Ruud Lubbers 1939 - 2018 3 ederlandse reisleiding De langstzittende premier van ons land was 12 jaar lang iedereen de baas. Maar buiten de landsgrenzen zat niemand op hem te wachten. En dat stak. taatslieden zijn in Neder land even dik bezaaid als Tourwinnaars: zelden komt er een langs. Bij het heengaan van Ruud Lub bers klinkt de kwalifica tie veelvuldig. Vooral de manier waarop hij in de jaren 80 met straffe hand de verzorgingsstaat sa neerde - en tegelijkertijd verkiezingen bleef winnen - dwingt alom respect af, ook al verloor de CDA'er na zijn pre mierschap een deel van zijn glans. Afzwaaien als premier is niet zelden een ontluisterende ervaring. Vraag maar aan Wim Kok, vraag maar aan Jan Peter Balkenende. Niettemin was voor Ruud Lubbers, de machtigste premier van de vorige eeuw, de afgang mis schien nog wel het grootst. De man die twaalf jaar lang heer en meester was geweest op het Binnen hof, die klaarstond om ook internatio naal zijn stempel op de geschiedenis te drukken, zag tot twee keer toe een top positie aan zich voorbijgaan. Eerst was het de Duitse bondskanse lier Helmut Kohl, die Lubbers in 1994 niet pruimt als voorzitter van de Euro pese Commissie. Later zijn het de Amerikanen die Lubbers vetoën als se cretaris-generaal van de NAVO. De CDA'er, die drie kabinetten lang in wollig Lubberiaans iedereen zijn rich ting op kreeg, slijt zijn dagen als hoog leraar globalisering in Tilburg. Pas in 2001, zeven jaar na zijn vertrek uit het Torentje, beklimt Lubbers als 61-jarige alsnog een prestigieus po dium. Eindelijk mag hij aan de slag, als Hoge Commissaris voor de Vluchtelin gen (UNHCR), met als standplaats Ge- nève. Hij bedankt zelfs voor het salaris van 300.000 dollar. Vier jaar later is het avontuur alweer over, nadat een Ame rikaanse medewerkster hem beschul digt van seksuele intimidatie. Het zou niet bij deze ene aanklacht blijven. Het einde van zijn actieve carrière werpt voor altijd een schaduw over de imposante erfenis die Lubbers achter liet toen hij in 1994 de deur van het To rentje achter zich dichtsloeg. Dat is tra gisch voor een politicus die 21 jaar een stempel op Nederland drukte, op een wijze die weinigen hem nadoen. Gymnasium Rudolph Franciscus Marie Lubbers wordt op 7 mei 1939 geboren in Rotter dam als zesde telg in een gezin van uit eindelijk negen kinderen. Z'n vader was directeur-eigenaar van staalcon structiebedrijf Hollandia in Krimpen aan den IJssel. De jonge Ruud door loopt het gymnasium in Nijmegen, studeert in zijn geboortestad econo mie, en trouwt kort daarna met Ria Hoogeweegen, die bij hem in de buurt woont.Als de jonge Lubbers 24 jaar is, overlijdt zijn vader, waarna hij samen met zijn oudere broer Rob de touwtjes bij Hollandia in handen neemt. In die tijd wordt hij ook politiek actief voor de lokale KVP, voorganger van het CDA. In die periode heeft hij een ontmoeting met D66-oprichter Hans van Mierlo, die bepalend zal blijken voor zijn poli tieke carrière. Het is Van Mierlo die de in hoge KVP-kringen volslagen onbekende Lubbers in 1973 suggereert als minister van Economische Zaken in het kabi net-Den Uyl. In 1982 wordt de 43-jarige Lubbers partijleider van het CDA, na dat zijn voorganger Dries van Agt uit de landspolitiek stapt. Op 4 november staat zijn eerste kabinet van CDA-WD op de trappen van Huis ten Bosch. Er is veel werk aan de winkel. Lub bers I gaat op de bezuinigingstoer. De karrenvrachten kritiek die hij over zich heen krijgt, weet de premier schijnbaar moeiteloos te pareren. Nooit zit hij om een weerwoord verlegen. Lubbers' straffe hand ontgaat ook het buiten land niet: de Britse premier Margaret Thatcher noemt haar Nederlandse evenknie Ruud Shock. De weerstand die Lubbers aanvankelijk ontmoet, kantelt als de economische hervormin gen vrucht afwerpen. Mede door de verkiezingsleus 'Laat Lubbers zijn kar wei afmaken' wint het CDA in 1986 ne gen zetels. In 1989 behaalt hij met het CDA 54 zetels. Regeringspartner WD wordt ingeruild voor de PvdA, die ver volgens bijna bezwijkt onder de WAO- crisis. Kroonprins Duidelijk wordt dat Lubbers aan zijn laatste kabinet bezig is. Het CDA gaat in 1994 de verkiezingen in met 'kroon prins' Elco Brinkman, met wie het be paalt niet botert. De partij verliest in één klap twintig zetels en belandt voor het eerst in de oppositie. Na zijn terugtreden als Hoge Com missaris stort hij zich op duurzaam heidsthema's. Politiek laat hij pas weer van zich horen als koningin Beatrix hem in 2006 vraagt als informateur. Binnen een week is Balkenende III een feit. In 2010 mag Lubbers op herhaling, maar de CDA'er slaagt er niet in een paarsplus kabinet te bouwen. Zijn CDA vormt een minderheidskabinet met de WD, dat gedoogsteun geniet van de PW. Lubbers is tegenstander van het gedoogavontuur, maar de partij beslist anders. Hij heeft zijn tijd gehad. Kras.nl of bel 088-0885 886 donderdag 15 februari 2018 GO Onaantastbaar in eigen land Laurens Kok in 1988 in het Torentje, zijn werkkamer op het Binnenhof in Den Haag. FOTO HH Thüringen Saksen Het Beierse Woud Het Loiredal Berlijn Potsdam Ideale mix van natuur en stadjes Verblijf in een 4-sterrenhotel Nieuw in ons aanbod! Langs de Donau en naar Passau Verblijf in sfeervol familiehotel Klantbeoordeling 8,3 Populaire 3-landenreis Met o.a. bloemeneiland Mainau Klantbeoordeling 8,2 Beleef de 'Tuin van Frankrijk' Langs de mooiste kastelen Klantbeoordeling 7,8 Inclusief stadstour met NL'se gids Verblijf in een 4-sterrenhotel Klantbeoordeling 8,6 Kras.nl/46369 Kras.nl/46051 Kras.nl/46318 Kras.nl/46027 Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3