M 12 In de Tweede Kamer zoekt Denk vaak de confrontatie. Maar bij de gemeenteraads verkiezingen wilde partij de boodschap van diversiteit en verbinding' verkopen, zegt partijvoorzitter Selguk Öztürk. INTERVIEW SELQUK ÖZTÜRK We zijn niet de aardigste van de klas. We opereren duidelijk en scherp en dat is goed „Als je een volwaardige partij en stem van het volk wilt zijn, dat moet je ook op lokaal niveau vertegenwoordigd zijn. Na de landelijke verkie zingen bleek dat we in 32 gemeenten minimaal één raadszetel kunnen halen. We zijn een jonge partij en er is maar weinig tijd om geschikte kan didaten te werven, trainen en screenen. In deze veertien gemeenten kunnen we overal minstens twee zetels halen en volwaardig meedoen." „Je ziet dat we jongeren weer interesseren voor de politiek. Elke week verschijnen er berichten in de media - zoals onlangs uitzendbureaus die op ver zoek van werkgevers geen mensen inzetten van Turkse, Marokkaanse of Surinaamse afkomst - die keihard binnenkomen bij jonge mensen. Als jij hier geboren en getogen bent, de taal fantas tisch spreekt en twee diploma's hebt, maar toch niet wordt aangenomen, dan raakt je dat!" „Tegen de PvdA heb ik gezegd: 'Jullie hadden een partij als Denk kunnen voorkomen.' Ze hadden daarvoor kunnen zorgen door de stem van de on gehoorde te horen. Maar omdat ze bang zijn om voor deze mensen op te komen en zijn meege gaan in de verrechtsing, is er een electoraal gat ontstaan." „We hebben bijna 4.000 leden een mail gestuurd dat we wilden meedoen op 21 maart. Bijna 200 geïnteresseerden zijn op gesprek geweest en uit eindelijk hebben we 153 mensen op de lijst gezet. Deze mensen zijn op de Denk Academy gegaan, waar ze onder meer debat- en mediatraining krij gen. Uiteindelijk wordt samen met de lokale en de landelijke lijsttrekker de kieslijst opgesteld." „Iedereen moet een Verklaring Omtrent Gedrag overleggen, we doen checks via Google, controle ren referenties en screenen op mogelijke proble men. Het zou mogelijk moeten zijn om waar no dig instanties in te schakelen om iemand onder een vergrootglas te leggen." „Er zit een aantal gelukszoekers tussen, met soms een rare PVV-achtige achtergrond. En sommige mensen blijken notoire ruziemakers. Maar het merendeel van de lokale kandidaten wil niet schoppen en is serieus." Toch ontstond er vorig jaar kritiek vanuit Denk Breda, de eerste lokale tak van de partij, over het gebrek aan democratisch gehalte richting de ko mende verkiezingen. De top zou de afdelingen grotendeels negeren, herhaalt voormalig lid Ali Tsouli nu. Hij wilde 'een diverse lijst' door het hele land. „De top zei dat ook te willen. Maar nu zijn bijna alle lijsttrekkers van Turks-Neder landse afkomst. De ware bedoeling van Denk is daarmee duidelijk", zegt Tsouli hierover. „Je kunt hier op twee manieren naar kijken: het is Denk volgens mij gelukt om jonge mensen met een migrantenachtergrond, die hier geboren en getogen zijn, zodanig op te leiden dat ze ervoor willen gaan in hun gemeente. Dat is een prachtig emancipatieproces. Aan de andere kant kun je ons proces ook afkraken. Maar de realiteit is dat Denk tijd nodig heeft om ook in het land een di verse samenstelling voor elkaar te boksen." „Dat hebben we te danken aan de vaderlandse media. Zo'n imago schrikt ook mensen af." „Hoe meer mensen ons leren kennen, hoe meer ze hun negatieve mening over Denk bijstellen. Hier in de Tweede Kamer werken we al goed sa men met andere fracties. Ministers komen hier langs voor steun, en krijgen die ook. Terwijl ze naar buiten toe heel anders over ons praten." „We zijn niet de aardigste van de klas. We opere ren duidelijk en scherp en dat is goed. We willen de politiek en de media aan het denken zetten en een ander verhaal bespreekbaar maken. Als je dan een kleine partij bent, moet je wel geluid maken om gehoord te worden." Ik wil veel mensen aan het denken zetten over Wilders. Daarvoor moest ik een sterke metafoor gebruiken die ze aan het denken zet. Ik wil dat ze beseffen: 'Mijn pijn is jouw pijn.' Dan pas kunnen we één land zijn." „Nee, ik heb vijftien jaar in de gemeenteraad ge zeten in Roermond. Daar spelen heel andere za ken. De raadsleden vinden elkaar makkelijk en snel na de kennismaking. Geloof mij maar, bij de SP is het ook zo gelopen. Die waren ooit puur een protestpartij en regeren nu in grote steden mee." „Een partij moet wortelen in de samenleving en we moeten kader kweken voor de Tweede Ka mer, Provinciale Staten, Eerste Kamer, Brussel. Want Denk is geen eendagsvlieg, maar een blij vende partij. In 2035 moet het een serieuze optie zijn dat de leider van Denk premierskandidaat is. Zo geliefd moeten we dan zijn." vrijdag 16 februari 2018 GO Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag Jullie doen 21 maart in veertien plaatsen mee met de verkiezingen. Waarom? Bijna al uw lijsttrekkers zijn nog maar twintigers. Waarom is er ineens een markt voor een partij die kiezers met een migrantenafkomst aanspreekt? Hoe bent u aan kandidaten gekomen voor de gemeenteraden? Hoe filteren jullie kandidaten? Zaten er veel ongewenste individuen tussen? Een D enk premier, waarom niet?' Wat vindt u van die kritiek? Aan Denk kleeft nog altijd het beeld van een Turkse partij' en dat van een groep relschoppers. Veel partijen in gemeenten geven nu al aan niet met jullie te willen samenwerken. Jullie zijn toch ook niet altijd lieverdjes? —Selguk Öztürk Waarom vergeleek u in een interview Wilders met een tumor? Lokale politici van Denk krijgen last toch van uw felle toon? Wat is voor u het hogere doel van deelname aan de gemeenteraadsverkiezingen? Selguk Öztürk: „Denk is geen eendagsvlieg." FOTO M ARTIJN BEEKMAN/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12