Tommy Wieringa 'Reisadviezen moeten een stuk scherper' 13 Europarlementariër wil meer uniformiteit H 't Is niet fraai, leedvermaak, maar in het geval van Halbe mag het r Wat nu, kleine man? dacht ik toen Halbe Zijl stra's leugentje uitkwam. Nadat hij zichzelf eerst op een foto naast Poetin had geshopt, pro beerde hij zich sinds een maand of wat weer verwoed uit beeld te poetsen. 't Is niet fraai, leedvermaak, maar in het geval van Halbe Zijl stra mag het. Wat kraamde die man een kolder uit. Syriërs kwa men uitsluitend voor cosmeti sche ingrepen, Holleeder hield zich beter aan de wet dan een uit geprocedeerde asielzoeker die zich niet wilde laten uitzetten (zoek maar op, hij zei het echt), en hij haalde geregeld het nieuws wanneer er Nederlandse waar den of tradities verdedigd moes ten worden: zo nam hij Zwarte Piet in bescherming tegen de roetveegpiet en het paasei tegen het verstopei. Meestal bleek al gauw dat hij het nieuws niet he lemaal goed begrepen had, en daar dan nog een verzinsel aan had toegevoegd. Zijn dwalingen kwamen meestal vlug uit; op het Binnenhof werd hij erom gepre zen dat hij zijn blunders altijd zo ruiterlijk toegaf. Als Halbe Zijl stra iets beweerde, dan hoorde je in de verte al een krakend wagen tje aankomen met zijn excuses erop. verliep volgens hetzelfde pa troon. Aan een verkeerd begre pen anekdote van Shell-topman Van der Veer voegde hij het leu gentje van zijn eigen aanwezig heid toe. Hij wilde zijn bron be schermen, maar de bron had er niet zo veel zin in om hem te be schermen - en daar hoorden we het excuuswagentje alweer aan komen, maar ditmaal hielp er geen moedertjelief meer aan. Zijlstra had het verhaal over Poetins Groot-Rusland al een paar keer geoefend in kleine kring voor hij het nogal over moedig debiteerde tijdens een congres tegenover een publiek van liberaal klapvee - Halbe op het internationale podium, de man die nog wel eens iets hoort. De woorden 'datsja' en 'geopoli tiek' alleen al... niks ook, welbeschouwd, dat hij sinds een paar maanden onder de pet probeerde te houden. Waar sommige geheimen diepte geven aan de persoonlijkheid, was dit een nogal miezerig geheimpje - niet het niveau van Luceberts foute jeugd, bijvoorbeeld. Zo ver dronk Halbe Zijlstra's politieke carrière in ondiep water. Hij zal vooral worden herin nerd als staatssecretaris van Cul tuur. Zijn aantreden destijds was een beslissend moment in de va derlandse politieke geschiedenis. Voor het eerst zat daar iemand die werkelijk niets wist van het terrein waarover hij zeggenschap kreeg. Hij was er nog trots op ook. Er moest jaarlijks tweehon derd miljoen worden bezuinigd, en dan was zijn onwetendheid naar eigen zeggen eerder een voordeel dan een nadeel. Terwijl voetbalkaartjes op het btw-tarief van 6 procent bleven, ging het ta rief voor podiumkunsten van 6 naar 21 procent, wat jaarlijks hon derd miljoen euro opleverde. Desastreus voor de theaters, en ook hier gaf Zijlstra weer ruiter lijk toe dat die maatregel een ver gissing was geweest. Is het geen tijd, waarde cul tuurminister Ingrid van Engels hoven, om die vergissing recht te zetten, nu Zijlstra eindelijk zelf van het podium verdwenen is? Wie als vrouw naar bijvoorbeeld Iran reist, moet goed weten dat een blote arm of knie er al geldt als zo obsceen, dat je er celstraf mee ris keert. Een reisblog bijhouden mag er ook al niet, en als homo loop je zelfs het gevaar de doodstraf te krij gen, ook als buitenlander. Neder land waarschuwt daarvoor expli ciet, maar het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken niet. Dat waar schuwt dan weer wel meteen dat niet-geasfalteerde wegen soms niet goed op de kaart staan aangegeven. Schaake zou graag zien dat alle 28 EU-lidstaten hun reisadviezen, doorgaans opgemaakt door Buiten landse Zaken, beter op elkaar af stemmen, zeker nu EU-burgers op Reisadviezen voor Egypte andere Europese ambassades zijn aangewezen als hun eigen land in het betrokken buitenland geen ver tegenwoordiging meer heeft. De lidstaten besloten daartoe omdat het voor veel landen te duur werd overal ambassades open te hou den. „Maar dan is het natuurlijk raar als je bij zo'n ambassade aan klopt voor iets dat in hun reisadvies helemaal geen risico is." Schaake heeft niet de indruk dat er nu veel overleg is over de reisad viezen. Uit een lijstje blijkt dat de regio's die je volgens Frankrijk, Ne derland en Groot-Brittannië in i Datje als homo in Iran de doodstraf riskeert, staat niet in het Franse reisadvies Iran, Egypte en Tunesië beter kunt mijden toch nog redelijk overeen komen. Ook adviezen als 'kijk uit met wat je fotografeert', 'mijd de monstraties en oploopjes' en 'blijf zeker 's nachts in je resort', zijn re delijk gelijkluidend, maar in de be schrijving van verdere risico's zit ten soms grote verschillen. In vragen aan EU-buitenlandchef Federica Mogherini dringt Schaake erop aan dat de reisadviezen voor reizen naar landen buiten Europa zo volledig mogelijk worden en er standaard een beschrijving in komt van de lokale mensenrechtensitua tie. „Ik ben niet van de reispolitie en mensen moeten vooral zelf blijven uitmaken waar ze wel of niet heen gaan. Maar sommigen vinden het niet prettig om op het strand te lig gen als in datzelfde land honderden mensen in de gevangenis zitten." RAMPLES FILIPIJNEN vrijdag 16 februari 2018 GO Ondien wate Het verhaal over Poetins datsja Het was nog een leugentje van Wat heb je aan een reisadvies dat wel waarschuwt voor aard bevingen, maar niet voor de doodstraf als je homo bent? Weinig, vindt D66-Europarle- mentariër Marietje Schaake. Zij wil dat Europa voor volledigere en uniforme reisadviezen zorgt. Frans Boogaard Brussel Niet reizen Alleen bij noodzaak Risicogebied Geen risico Spannend en ook wel beangstigend, zo'n aardbevingsoefening. De kinderen van een school in Paranaque, een voorstad van Manila, leerden gisteren wat ze moeten doen als zich onder schooltijd een aardschok voordoet. Erg moeilijk was de les niet, maar het was toch nog knap lastig om snel een helm op te zetten en met een klasgenootje onder de tafel te duiken. De Filipijnen worden regelmatig getroffen door natuurgeweld, foto reuters Frankrijk Groot-Brittannië Cairo '*4. sderland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13