0) V M 18 Programmadirecteur Erland Galjaard stapte gisteren op bij RTL. De programmadirecteur zegt toe te zijn aan een 'creative sabbaticalmaar zijn 1 vertrek leek onontkoombaar. t ANGELA KIJKT TV Eindelijk. Eindelijk lijkt er iets te gaan gebeuren bij RTL, nu Erland Galjaard vertrekt als programmadirecteur. En dat is geen seconde te vroeg. Hij heeft RTL ongekend succesvol gemaakt en gehouden. Maar als je er al zo lang zit, is het bijna onvermijdelijk dat de sleet erop komt, word je te makkelijk. Helemaal als je je doof houdt voor kritiek van de kijker, ont kent dat de kijkcijfers teruglopen, gewoon Ruben Nicolai wéér twee programma's laat presenteren op één avond en koppig weigert toe te geven dat bepaalde gezichten of for mules zijn uitgewerkt. En inmiddels zo arrogant bent om te den ken dat de domme kijker alles wel pikt, zelfs ongekende RTL-propaganda in Boulevard en Late Night waar ze in Noord-Korea nog een puntje aan kunnen zuigen. De kijker kunt belazeren door Gordon drie weken een to neelstukje te laten opvoeren in de media dat hij zogenaamd getrouwd is. Terwijl zo de ge loofwaardigheid van een hele zender en dus ook bijvoorbeeld RTL Nieuws in het geding is. En als dan ook nog je grootste realityster een zelfmoordpoging doet omdat haar leven in duigen ligt, ja, dan wordt het hoog tijd om te gaan. Galjaards opvolger mag gaan puinruimen, met de beperkte financiële middelen die er nog zijn. Want ook financieel gaat het al een tijdje niet goed daar. Het is niet uit weelde dat ze herhalingen van Een dubbeltje op zijn kant en buitenlandse aankopen als Buurman, wat doet u nu? uitzenden. Die scoren ook niet, waardoor advertentie-inkomsten nog harder teruglopen. Het wordt nog lastig voor die opvolger waar te beginnen. Het vertrouwen van de kijker moet hersteld. De bezem grondig door RTL Late Nightmaar ook door Boulevard. Fatima Moreira de Melo opvoeren als sportdeskun- dige terwijl ze in een leuk jurkje louter Wiki- pediafeitjes oplepelt, is gewoon een beledi ging voor wat de rubriek onder Albert Ver linde ooit was en kan zijn. Investeren in frisse gezichten en frisse formats. Maar eigenlijk is het heel simpel. Ga ge woon weer doen waar je voor op aarde bent: eerlijke programma's maken voor een groot publiek, dat na een dag hard werken ver maakt wil worden. 'Spice Girls op tournee' Nieuwe serie met Hugo Borst - f r loopt zó veel talent bij ons jfal rond, wat dat betreft zijn we een verwende omroep", zei Er land Galjaard in 2011 kort nadat hij was uitgeroepen tot Om roepman van het Jaar. De directeur glom van trots, er was geen vuiltje aan de lucht. RTL be leefde zijn hoogtijdagen. The Voice of Holland, X Factor, De TV Kantine, Miljoenenjacht; alles werkte en scoorde. Galjaard, die 21 jaar lang in verschillende functies werkzaam was voor RTL, bepaalde sinds 2007 welke tv-programma's waar en hoe laat worden uitgezonden. En dat ging héél lang héél goed. Maar, zo roepen mediakenners in de televisie- en reclamewereld: 'Je moet het dak repareren als de zon schijnt'. Te lang leunde de 50-jarige programmabaas tevreden achterover, klonk het de laatste jaren steeds nadrukkelijker in en rondom RTL. „Zijn vertrek hing in de lucht", reageert oud RTL-baas Fons van Westerloo. „Na de hoogtij dagen komt de klad erin. Op den duur is de magie gewoon weg. Financieel heeft hij deze baan toch niet meer nodig. Dan zeg je na zo veel jaar: geef mijn portie maar aan fikkie. Maar ik vind dat we nu niet mogen vergeten dat RTL het onder zijn bewind lang heel goed deed." Bijna alle avonden zaten zo geramd, daar kon niemand meer omheen." Goud Alles wat Galjaard aanraakte, veranderde in goud. Ook zijn