10 OORLOGSVOERING NIEUW BOEK De oorlog van nu is een duizelingwekkend machtsspel. Extra reden voor duidelijke strategieën en heldere keuzes. „Maar die zijn er niet, we rommelen maar wat aan", concluderen twee militair historici. Commando's zitten al een jaar in Mali. Ze zeggen nu 'haal ons maar weg' Krijgsmacht is geen manusje- van-alles. Soldaten zijn geen maatschap pelijk werkers Natuurlijk komt meteen het vertrek van Halbe Zijlstra ter sprake. De val van een minister van Buitenlandse Zaken ge beurt niet elke dag. Als hij Oorlog van nu had kunnen lezen, had hij gewe ten dat zijn gewraakte opmerkingen over het gevaar Poetin ook inhoude lijk misplaatst waren. 'Maak Rusland niet machtiger dan het is' luidt een van de vijf aanbevelingen van de au teurs Rein Bijkerk (63) en Christ Klep (58). „Rusland is geen existenti ële dreiging voor het Westen. Daar voor zijn de spanningen te onbeteke nend", aldus de militair historici. „Als er al een nieuwe Koude Oorlog komt, dan wordt dat er een tussen de VS en China. Daar moeten we ons zorgen over maken." In Oorlog van nu zijn de historici recht voor de raap. Oorlog zit in de genen van de mens. Oorlog is macho. Daarom is de eerste vrouwelijke re kruut bij het Korps Mariniers niet het begin van een cultuuromslag. „Het aantal vrouwen in gevechtseen heden is overal erg gering. Vrouwen dienen vooral bij ondersteunende diensten", zegt Rein Bijkerk. „De Ne derlandse krijgsmacht blijft een mannenbolwerk", vult Christ Klep aan. „Het wordt bijna niet uitgespro ken, maar mannen zijn gebouwd om te vechten. Vrouwen worden simpel weg niet in die rol gezien. Zij geven leven, zij nemen geen leven. Ze mel den zich ook nauwelijks aan voor ge vechtsfuncties." Oorlog blijft volgens het tweetal mensenwerk. „Ondanks alle nieuwe technieken spelen de 'boots on the ground' een cruciale rol. Met alle daarbij horende angsten en trau ma's", legt Bijkerk uit. „Nieuwe tech nologie is niet het ultieme oorlogs wapen", zegt Klep. „Politici en gene raals praten graag over een schone oorlog, over precisieacties, met zo weinig mogelijk slachtoffers. Geef ons een kruisraket en die jagen we door het raampje van een toilet. Geef ons een JSF-gevechtsvliegtuig en we vegen het luchtruim schoon. Maar wat is het strategisch belang? Waar om moeten we zo'n peperduur aan- valsvliegtuig hebben dat is gebouwd om de eerste klap toe te brengen. We willen ons toch alleen verdedigen?" Volgens Bijkerk en Klep spelen er in de oorlog van nu twee belangrijke vraagstukken, die schreeuwen om een antwoord: wat is oorlog en hoe voeren we die? Draait oorlog om het klassieke uitgangspunt dat we die voeren om zo snel mogelijk te win nen en onze wil op te leggen, of moe ten we polderend, veel pratend mee doen aan wederopbouwoperaties? „De mariniers hebben als lijfspreuk 'altijd winnen' en nu zitten ze al vijf tien jaar in Irak, uitgeput in een strijd die niet te winnen valt", aldus Klep. Halfslachtig Sinds 1992 zijn buitenlandse missies de hoofdtaak geworden van onze krijgsmacht. Dat zorgt voor een spanningsveld tussen Defensie en Buitenlandse Zaken. „Dat departe ment is een beetje het uitzendbureau geworden van defensie. 'Buza' wil dat Nederland op ten minste tien plek ken in de wereld een missie heeft. Het liefst gevarieerd. Iets in Afrika, iets in Azië. Een vechtmissie hier, een waarnemingsmissie daar", schetst Christ Klep. Maar dat leidt tot halfslachtige missies. „Dit soort operaties putten de krijgsmacht enorm uit, leiden tot frustratie. De commando's zitten al een jaar in Mali. Ze zeggen nu 'haal ons maar weg, want we kunnen te weinig doen'. Ze werken daar onder hun niveau. De Apachevliegers vlie gen er niets anders dan rondjes. Die willen ook weg." Beide historici pleiten er vurig voor om de soldaten te laten doen waarvoor ze zijn opgeleid. Gebruik hen als klassiek instrument van bui tenlands beleid. Niet voor wederop bouw. Bijkerk: „De krijgsmacht is geen manusje-van-alles. Wij zijn ge wend geraakt aan de gedachte dat onze soldaten er zijn om de wereld te verbeteren. Maar soldaten zijn geen maatschappelijk werkers." Het zou volgens de historici goed zijn als de krijgsmacht een jaartje rust krijgt. Voor reorganisatie, voor een efficiënt gebruik van het extra miljard op de begroting. Klep gelooft er niet in. „Ik denk dat als de VN vraagt deel te nemen aan een grote buffermissie in Syrië Buitenlandse Zaken weer vooraan staat. Dan gaan we mogelijk voor anderhalfjaar 800 man leveren en ontbreekt het op nieuw aan middelen en tijd om alles op orde te brengen. Met de kans dat de organisatie nu echt door zijn hoe ven zakt", waarschuwt Klep. „Met het extra geld dat nu beschik baar komt, kunnen alleen gaten wor den gedicht, aldus Bijkerk. „In Den Haag wordt beleid vaak verward met strategie. Met strategie heb je helder in beeld hoe je met militaire midde len je opdracht, door de politiek ge formuleerd, uitvoert. Wat heb je no dig? Hoe pak je het aan? Met alleen beleid krijgen die vragen over strate gie, over de lange termijn, geen ant woord." Meerjarenplan Klep: „We hebben in Nederland de neiging om van missies te veel een meerjarenplan te maken, met statis tisch meetbare resultaten. Toen Bal kenende zei dat de missie in Uruzgan 'significante verbeteringen' moest brengen, eiste iedereen dat hij dat meteen zou kwantificeren. Dat kon hij natuurlijk niet. Omdat hij er op zou worden afgerekend. Omdat hij niet kon zeggen dat er dan 25 miljard nodig was en de missie minstens 25 jaar zou duren." Hoe staat het met onze oorlog van morgen? „De spanningen tussen China en de VS zullen zich opbou wen. Ook van het geweld in het Mid den-Oosten zijn we nog niet af. Er zijn nog te veel mensen die geen toe komst hebben. Kijk naar Afrika", zegt Klep. „Ik ben bang dat we in Neder land dan nog steeds strategisch blind zijn. Dat we er niet in slagen om in termen van militaire strategie te den ken en te besluiten", zegt Bijkerk. Oorlog voeren is ook vooruitzien. vrijdag 16 februari 2018 GO Wederopbouw? Nee, laat de militair i zijn werk doen A Nederlandse commando's op~patrouilte in Mali. fotoanp Hans van Zon Den Haag —Christ Klep (foto onder) —Rein Bijkerk (foto boven)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10