KIEK GEZICHT Nehalennia 10 ZE Monnikenwerk Componisten zijn nog we ieens religieus geïnspi reerd. Kunstenaars creëren wat zij zich hebben ingebeeld. De kerk was vroeger vooral hun speel veld, tegenwoordig werken zij misschien wel voor alle podia be halve de kerk. Goeroes, spiritueel leiders maar evengoed predikan ten zijn naar het hogere op zoek en proberen dat in wijze woorden te vangen. Woordkunstenaars kun nen het zijn. Kunst en cultuur zijn meer dan eens een uiting van le vensbeschouwing. Een mix van dit alles vind ik te rug in 'de Schepping': muziek, woord en beeld. In 2003 is het mu ziekstuk van Franz Joseph Haydn door het Nederlands Blazers En semble uitgevoerd in samenwer king met Bart Moeyaert. Aan zijn brein ontsproot de tekst, die aan de muziek is toegevoegd. Er is een cd van en een gedrukte versie: in het prentenboek De Schepping dat Moeyaert maakte met Wolf Erl- bruch. Ik moest er gistermiddag nog aan denken, tijdens mijn tweede les boetseren. Moeijaert schrijft met ontzag over Gods scheppingskunst: 'Vind eens iets uit wat er nog niet is. Doe dat nog eens, en nog eens. Ik kan me voor stellen dat het scheppen van de dingen je niet in je koude kleren gaat zitten. Ik heb eens een pop petje van brood gemaakt, het moest een schaap voorstellen. Wat een lekker paard is dat, zei mijn moeder, terwijl ze er boter op smeerde. Je maakt zo gauw fou ten.' Gelukkig mag ik steeds opnieuw beginnen. Iedere niet gelukte po ging tot vormgeven met klei kan ik met een deegroller tenietdoen. Wat ik wil maken? Mijn onuitge sproken ambities stel ik bij. Ik word snel primitiever, zal ik maar zeggen. Ik denk aan de eeuwen oude beeldjes van Gaia, godin en oermoeder en aan Nehalennia. Nee, niet de school in Middelburg die vast ook beeldende vakken biedt, maar de godin. Zij is Zeeuw sen Ze werd in de periode 180-230 in Zeeland vereerd. Nehalennia werd om strategische redenen door de Romeinen in hun goden wereld opgenomen. De Zeeuwen zouden zich dan makkelijker aan de overheerser onderwerpen. Ze was beschermvrouw van zee gaande kooplieden. Rond 1970 is er door de bemanning van De Tholen 6 een bijzonder object uit de Oosterschelde opgediept. Het bleek te gaan om een offersteen voor Nehalennia of formeler ge zegd: een votiefsteen met inscrip ties. Na die ene steen is er nog veel meer boven water gekomen. Niet meer bij toeval, maar aan het licht gebracht door een duikteam dat werkt met toestemming en bege leiding van de Rijksdienst Cultu reel Erfgoed en de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland. Bij Dom burg werden overigens eerder, in 1647, resten van Nehalennia-hei- ligdommen aangetroffen. Som mige objecten zijn behoorlijk ver weerd, zoals ik weet van een beeld Nehalennia werd om strategische redenen door de Romeinen in hun godenwereld opgenomen van Nehalennia dat is opgenomen in de collectie van het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden. De overgebleven vormen zijn weinig exact. Ik kijk naar de klei in mijn handen, maar zie geen gelijkenis. Zou het beter lukken na een be zoek aan de Nehalennia-tempel op Colijnsplaat? vrijdag 16 februari 2018 WA foto Lex de Meester Vlissingen heeft een lange geschiedenis van vallen en weer opstaan. Als het even minder gaat weet de stad ook de gaten en de leegstand een gezicht te geven. Zoals hier in de Walstraat. We kunnen er nog even van genieten, er is nieuwbouw in aantocht. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38