10 ZE NAAMBORDJES GOESENAAR PLEIT VOOR UITLEG A Wat hebben SimoneVeil, Mattheus Smallegange, Ina Boudier-Bakkeren AugustadeWit met elkaar gemeen? Naar al deze personen is een straat in Goes vernoemd. Maar wie waren zij? Zet dat erbij, bepleit Frits de Kaart. Alleen uitleg als... Frits de Kaart is van de populaire Facebook-pa- gina 'Rondje Goes'. Hij zette ruim vijf jaar gele den deze pagina op. Samen met een paar andere vrijwilligers plaatst hij historische foto's van Goes op de pagina. „We trekken elke dag minstens 3.000 bezoe kers", vertelt de Goesenaar. On langs plaatste hij een foto van het straatnaambordje aan de Willem Barentszstraat, tegen over het stadskantoor. Het is één van de weinige bordjes in Goes waarop de naam wordt ver klaard, namelijk dat Barentsz een zeevaarder was, die leefde van 1550 tot 1597. 'Zou het een idee zijn om zo'n toevoeging op alle straatnaambordjes te zetten, zo dat de historie wat meer gaat le- ven?', vroeg De Kaart aan de be zoekers van de pagina. Daar kwamen veel positieve reacties op. Behalve in de Barentszstraat (dat bordje verdwijnt als op ter mijn de woningen worden ge sloopt) wordt op slechts een paar Goese bordjes uitleg gege ven over de achtergrond van de naamgever van de straat. Dat is bijvoorbeeld het geval in Goes- Oost, waar straten zijn ver noemd naar verzetshelden als De Graaff, Van Melle en De Groot. De Kaart hoopt dat de ge meente het vaker gaat doen. „Natuurlijk vraagt niemand dat meteen alle straatnaambordjes worden vervangen, maar als er één aan vervanging toe is, kan op het nieuwe exemplaar wel licht wat informatie komen." De Kaart weet nog niet of hij zelf met het idee naar de ge meente stapt. Rondje Goes is niet echt een organisatie. Hij is ook secretaris van de Heemkun dige Kring de Bevelanden. Wel licht krijgt hij daar de handen op elkaar voor zijn idee. „Toen ik nog raadslid was, heb ik het ook al eens geopperd, maar er werd lacherig over gedaan. Dus ik ben er niet op doorgegaan. Mis schien wordt het nu, met de ver kiezingen in aantocht, wel opge pikt door één van de partijen." Voor wie het wil weten: Simone Veil was een Franse politica en Mattheus Smalle gange een historicus uit Goes. Ina Boudier-Bakker en Augusta de Wit waren Nederlandse schrijfsters. BELEID BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Gas De problemen met de gaswin ning in Groningen (krant 2 fe bruari) dienen door de verant woordelijken (overheid en NAM) op een adequate en redelijke ma nier te worden opgelost. De schade is dermate groot dat Nederland als lid van de EU recht heeft op hulp om de problemen op te lossen. Frankrijk, Duitsland, België en Luxemburg hebben (langdurige) contracten over gas leveringen. Die zijn niet meer te handhaven. Gas uit Noorwegen en Rusland is een alternatief. Dat is wel duurder, maar een geza menlijke financiële en materiële inspanning van de EU-partners is niet meer dan billijk. Nederland heeft ook ruimschoots bijgedra gen in de financiële crisis voor landen als Griekenland, Spanje en Portugal en draagt ook bij in de opbouw van Oost-Europa. Kortom de EU dient Nederland te helpen en de Nederlandse re gering dient dan ook een krach tige oproep te doen aan de EU om ondersteuning. Wij zijn toch één Europa! Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Perkpolder Het Plan Perkpolder (krant 5 fe bruari) is maatschappelijk on wenselijk, economisch niet haal baar en juridisch niet toege staan. Onwenselijk, omdat uit half Europa aanslepen van ver vuilde grond voor een golfbaan schadelijk is voor omwonenden, landbouw en natuur. Onhaalbaar omdat zelfs na ont vangst van 11 miljoen euro voor het mogen dumpen van vuile grond het project van 450 wonin gen, hotel en jachthaven niet ren dabel te maken is. Dat Rabobank en provincie uitgestapt zijn, zegt genoeg. Niet toegestaan omdat de wet houder in een hoorgesprek waar bij ik aanwezig was, niet kon/wilde aangeven op welke wetsartikelen hij baseert dat op hogen met vervuilde grond is toegestaan. Hij zwalkt van groot schalige toepassing (wegen en in dustrieterreinen, niet voor golf banen) naar lokaal maximale waarden (wetsprincipe: slechte grond erbij, dan in hetzelfde ge bied compenseren met verbete ring, saldo nul). Stop met handelaartje spelen in vuile grond. De milieu-, gezond heids- en financiële risico's zijn gigantisch. Beter ten halve ge keerd, dan ten hele gedwaald. Piet Blok Heer Janszdorp 15, Kamperland Donorwet Op 25 mei gaan nieuwe wettelijke regels gelden op het gebied van privacy. In de Eerste Kamer (krant 7 februari) lijkt er nu een meerderheid te zijn voor de nieuwe donorwet. Als die wet wordt aangenomen, krijgen we de situatie dat een ziekenhuis na drukkelijk toestemming van een patiënt moet hebben om zijn of haar religie door te geven aan de geestelijke verzorging van dat ziekenhuis, maar mag datzelfde ziekenhuis zonder nadrukkelijke toestemming van die patiënt na zijn of haar overlijden organen wegnemen. Is dat niet bizar? NB: ik ben niet tegen donordo natie. Ik heb sinds 1975 een codicil waarin ik verklaar mijn nieren te willen doneren voor transplanta tie. Henk Verweij Kokerheulweg 2, Serooskerke (W) Juf Ank In haar column (krant 2 februari) zegt Nynke de Jong dat er veel juffen Anken zijn die onbedoeld racistische dingen zeggen. Net als de buurvrouw, collega of het fa milielid dat wij allemaal wel heb ben. Omdat ieder van ons buur vrouw, collega of familielid van iemand is - ook Nynke - moeten wij dus allemaal in de door juf Ank voorgehouden spiegel kij ken. Een beetje schaamrood op de kaken mag dan best zichtbaar zijn. Edward Mosmans Burg. Lewestraat 28, Lewedorp donderdag 15 februari 2018 Naar wie is de straat vernoemd? Rob Paardekam en Ondine van der Vleuten A Frits de Kaart vindt dat bij dit bordje best wat uitleg zou mogen komen, fotomarcelledavidse Goes heeft een aantal jaren een verklarend zinnetje toegevoegd aan straatnaamborden die daarom vroegen, geeft woordvoerder Joke Boel aan. „En toen opeens niet meer. Misschien omdat dat in nieuwe wijken als Goes-Zuid niet nodig was. Bij een Appelstraat of Tomatenstraat heb je geen uitleg nodig. In de Bloemenwijk was het net zo." Vlissingen telt in ieder geval één straatnaam met onderschrift op de bordjes: De Willem Ruysstraat. Woordvoerder Mirjam Jongejan: „Bij de De Willem Ruysstraat is daarvoor gekozen omdat bij die naam ook ge dacht kan worden aan een bekende quiz-master/televisiepresentator uit de jaren 80. Al zou de straatnaam dan Willem Ruisstraat zijn geweest." Net als Terneuzen verwijst zij naar het criterium dat namen of begrippen algemeen bekend, dan wel te begrij pen moeten zijn om een onderschrift te rechtvaardigen. In de wijk Ritten- burg in Middelburg ontbreken om die reden onderborden. Woordvoerder Leo Ton: „Er wordt verondersteld dat de meeste mensen wel weten wie Etty Hillesum en P.J. Meertens zijn. Hier is van tijd tot tijd wel discussie over, bijvoorbeeld omdat mensen vinden dat een bepaalde persoon een onderbord verdient vanwege zijn/haar verdiensten. Maar dat is voor de straatnaamcommissie dus geen criterium." In Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland zijn een aan tal jaar geleden op verzoek van de Wijkbeheergroep Arnemuiden en de dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joos land wei onderbordteksten toege voegd bij straten met historische namen. Van de Van Akenstraat in Nieuw- en Sint Joosland heeft tot nu toe niemand kunnen achterhalen waar de naam vandaan komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38