Wees zuinig op de brandweer Raadszaal Middelburg lekt al twee maanden Vakantieverblijf nieuw thuis voor Saakasjvili Ongeleid 2 Vele honderden keren per jaar rijdt nodeloos een brandweerauto uit. Dat kost jaarlijks bijna een half miljoen euro. Dat moet veranderen. BRANDWEER UITRUKKEN Commentaar Bijna iedereen doet veel aan brandpreventie en -be strijding. Overal hangen rookmelders, blussers en branddekens. We zijn zeer alert op gevaarlijke mate rialen, zeker na de nieuwjaarsbrand in Volendam. In bejaar dentehuizen wordt open vuur vermeden. Allemaal prima. We zijn ons kennelijk bewust van de gevaren. Daarom is het vreemd dat we de brandweer heel vaak voor niets laten rijden. Alleen al in Zeeland ging het vorig jaar om meer dan achthonderd ritten. Zonder selectie door de meldkamer waren het er tweeduizend geweest. De brand weer rukt dus vrijwel dagelijks meerdere keren uit voor een vals alarm. Dat kost geld, het is slecht voor de motivatie en het is slecht voor het draagvlak dat de vrijwilligers thuis en op het werk moeten hebben. De brandweer bestrijdt nu behalve vuur ook loze meldin gen. Bedrijven en instellingen krijgen nog even de tijd om hun leven te beteren. Anders zal de brandweer onkosten in rekening brengen. Zo ver kan het maar beter niet komen. Dat hoeft ook niet. Er zijn slimme brandmelders die niet meteen groot alarm slaan. Even snel kijken wat er aan de hand is, voor je 112 belt, helpt natuurlijk. Het is onvermijdelijk dat er zo af en toe toch een loos alarm is. Maar als het zoals nu schering en inslag blijft, zul len de brandweerlui het vroeg of laat wel geloven. Die kant moet het niet op. Honderden keren loos alarm kost heel veel geld en is slecht voor motivatie en draagvlak De lekkage in de raadszaal zit er sinds de eerste week van dit jaar. De raadsleden van D66 en WD zitten net ver genoeg naar voren om de druppels niet in hun nek te krijgen. Maar de bakken staan er nog steeds. Volgens een woordvoerder van de gemeente is al meerdere keren door onder anderen dakdekkers ge zocht naar de mogelijke oorzaak. Verschillende keren zijn er kleine gaatjes en kleine kieren in de ran den en aansluiting van de dakbe dekking gevonden. De gaatjes en kieren werden ge dicht, maar helemaal opgelost was het probleem nog niet. De lekkage zit namelijk op een bouwkundig ingewikkelde plek van het gebouw: het platte dak tussen twee van de W D66 en VVD zitten net ver genoeg naar voren zodat ze de druppels niet in hun nek krijgen vier kantoortorens. Tot nu toe is 2000 euro betaald aan arbeid en materiaal. Tot vorige week leek de oorzaak desondanks niet gevonden. „Na de laatste reparatie lijkt het druppen af te nemen", aldus de woordvoerder. „Maar of dat komt door het droge weer vorige week of dat het lek bo ven water is, kunnen we nog niet vaststellen." ALMANAK Ieder huisje heeft zijn kruisje. Zo ook in die Middelburgse fa milie, waar een van de nichten door de rest jaren geleden al is aangemerkt als het zwarte schaap. Ze is er dan ook eentje van twaalf steden, dertien onge lukken, loopt in zeven sloten te gelijk, valt op foute mannen, kan geen baantje langer dan de proeftijd houden, praat eerst, denkt daarna pas en heeft er geen moeite mee perikelen in de familie flink aangedikt we reldkundig te maken. Ze is, zoals die Middelburgse het zo fijn omschreef: „Een on geleid reptiel." Subsidie voor Stichting Leergeld Motie SP voor behoud De Piek Kap van abelen is begonnen MIDDELBURG Boetes wegens negeren fietsverbod De cijfers liegen er niet om: vorig jaar rukte de brandweer in Zeeland 831 keer voor niets uit na een auto matische brandmelding. Slechts 25 keer was echt sprake van brand. Het aantal nodeloze uitrukken had nog groter kunnen zijn als de meldka mer in Middelburg niet 1.171 mel dingen had 'afgevangen' als loos alarm. Eén uitruk kost de brandweer 565 euro. Voor de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) lopen de nodeloze rit ten aardig in de papieren. Vorig jaar ging het om bijna 470.000 euro. Maar het gaat niet alleen om de centen. De brandweer bestaat in Zeeland voor het overgrote deel uit vrijwilligers. „Voor elke uitruk worden zestien man opgepiept. Zestien mensen die huis of werk moeten verlaten. Je kan wel eens één keer voor niets kunnen worden gealarmeerd, maar het moet niet te vaak gebeuren. Dat is slecht voor de motivatie en werkgevers worden er ook niet vrolijk van", zegt Koos de Feijter, beleidsadviseur bij de VRZ. „Bovendien gaat het ten koste van de paraatheid van de voertuigen. Elke brandweerauto die op weg is naar een loze