initiatief om meer pro gramma's op de buis te brengen met een maatschappelijke lading als Verslaafd, Gepest en Obese, eerder vooral het terrein van de pu blieke omroep. Evenals zijn plan voor een langverwachte opvolger van de late- nighttalkshow Barend Van Dorp. RTL Late Night met Humberto Tan was vrij rap na de lancering eind 2013 een kijkcijfersucces waar Jeroen Pauw en Eva Jinek even flink van schrokken. „Het liep aan vankelijk voor geen meter. Dus heeft hij zich daar dage lijks tegenaan bemoeid. En zijn gelijk gehaald", aldus Genee. De zender ging het ruim zeven jaar voor de wind, des te opvallender waren de ineens magere kijkcijfers voor het najaarsseizoen in 2016. Ook Galjaard kreeg ervan langs. Vooral de schrikba- „Erland is de vader van veel successen en ook van titels waar ik deel van uitmaakte, zoals De TV Kantine", vertelt Carlo Boszhard over het programma dat hij maakt met Irene Moors. „Het was echt iets van zijn hand. Wat begon als een pauzefilmpje, groeide mede dankzij hem uit tot de winnaar van de Gouden Televizier Ring (in 2010, red.)." Toen Luuk Ikink sidekick werd van Humberto Tan in RTL Late Night, had de huidige RTL Boule vard-presentator alleen nog ra dio-ervaring. „En dan heb ik nog een radiohoofd ook", lacht Ikink. „Ik vond het best een gewaagde stap voor een commerciële zen der toen hij mij daar neerzette. Erland is de reden dat ik een tv- carrière heb." Presentator Wilfred Genee en Galjaard hadden een tijdlang een moeizame relatie, maar konden na een clash in november goed met elkaar door één deur. „Er land", aldus Genee, „had gevoel voor wat de markt en het publiek graag wil. Hij had op een gegeven moment een gouden pik, zoals ze dat in de voetballerij zeggen. rende daling in kijkcijfers van Galjaards kindje RTL Late Night, hakte erin. De talkshow en RTL Boulevard, na het vertrek van Albert Verlinde in 2016 onder regie van Galjaard inhoude lijk stevig aangepast, kregen bovendien de kritiek dat er te veel aan zelfpromotie werd ge daan met telkens dezelfde RTL- sterren. Nog meer schrikken was het toen de kijkcijfers zender- breed daalden. De onrust intern nam toe, vooral over de financi ële situatie. Het is een algemeen probleem in tv-land: jongeren verkiezen steeds vaker platforms als You- Tube en Netflix boven het ouder wetse live televisiekijken. Ook de adverteerders bewegen zich meer richting online, waardoor de reclame-inkomsten dalen. Volgens Ruud de Langen van Mindshare, het grootste bedrijf dat zendtijd inkoopt voor adver teerders, staat 1 procent markt aandeel ongeveer gelijk aan 10 miljoen euro reclame-omzet. „En RTL raakte de laatste maan den een procent of 3 kwijt. Het neemt bovengemiddeld af, het Wilfred Genee, verlies is ook groter dan bij an- presentator dere zenders. RTL had zich ook Een dapper besluit. Je kunt als een Foppe de Haan toch gewoon een keertje stoppen? Quote van de dag Ik zou graag terugkeren als maffiabaas en dan vechten met James Bond Gal aard Eerlijk is eerlijk: Galjaard kan heus iets. vrijdag 16 februari 2018 GO POP Website TMZ weet het zeker: De Spice Girls komen weer in de originele be zetting bijeen voor een serie concerten. De handtekeningen zouden zijn gezet. De shows zijn vol gens de show- bizzsite in de VS en Groot- Brittannië. TELEVISIE Hugo Borst en Adelheid Roo- sen maken een tv-serie over dementie. De vierdelige serie In de Leeuwen hoek is vanaf 19 april te zien op NPO 2 en toont het dagelijks leven in een Rotterdams verpleeghuis. ■u Gudo Tienhooven Dennis Jansen —Actrice Monica Bellucci (53) werd in Spectrede oudste Bond-girl ooit en heeft de smaak te pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18