O 16 BESPREKING NIEUWE STIJL Vergeet de stoffige zaaltjes of saaie hotels. Vergaderen doe je tegenwoordig gewoon bij iemand thuis, in een hippe woonkamer met vers fruit en bloemen. Heerlijk inspirerend. Kort 'Nederlanders beleggen niet klimaatvriendelijk' Klimaatverandering blijft een ver-van- mijn-bedshow voor de Nederlandse beleg gers. Slechts één op de drie aandelenfond sen scoort goed als het gaat om klimaatim pact van de beleggingen. Nederland komt daarmee op de vijfde plek van zes onder zochte Europese landen. Alleen de Britten scoren nog slechter. Zweden is het meest klimaatbewust als het om beleggen gaat. Daar houdt 60 procent van de fondsen reke ning met het klimaat, blijkt uit onderzoek van Climetrics. Die organisatie analyseerde de klimaatimpact van beleggingen van de 2.800 grootste - in Europa verkochte - be leggingsfondsen. Elet best presterende Ne derlandse fonds is van Triodos Bank. Ook Robeco, Delta Lloyd en NN scoren bovenge middeld. Corné van Zeijl van vermogensbe heerder Actiam is verbaasd over de uit komst. „Dat maar een derde van onze fond sen goed op klimaatimpact scoort, verbaast me." Piloten Transavia willen staken in voorjaarsvakantie Een pilotenstaking bij Transavia is een stap dichterbij gekomen. Het gros van de piloten dat lid is van de Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers, wil volgende week het werk neerleggen. Belangrijkste struikelblok bij de onderhandelingen tussen de KLM- dochter en de vliegers is het rooster. Piloten vinden hun werk moeilijk te combineren met gezinstaken of hobby's. Consumentenbond wil geld zien van providers De Consumentenbond sleept KPN, T-Mo- bile, Vodafone en Tele2 voor de rechter. De bond vindt dat de providers hun klanten ja renlang voor het lapje hebben gehouden met 'gratis' mobieltjes en eist nu compensa tie 'voor die misleidende verkoop'. De Hoge Raad oordeelde in 2014 dat het verstrekken van een mobiele telefoon bij een abonne ment in feite 'koop op afbetaling' is. Consu menten kunnen schadevergoeding claimen. Flitsen DSM Altice KPN NN Group harlotte van 't Wout (30) is schrijver en co lumniste maar zit sinds kort ook in het vast goed. Bedrijven kunnen in haar woonhuis verga deren. Een gat in de markt: binnen negen maanden opende ze een tweede én een derde vestiging. Dit klinkt als slapend rijk wor den, maar daarmee zou het onder nemerschap van Van 't Wout ern stig tekort worden gedaan. „Ik had op een gegeven moment nog pre cies twee weken de tijd hè!", zegt ze. „Als ik binnen die twee weken geen geld zou verdienen, had ik de huur van mijn Amsterdamse grachtenpand niet kunnen beta len. En weet ik echt niet wat er dan was gebeurd." Even terug in de tijd: na 1,5 jaar reizen kwam Van 't Wout terug in Nederland. „Ik had in Bangkok en San Francisco gewoond en wilde in Amsterdam een onderneming beginnen. In San Francisco had ik opgemerkt dat vergaderen in woonkamers helemaal hip was. Bedrijven willen niet langer meer vergaderzaaltjes of hotels afhuren, maar zochten meer inspirerende locaties. Techbedrijven als Face- book, Twitter en Uber kon je overal in bijzondere locaties in de stad vinden. Zo ontstond het idee voor in Nederland: als ik nu eens een enorm grachtenpand zou hu ren, kon ik daar in gaan wonen, en tegelijkertijd verhuren voor verga deringen. Ik zou dan voor niks in een prachtig huis wonen." Van 't Wout knutselde zelf een site in elkaar, en nog voordat ze een pand had gevonden stuurde ze mails rond met de vraag of bedrij ven zin hadden om een nieuwe, hippe vergaderruimte uit te pro beren. Gratis wel te verstaan. „Ik had nog niets, alleen dat 'het prachtig' zou worden". Eén bedrijf hapte toe. „Over drie weken is het af', blufte Van 't Wout. Haar volgende telefoontje Al na twee maanden opende ik mijn tweede vestiging en nu de derde was naar een makelaar. „Ik zei: ik zoek een groot grachtenpand..." Een week later tekende de on derneemster een huurcontract voor een pand op de Prinsen gracht. „Tijd om te gaan shoppen was er niet, dus ik heb bij online webwinkels mijn hele interieur bij elkaar gezocht. En gekocht waar van ik dacht dat je zou gebruiken tijdens een vergadering: white- boards, een beamer, post-its en flipovers." Alles werd betaald van het beetje spaargeld dat Van 't Wout had. „Verder ben ik door blijven kopen tot alle rekeningen maxi maal in het rood stonden, en alle creditcards tot de uiterste limiet gebruikt waren: en toen moest het maar 'af zijn. Geld vloog met dui zenden van mijn spaarrekening, ik gaf per dag meer uit dan normaal in maanden." Op de dag dat de eerste groep kwam vergaderen, stond Van 't Wout bij de beste bakker van Am sterdam: verse taarten halen. „Su- perzenuwachtig, want ik had nog maar 200 euro op mijn rekening, en veertien dagen voordat ik weer huur moest overmaken." Instagram De groep kwam, vond het gewel dig en bleef komen. En daarna nog meer bedrijven. Mond-tot-mond- reclame werkte goed. „Ik begon mijn leven via Instagram te delen. Een bericht op Linkedin werd 300.000 keer bekeken, en resul teerde in een aantal vaste grote klanten als Booking.com, Cata- wiki, en bekende banken. Inmid dels verhuur ik mijn pand zo'n twee keer in de week, genoeg om mijn huur te kunnen betalen. Ik heb ook een team aangenomen, pak alles professioneler aan en ben niet zelf meer elke dag bezig met koffiezetten en schoonmaken." Van 't Wout ziet haar huis vooral als een hotel. Persoonlijke spullen vind je er niet. Nergens staan foto's. „Omdat ik alles 'Instagram- proof maak, is zelfs de kunst aan de muur 'neutraal' gekozen: nie mand die het lelijk vindt. Vrien den kijken verbaasd rond: maar waar zijn jouw spullen dan? Ja, niet dus. Ik ben een kei in weg gooien en weggeven." Het minimalisme vind ze heer lijk, het hotelgevoel ook. „De slaapkamer en badkamer, daar KLIMAATIMPACT AANDELENFONDSEN ROOSTERS TE ONVOORSPELBAAR' GRATIS MOBIELTJE IS MISLEIDING Capital Force, het bedrijf achter Zoom- trader.com, moet een dwangsom betalen aan de Autoriteit Financiële Markten. De toe zichthouder vermoedt dat het handelsplat form voor cryptomunten binaire opties aan de man brengt, zonder vergunningen voor deze zeer risicovolle, financiële producten. RELX, het voormalige Reed Elsevier, wordt op papier een volledig Brits bedrijf. De informatieleverancier gaat de aandelen van het Nederlandse RELX NV omzetten in Britse aandelen RELX PLC. O vrijdag 16 februari 2018 GO Het chemiebe drijf profiteerde nog een dag langer van de resultaten die het woensdag publiceerde. De Franse kabe laar zat gisteren aan de positieve kant van de streep. Weinig enthousi asme bij de be leggers voor het telecombedrijf. m Beleggers waren niet tevreden over de jaarcij fers. o Iedereen kan vergaderen bij Charlotte thuis Marleen Luijt Amsterdam -Charlotte van 't Wout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16