mm 9 een zegswijze van mij'. Dat is nou precies niét de steun waar Zijlstra op rekent. Dan pas dringt bij alle sleutelspelers van de coalitie de ernst van het probleem door. Daarop hakt Zijlstra naar ei gen zeggen dinsdagochtend de knoop door om op te stappen. Mails gelekt Toch wordt nog tot diep in de och tend geprobeerd om Zijlstra's ver sie van het verhaal te staven. Zo worden er plots mails gelekt van Jeroen van der Veer aan Zijlstra, met daarin het antwoord dat de oud-Shell-baas aan de Volkskrant stuurde. Daaruit blijkt dat 'de strekking' van Zijlstra's verhaal klopt. Het is slechts een deel van het verhaal - er waren meer mails én er was telefonisch contact tus sen de Volkskrant en Van der Veer. Ook wordt er geschermd met een sms die Van der Veer naar Zijl stra zou hebben gestuurd. Daarin heeft Van der Veer dezelfde lan- Ikstop ermee. Ik begin meteen verklaring en ga het debat niet aan den gebruikt die Zijlstra op het VVD-congres in zijn 'geleende' verhaal gebruikte. Bij Kazachstan stond inderdaad niet 'nice to have', wat Zijlstra er van maakte, maar 'is ok, omdat ze nauw bevriend zijn met Rusland'. Het is dan al te laat. Zijlstra belt rond het middaguur alle fractie voorzitters voor de tweede keer „Dank voor de samenwerking", zegt hij. „Maar ik stop ermee. Ik begin met een verklaring en ga het debat niet aan. Dit was het." Aan het einde van de dinsdag daalt het besefin bij iedereen in de coalitie: niemand is onmisbaar. Ruim een kwart van de vrouwen wil liever een vrouwelijke huis arts, blijkt uit een enquête van tijdschrift Libelle en Patiëntenfe deratie Nederland onder 7.000 mensen. Bij intieme problemen geldt dat zelfs voor 40 procent van de ondervraagden. Dat loopt bij vrouwen onder de 40 jaar op tot 60 procent. Het gaat vooral om het bespre ken van seksuele problemen, vrouwenkwaaltjes als menstrua- tieklachten of intieme onderzoe ken zoals een uitstrijkje of bij va ginale en andere gynaecologische klachten. „Het heeft niet zozeer te maken met preutsheid, maar meer met goed geïnformeerde pa tiënten die bewuste keuzes ma ken", zegt Toine Lagro-Janssen (69), emeritus hoogleraar Vrou wenstudies Medische Weten schappen aan het Radboudumc. „De jongere generatie doet dat meer dan de oudere." Lagro-Janssen was bij de start van haar praktijk in 1977 een van de eerste vrouwelijke huisartsen in Nederland. Ze merkte toen al dat vrouwen vooral naar haar toe kwamen om 'vrouwenzaken' te bespreken, van ongewenste zwangerschappen, anticonceptie en de overgang, tot seksueel mis bruik en huiselijk geweld. Uit de enquête blijkt dat een op de vijf vrouwen het niet prettig vindt om bij de dokter uit de kle ren te gaan. „Schaamte voor hun eigen lichaam speelt een rol", zegt Lagro-Janssen. „Je moet vertrou wen hebben en je veilig voelen. Zeker als sprake is van seksueel misbruik in het verleden, is vei ligheid belangrijk. Dat vrouwen dat eerder bij een vrouwelijke huisarts denken te vinden, ligt voor de hand." Voor een op de acht vrouwen is de schaamte zo groot dat ze doktersbezoek uit stellen. Ze blijven daardoor langer met kwalen rondlopen, en dat kan risicovol zijn. Lagro-Janssen vindt dat een zorgelijke ontwikkeling. „Ik hoop maar dat mensen met ernstige gezondheidsklachten toch binnen een paar dagen bij de huisarts van hun keuze terechtko men, of het nu een man of vrouw is." Patiënten kunnen zelf aange ven of ze liever een man of vrouw als dokter willen. In de enquête geeft 38 procent aan dat niet te weten. De keuze zal wel steeds makkelijker worden. Veertig jaar geleden was 5 procent van de huisartsen vrouw. Inmiddels is dat gestegen naar ruim de helft. Ook is twee derde van de genees- kundestudenten vrouw. Geen probleem „Het zal in de toekomst geen pro bleem zijn als je een vrouwelijke huisarts wilt. Ook als je een man nelijke huisarts hebt en je wilt voor een speciaal probleem naar een vrouw, kun je dat in een goede relatie bespreken. Mannen hebben bij intieme onderzoeken ook liever een mannelijke arts." Toch hebben patiënten een be- ter gevoel bij vrouwelijke huisart sen. Ze vinden dat die zich beter kunnen inleven, minder afstande lijk zijn en goed luisteren naar klachten, terwijl mannelijke dokto ren vaak als 'autoritair' worden er varen. Lagro-Janssen: „Dokters moeten vaardig en aardig zijn. Bij 'aardig' gaat het er vooral om dat men communicatief vaardig is. Dat is aan te leren. Het is een belangrijk onderdeel van de medische oplei dingen. Die vaardigheden zijn veel meer gericht op de patiënt. Stu denten leren zich veel meer te ver plaatsen in wie de patiënt is, wat die wil en wat een klacht betekent. Dat is belangrijk voor alle zorgpro fessionals." Ofvrouwelijke huisartsen nu ook meer patiënten gezonder maken dan hun mannelijke collega's moet verder worden onderzocht. Uiteer der onderzoek blijkt al dat vrouwen zich beter aan de richtlijnen hou den. Patiënten die door vrouwen zijn behandeld, overlijden minder snel, belanden minder vaak op nieuw in het ziekenhuis en hebben na een operatie minder kans op complicaties. Lagro-Janssen: „Mondjesmaat zijn er studies waarin onderzocht wordt of een vrouwelijke arts invloed heeft op de gezondheidseffecten." donderdag 15 februari 2018 over -Halbe Zijlstra Liever een vrouw als huisarts Veel vrouwen gaan voor in tieme klachten het liefst naar een vrouwelijke huisarts. Ze voelen zich daar prettiger dan bij mannelijke collega's. Een op de acht vrouwen stelt een con sult zelfs uit als ze een man als dokter krijgen. Tonny van der Mee Amsterdam Toine Lagro-Janssen: „Vrouw zoekt veiligheid." foto hans oostrum Wonderlijk Devon De Ronde Wales Cornwall van Schotland 8-daagse 13-daagse 15-daagse autorondreis ffip autorondreis ^fj autorondreis reiscode: adgb9b2 i reiscode: adgb903 i reiscode: adgb912 vanaf 579 I vanaf 715' vanaf 829* Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/grootbrittannie aInvr Re'ssom exc'- f 19,50 reserveringskosten, Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur en€2,50Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9