melding is op dat mo ment niet beschikbaar." Er is de brandweer veel aangele gen om het aantal nodeloze mel dingen terug te dringen. De brand weer wil dat de eigenaren van de installaties meer verantwoordelijk nemen bij het nagaan of sprake is van brand. Hiervoor is enkele jaren geleden de campagne STOOM (Structureel terugdringen onge wenste en onechte meldingen) in het leven geroepen. De eerste slag werd gemaakt door het aantal in stallaties dat direct op de alarmcen trale is aangesloten te beperken. Voor gebouwen waar mensen zijn die niet zelfstandig kunnen vluch ten en waar brand extra gevaarlijk is, zoals zorginstellingen, is auto matische doormelding naar de re gionale alarmcentrale verplicht. „Als die wettelijke plicht niet be staat, kun je beter aangesloten zijn op een particuliere meldkamer. Die checkt de melding voordat eventu eel de brandweer wordt gealar meerd. Dat systeem is vergelijkbaar met de procedure bij een inbraak alarm", zegt Arno Timmerman, Dat is slecht voor de motivatie en werkgevers worden er ook niet vrolijk van projectleider STOOM bij de veilig heidsregio. Onder meer hierdoor liep het aantal meldingen via brandmeldin- stallaties terug van 3.966 in 2013 naar 1.901 in 2015. In 2016 en 2017 lag het aantal iets boven de 2.000. In heel Zeeland hebben nog zo'n 685 panden een automatische brand meldingsinstallatie die is verbon den met de meldkamer in Middel burg. Het merendeel van de mel dingen komt van 150 tot 200 adres sen. De brandweer wil een volgende slag maken. Veel meldingen komen van zorginstellingen. Timmerman: „Dat is logisch verklaarbaar. Zij zijn verplicht aangesloten op de meld- Vestigt Michail Saakasjvili zich in Amsterdam, zoals zijn advocaat zegt of toch in Zeeuws-Vlaande- ren? Terneuzen zal het niet zijn, al thans niet volgens burgemeester Jan Lonink. De stateloze ex-president van Georgië en echtgenoot van de Ter- neuzense Sandra Roelofs arriveerde dinsdag op Schiphol. De politicus week uit naar Nederland, omdat hij ook zijn Oekraïense paspoort kwijt is geraakt. Sindsdien gaan er ge ruchten dat hij zich in Terneuzen heeft gevestigd. Zijn vrouw komt daar immers vandaan. Burgemeester Lonink zegt dat hij zeker van de komst van de echtge noot van de Terneuzense Sandra Roelofs op de hoogte gebracht zou worden, maar dat dat niet het geval is. Hij antwoordt met een stellig 'nee'. Zijn Sluise collega-burgemeester Marga Vermue durft geen 'nee' te zeggen. „Ik kan niet zeggen waar de heer Saakasjvili zich zal vestigen, maar mij is als burgemeester ge zegd rekening te houden met de mogelijkheid." De familie van Sandra Roelofs heeft een vakantiehuisje in Cad- zand waar de familie Saakasjvili- Roelofs in het verleden ook ver bleef. vrijdag 16 februari 2018 n Bruine strepen op de muur en plastic bakken op de grond om het water op te vangen. De raadszaal van het stadskantoor in Middelburg heeft al twee maanden lekkage. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VEERE Stichting Leergeld Wal cheren krijgt dit jaar 3.000 euro van de ge meente Veere om schoolkosten te vergoe den voor kinderen uit ge zinnen die zelf te weinig geld hebben. De stichting krijgt geen jaarlijks terug kerende subsidie, omdat Veere de financiële re serve van Leergeld nog groot vindt: 61.000 euro. Veere geeft wel ook nog eenmalig 1650 euro voor drie computers en drie fietsen. VLISSINGEN De SP-fractie in Vlissin- gen wil poppodium De Piek een jaar langer open houden. In een motie, die de fractie gaat inbrengen tijdens de raadsvergade ring op 1 maart, draagt de SP burgemeester en wethouders op de subsi die aan de Cultuurwerf voor De Piek met een jaar te verlengen. Dit geeft het college dan een jaar de tijd te bezien of elders een soortgelijk poppodium kan komen. MIDDELBURG Langs het Kanaal door Walcheren is begonnen met het kappen van tien tallen abelen op de Vo- geldijk. Het was slecht gesteld met de karakte ristieke rij bomen. In ja nuari viel een boom tij dens de storm op het spoor. Dat toonde vol gens het provinciebe stuur aan dat haast ge boden was met de kap. Eind april moeten er ze ventig nieuwe abelen en flink wat nieuwe struiken zijn geplant. In de Gravenstraat in Middelburg zijn bij een controle 25 fietsers be keurd omdat ze daar fietsten. Tussen 11 en 18 uur mag je daar alleen lopen, maar het fietsver bod wordt vaak gene geerd. Ook in andere straten in de binnenstad wordt het fietsverbod tussen 11.00 en 18.00 uur vaak overtreden. Rekening bij Theo Giele Goes - Koos de Feijter, VRZ Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30