen om van alles te verbergen, voor badkamer meubels zijn die er niet. Daarom ontwierp hij de DeKauri, een vrijstaand badkamer meubel gemaakt van 50.000 jaar oud kaurihout. Achter de deurtjes berg je niet alleen je sham poo, deodorant en lenzenvloeistof op, maar ook de wasbak zelf. Handig voor bijvoorbeeld een ruimte waarin bad en slaapkamer in elkaar overlopen. Prijs op aanvraag via cosentino.nl. Mijn wilde tuin Aantekeningen van een wild- tuinierder (Meir Shalev €21,99) GOED Smakelijk kamperen Verrassend lekker eten op de camping (Petra Knoth, €15,-) m WondfiHA Wood Pallet Wonders Tips om opberg- bakjes te maken (Samantha Hartman, €14,49)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46