IN PRIJS GEDAALD! 7 Nederlandse schaatsers grossieren op de Winterspelen in medailles Apple iPhone 6(32GB> De Nederlandse equipe profiteert volop van het grote aantal ijsbanen in ons land. Het gros van de Nederlandse medail les wordt immers op de 'grote' baan behaald. In geen ander land zijn er zoveel van die afmeting te vinden. Ter ver gelijking: in Amerika staan er twee van 400 meter, in België nul. Belgische kampi oenschappen worden dan ook steevast in Nederland of in Duitsland georganiseerd. In het schaatsen is techniek cru ciaal en dan gaat het niet alleen om het materiaal, zoals de ontwikke ling van de klapschaats in Neder land. De nieuwbakken olympisch kampioen 1500 meter Kjeld Nuis is gezegend met een subliem even- wichts- en schaatsgevoel en staat bekend om zijn fenomenale ma nier van bewegen. Maar ook voor hem geldt: grootse prestaties ko men pas na jaren investeren, liefst vanaf de jeugd. Nuis begon al op zijn 7de met schaatsen, aangestoken door tele visiebeelden. En dat is nog zo'n verklaring voor het succes bij het schaatsen: Nederlanders komen er door de populariteit en de vele te levisie-uitzendingen makkelijker mee in aanraking. De ouders van Nuis brachten hem binnen vijf tien minuten van huis in Zoeter- woude naar de ijsbaan van Leiden van 220 meter. Toen Nuis ouder werd en in de selectie van Zuid- Holland kwam, stond hij in onge veer dertig minuten op de grote baan in Den Haag. Wie eerst twee uur moet rijden voordat de eerste ijsbaan is gevonden, zal drie keer nadenken voor dat hij zijn kinde ren aanmeldt voor schaatslessen. Een brede poel schaatsers vergroot de kans op een supertalent. Naakt in bad Van Team Op is Op Voordeelshop tot Koopjesdrogisterij tot li- chaamsverzorgingsmerk Sanex dat Rintje Ritsma naakt in een bad met ijsklontjes liet stappen, het schaatsen heeft in Nederland in middels een jarenlange geschiede nis van commerciële teams. In de begintijd van Ritsma was er slechts één gesponsorde ploeg, het afgelopen jaar reden er alleen al in het Nederlandse langebaanschaat sen zes ploegen in de rondte. Hoe meer ploegen, hoe meer geld er in het schaatsen omgaat. Er zijn meer trainers die het trainer schap als fulltime baan kunnen beoefenen, kennis wordt gedeeld en de kwaliteiten nemen toe. Door het grote aantal ploegen zijn er Zeventien 400-meterbanen Enthousiaste jeugd Technische Sponsors kennis Media-aandacht ook meer plekken voor schaatsers die in het verleden, toen er slechts twee bondsploegen waren, nooit de kernploeg zouden hebben ge haald. Nu liften jonge talenten eerder mee op het succes van een kopvrouw of kopman. Ze gaan mee naar trainingskampen op snel ijs, leren welke mentaliteit hoort bij een topsportleven en zo gaat het niveau in de breedte omhoog. Het Olympisch Kwalificatie toernooi in Nederland van eind december was voor veel sporters spannender dan de Spelen zelf. Zó hoog is het niveau, zo klein zijn de verschillen. Als Carlijn Achtereekte op de 3000 meter verkeerd zou hebben gewisseld, was Ireen Wüst olym pisch kampioen geworden. En als Wüst zou zijn gevallen, had Ne derland met Antoinette de Jong alsnog het goud in handen gehad. Naast alle verklaringen voor het Nederlands succes, moet eerlijk heidshalve worden opgemerkt dat sommige concurrenten zelf hun kansen weten te verkleinen. De Canadees Vincent de Haitre klom een paar dagen voor de openings ceremonie in de ringen in het olympisch dorp. Goed fotomateri aal, dacht hij, maar viel er vervol gens uit, waardoor hij een paar da gen op krukken liep en twee da gen niet kon schaatsen. Hij geldt als podiumkandidaat op de 1000 meter van volgende week vrijdag, afgelopen dinsdag schaatste hij wel de 1500 meter, maar kwam niet verder dan de 21ste plaats.Een aantal buitenlandse favorieten zo als Heather Bergsma en Martina Sablikova laat het vooralsnog af weten. De kans op eremetaal is ook groter doordat een aantal be langrijke Russische concurrenten ontbreekt. De concurrent die vandaag wel zijn partijtje zal meeblazen, is Ted-]an Bloemen. Hij kon in Ne derland geen schaatsploeg vinden en emigreerde naar Canada. Bloe men is een van de twee voor naamste concurrenten van Sven Kramer op de 10.000 meter. Met de Canadese maple leaf op zijn pak is Bloemen succesvoller dan ooit, en dat komt niet door de financiële mogelijkheden van de W Hoe meer ploegen, hoe meergeld er in het schaatsen omgaat. De kwaliteit neemt toe bond daar, want die zijn juist be perkt. Zo deed Laurent Dubreuil voor de wereldbekerfinale in Sta- vanger een oproep via Facebook: of iemand een slaapplek voor hem had? Reken maar dat Kramer of Nuis dit nooit hoefden te doen. Grote kans dat het ze overigens wel zou zijn gelukt. 2 GB Data 100 min/sms donderdag 15 februari 2018 GO Waarom zijn we zo goed? Hoe kan het dat Nederland op de Winterspelen de successen aaneenrijgt? Omdat we alles in huis hebben waar andere landen alleen maar van kunnen dromen: zeventien 400-meterbanen, en thousiaste schaatsjeugd, veel technische kennis, sponsors en volop media-aandacht. Lisette van der Geest Gangneung IPH0NE6 Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld Oranje traint in Pyeongchang met voorop Patrick Roest, foto pim ras Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 264,00 264,00 24 maanden 11,00 voor je abonnement €11,00 voor je toestel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7