-opknop he p in verpleeghuis UCR wil twee miljoen euro van Middelburg I i I 3 MELDERS „Het ontbreken van een laborato rium is nu één van onze zwak tes", zegt Bert van den Brink, dean van de University College Roosevelt. „En voor UCR op ter mijn een bedreiging." De studenten kunnen nu niet in Middelburg zelf de stap zetten van onderwijs naar onderzoek. En UCR wil zo graag de brug slaan van theorie naar praktijk. „Daarom is het joint research center zo belangrijk", aldus Van den Brink. Aan de 21 miljoen euro die het laboratorium kost, kan UCR niet meebetalen. De kosten worden gedragen door de HZ, de provin cie en het Rijk. Het college heeft het geld gewoon niet, bena drukte Van den Brink woensdag avond in een bijeenkomst voor gemeenteraadsleden van Mid delburg. De oprichting van UCR kostte veel geld en het college is de afgelopen jaren bezig geweest met het wegwerken van schul den. De inkomsten worden ge- Het ontbreken van een laboratorium is nu één van onze zwaktes haald uit het aantrekken van stu denten. Het onderzoekslaboratorium is de eerste stap op weg naar de bèta campus Zeeland. De vol gende stap is de uitbreiding van UCR met een afdeling enginee ring innovation. Deze tweede fase kost ook 21 miljoen euro. Volgens secretaris Ton Branden- barg van Campus Zeeland wordt gerekend op een nog onbekend bedrag van het Rijk uit de zoge noemde regiogelden uit het re geerakkoord, op 5 miljoen euro van de provincie én op de eerder toegezegde 2 miljoen euro van de gemeente Middelburg. Dat geld is wel alvast opzij ge zet, in afwachting van een con creet voorstel van UCR. Onder wijswethouder Chris Dekker verwacht dat voorstel deze zo mer, zodat de gemeenteraad dan een besluit kan nemen over het definitief toekennen van die twee miljoen euro. Kan de Universiteit van Utrecht, waaraan UCR is verbon den, niet meebetalen, vroeg SP- raadslid Petroesjka Sterk woens dagavond in een commissiever gadering aan Dekker. Dat zou kunnen, reageerde hij. „Maar voor Middelburg is dit ook van groot belang en daarom willen wij ook mee investeren." Nu Ton Brandenbarg drukte de raadsleden op het hart dat de Middelburgse miljoenen van groot belang zijn en wel nü. „We moeten nu de eerste twee stap pen zetten op weg naar de bèta campus. Als we die niet van de grond krijgen, hoeven we over de vierde en vijfde fase niet eens na te denken." kamer en hebben volgens de voor schriften veel brandmelders in hun panden." Sigaartjes In januari heeft de brandweer een bijeenkomst georganiseerd om met zorginstellingen over het terug dringen van nodeloze meldingen te praten. Timmerman geeft het voor beeld van een man die van de in stelling zijn sigaartjes mag blijven roken. De tabaksrook zette steeds het alarm in werking. Met de instel ling kan dan gekeken worden of in de kamer van de man geen techni sche oplossing te vinden is. Bij automatische meldingen wil de brandweer naar 'verificatie op locatie', ter plaatse checken van de melding. Als een melder afgaat krijgt eerst de interne bedrijfshulp verlening (BHV) een melding. Die moet dan binnen 1 minuut op de ei gen installatie de melding accepte ren en binnen 3 minuten op die in stallatie aangeven of wat aan de hand is: brand of loos alarm. Komt er geen reactie, dan slaat de instal latie zelf alarm bij de meldkamer. Binnenkort praat de brandweer met de installateurs. Er is technisch veel mogelijk om nodeloze meldin gen te voorkomen. „In een loods ging steeds het alarm als een vrachtwagen binnen kwam rijden. Door melders op te hangen die rook door brand kunnen onderscheiden van uitlaatgassen was het probleem verholpen", vertelt Timmerman. De brandweer gaat in gesprek met bedrijven en instellingen met te veel nodeloze meldingen. Bij overschrijding van een bepaald aantal meldingen gaat de veilig heidsregio de kosten van 565 euro in rekening brengen. „Het is geen boete, maar een rekening ter ver goeding van de onkosten", legt De Feijter uit. „Als ondanks overleg met ons geen oplossing komt, zal de brandweer het bevoegd gezag, de gemeente, vragen om in te grij pen." vrijdag 16 februari 2018 loos alarm naar de melder Aan de wand van de ge sloten afdeling voor de menterende bewoners in Ter Reede in Vlissin- gen hangt een grote, rode knop. Het is fop- knop. Je kunt er wel op drukken, maar er ge beurt niets. De fopknop moet voorkomen dat be woners op een echte brandmelder drukken die rechtstreeks in ver binding staat met de meldkamer. Het is een van de maat regelen die Ter Reede heeft genomen om het aantal nodeloze meldin gen te beperken, zegt Bart-Jan Leijnse, hoofd techniek en gebouwen bij WVO Zorg, waar Ter Reede onder valt. In de nieuwbouw staat ook niet meer de tekst 'hier drukken', maar een vlammetje afgebeeld op het transparante kapje dat over de meldknop is geplaatst. „Bewoners lezen dan 'hier drukken' en denken dan dat dat moet om bijvoorbeeld deur open te doen", legt Leijnse uit. Automatische brandmel ders zijn aangepast, 's Nachts, wanneer de be woners slapen en min der personeel aanwezig is, staan deze zogehe ten aspiratiemelders 'scherper' afgesteld dan overdag. Overdag rea geren de brandmelders anders om te voorko men dat bij bijvoorbeeld bij het koken het alarm afgaat. Marco Jansens bij de fopknop. Hij werkt bij de techni sche dienst van WVO Zorg en is vrijwillig brand weerman. FOTO RUBEN OREEL Het nieuwe onderzoekslabora torium dat in Middelburg komt, is van cruciaal belang voor de toekomst van University Col lege Roosevelt. Maar geld om erin te investeren, heeft de uni versiteit niet. UCR is afhanke lijk van de twee miljoen euro die de gemeente Middelburg heeft toegezegd voor de vol gende fase van de bèta campus Zeeland: verbreding van het UCR met technische studies. Maurits Sep Middelburg - Bert van den Brink, dean UCR Koos de Feijter (I) en Arno Timmerman (r) van de Veiligheidsregio Zeeland, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31