Jan Terlouw ziet democratie in Nederland verzwakken ZeelandNet blokkeert toegang tot Pirate Bay 5 MIDDELBURG IN DIALOOG D66-ICOON TE GASTA 112 NIEUWS Drenkelinge overlijdt Man slaat fietser (13) Voorraadkastje geplunderd Bestelbus brandt uit Het leek even of het weer begin ja ren zeventig was in De Spot in Mid delburg. De tijd dat de nu 86-jarige Jan Terlouw voor D66 de politiek in ging, de tijd van de sit-ins. Terlouw sprak gisteravond op uitnodiging van Middelburg in Dialoog. „Gaat u lekker op de grond zit ten", vroeg hij zijn staande gehoor. En ja hoor, de burgemeester, de wethouder en al die andere mensen in de zaal gingen zitten en luister den ademloos naar de boodschap die de oud-wetenschapper, oud politicus en schrijver Terlouw had te vertellen. Het ging uiteraard over de veran deringen in de maatschappij, het belang van elkaar vertrouwen, het klimaat, de natuur en de verdeling van de macht in de wereld. Halver wege zijn verhaal haakte Terlouw in op de Haagse actualiteit. Terlouw was scherp over het op treden van zijn Haagse partijgeno ten; „Laat ik even doen aan zelfkri tiek. Het kabinet is het referendum aan het afschaffen. In de eerste be ginselen van D66 stond 'een funda mentele democratisering van de sa menleving'; een van de middelen; een referendum, als je tenminste eenvoudige, begrijpelijke vragen kunt stellen. Nou ik weet er een: 'Bent u voor of tegen het afschaffen van het referendum?' Simpeler kan het toch niet. Maar nee hoor, die vraag gaat niet gesteld worden. Vind ik ernstig. Mijn eigen partij doet het, onze minister. En zo zie ik overal de democratie verzwakken, in plaats van versterken." Het centrale thema in Terlouws verhaal was de steeds grote macht van het kapitaal, het verzwakken van de democratische controle en de gevolgen die dit heeft voor de aanpak van de klimaatcrisis. Helaas, zo zei hij, zijn bij het sluiten van het Klimaatakkoord van Parijs alleen procedures afgesproken en bleven afspraken uit hoe het tot de CO2- vermindering moet komen. „Poli tiek is zijn macht een beetje kwijt. Die politiek wordt overheerst door het kapitaal." Het was de slotavond van het project dat Middelburg in Dialoog Politiek is zijn macht een beetje kwijt. Die politiek wordt overheerst door het kapitaal in het kader van Middelburg 800 heeft uitgevoerd: „In diverse wijken hebben we mensen samengebracht om met elkaar in gesprek te gaan over de leefbaarheid. Het mooie is dat de uitkomsten van deze dialo gen veel raakvlakken hebben met het verhaal van Jan Terlouw", aldus de organisatie. JAN TERLOUW ZeelandNet blokkeert voorlopig de toegang tot The Pirate Bay. Ook in ternetverkeer naar websites die ver wijzen naar de populaire website, wordt tegengehouden. De aanleiding is de uitspraak die de Rechtbank Midden-Nederland vorige maand heeft gedaan. Dat ge beurde in een zaak die was aange spannen door auteursrechtenorga nisatie Stichting Brein. The Pirate Bay verzamelt links naar illegale downloads van muziek, films, ga mes en software. Brein probeert al jaren de website aan banden te leggen. De kwestie ligt bij de Hoge Raad. Vooruitlopend op de uitkomst daarvan wilde de stichting dat The Pirate Bay zou worden geblokkeerd. Vorig jaar sep tember legde de rechtbank in Den Haag die maatregel al op aan zowel Ziggo als Xs4all. Omdat vijf andere internetproviders, waaronder Zee landNet, niet op eigen initiatief daarin meegingen, stapte Brein weer naar de rechter. De rechtbank in Lelystad stelde de stichting enkele weken geleden weer in het gelijk. 'In afwachting van de procedure bij de Hoge Raad is deze website on bereikbaar', krijgt de bezoeker nu bij ZeelandNet te zien. De nieuwe onweerstaanbare pageturner van Isabel Allende Nu in de boekhande vrijdag 16 februari 2018 HOEDEKENSKERKE Een vrouw is overleden nadat zij gisterochtend in het water was terechtgeko men. De KNRM haalde haar rond 09.30 uur bij de haven in de buurt van de Bakendorpseweg en de zeedijk uit het water, maar hulpverlening mocht niet meer baten. De politie doet onderzoek naar de toedracht van de verdrinking. SEROOSKERKE (W) Een 13-jarige jongen is afgelo pen dinsdag het slachtoffer geworden van een mishan deling. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De jongen fietste dinsdag rond 14.00 uur op het fiets pad langs de Kadetweg in Serooskerke. Hij kreeg plots een duw tegen zijn arm van een man, en kwam daardoor bijna ten val. Hij stapte van zijn fiets en wilde weglopen. De man pakte hem echter vast en de jongen viel. De man ging boven op hem liggen en gaf hem enkele klappen. Een omstander schoot te hulp. De jongen vertrok vervolgens op zijn fiets. MIDDELBURG Het voor raadkastje van Joan Ver- beem uit Middelburg waarin ze gratis eten en drinken aanbiedt, is geplunderd. Ze is boos, schrijft ze op Face- book: „Chocoladerepen, cola, chips, tomatensoep, kaaskoekjes, babyvoeding. Ben 10 minuten weg en het hele kastje leeg." Het idee achter 'Little Free Pantry' is dat mensen er iets uit kun nen halen, maar er ook iets in terug zetten. KLOOSTERZANDE Een bestelbus is in de nacht van woensdag op donder dag uitgebrand in de Lelie straat in Kloosterzande. De bus stond rond 00.25 uur in brand; de brandweer kon het vuur snel blussen. De auto's die naast de brandende bestelbus ston den, konden op tijd worden weggehaald, zodat ze geen schade opliepen. De politie onderzoekt of er sprake is van brandstich ting. De bestelbus is mee genomen voor technisch onderzoek. D66-icoon Jan Terlouw sprak gisteren in Middelburg over kli maat, kapitaal en het kroonju weel van zijn eigen partij. Een referendum over het referen dum. 'Simpeler kan toch niet.' Theo Giele Middelburg - Jan Terlouw Natuurkundige Jan Terlouw (1931) betrad in 1970 het poli tieke toneel. Hij was D66- fractievoorzitter in de Tweede Kamer, minister van Economi sche Zaken, commissaris van de koningin in Gelderland en lid van de Eerste Kamer. Daar naast is hij een bekroond schrijver van kinderboeken. Eind 2016 stond hij weer volop in de belangstelling toen hij in De Wereld Draait Door veel mensen ontroerde met zijn 'touwtje-uit-de-brie- venbus-rede'. Rolf Bosboom Middelburg A Jan Terlouw (r) spreekt in De Spot op de slotavond van Middelburg in Dialoog, fotorubenoreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33