Ontsnapte Hooglanders zijn weer thuis II Onderzoek van Kenniscentrum Kusttoerisme 4 Toeristen met een eigen vakantieverblijf spekken Zeeland. Deze 115.000 vaste gasten zijn tevreden over de provincie maar ze hebben nog wel wat wensen. PC Zeeland telt zo'n 115.000 vaste gas ten: toeristen met een eigen vakan tieverblijf. Ze brengen de provincie een smak geld in het laatje en zijn belangrijk voor behoud van voor zieningen. Hoewel deze toeristen erg tevreden zijn, willen ze beter draadloos internet op hun verblijf lagere kosten en een groter of ver warmd zwembad. Het Zeeuwse landschap moet vooral blijven zoals die is, vinden ze. Dat blijkt uit een onderzoek van het Kenniscentrum Kusttoerisme in Vlissingen. De studie is gedaan in samenwerking met onderne mers en overheden. Jaarlijks bren gen de 115.000 vaste gasten 6 mil joen overnachtingen door in hun stacaravan, op de seizoensplaats, in de tweede woning of op hun boot. Ter vergelijking: in toeristi sche accommodaties zoals hotels, bungalows en campings telde het Centraal Bureau voor de Statistiek vorig jaar 10,1 miljoen overnachtin gen; vaste gasten zorgen dus voor een groot aantal extra vakantie nachten. Tijdens hun verblijf geven vaste gasten volop geld uit: gemiddeld 15 euro per persoon per dag. Dat is 2 euro meer dan elders in Nederland. De Belgen zijn 'big spenders': zij ge ven per persoon per dag bijna 20 euro uit. Duitsers zijn met gemid deld 13 euro een stuk zuiniger. Impuls Behalve de dagelijkse uitgaven heb ben vaste gasten ook jaarlijkse kos ten aan hun accommodatie: varië rend van 2.400 euro voor een sei zoenplaats tot 4.700 euro bij een tweede woning. Al deze uitgaven zorgen volgens de onderzoekers voor een flinke impuls in de Zeeuwse economie: ruim 184 mil joen euro per jaar. 38 procent daar van komt terecht in de detailhandel en 37 procent bij logiesbedrijven. De horeca verdient 42 miljoen euro aan vaste gasten, 1 procent wordt uitgegeven aan recreatieve activi teiten. Waar landelijk sprake is van een licht dalende trend in het aan- Aan de omgeving willen de vaste gasten niets veranderen tal vaste gasten, blijkt dit niet uit het Zeeuwse onderzoek. De vaste gasten in Zeeland willen hier juist meer tijd doorbrengen. Het over grote deel heeft dan ook geen plan nen om te vertrekken. Slechts 5 procent wil hun verblijf binnen vijf jaar verkopen; landelijk ligt dat op 11 procent. Dat vaste gasten meer tijd in Zee land willen doorbrengen, komt vol gens de onderzoekers omdat ze te vreden zijn. Ruim een kwart zegt namelijk niets te willen veranderen of te verbeteren. Dat wil niet zeggen dat alles per fect is. Op de vraag wat beter kan, wensen vier op de tien kostenverla ging. Ook wil 16 procent meer pri vileges als vaste gast. 15 procent wil betere voorzieningen, zoals een goede draadloze internetverbin ding en een groter of verwarmd zwembad. Aan de omgeving willen ze niets veranderen. Wel missen sommige vaste gasten bepaalde winkels/su permarkten in de omgeving. Ook wensen sommigen meer horeca, douches en toiletten bij het strand. Het tweetal hing al een week rond bij een boerderij aan de Striepse- weg in Baarland. Daar werden de Hooglanders met twee welge mikte schoten uit een verdovings geweer neergelegd. Eigenaar Den nis Pollemans was erbij. In huize Pollemans is de opluchting groot. Goedbedoelende mensen die meehielpen met de zoektocht, maakte de dieren alleen maar schuwer. Boerin Mary Pollemans, de moeder van Dennis: „Ze komen uit een rustig natuurgebied in Gouda en zijn geen mensen ge wend. Bovendien hebben ze geen kudde hier en kennen ze het ge bied niet. Feitelijk zijn het ver dwaalde kleuters zonder ouders. Dennis was degene die ze voerde, maar zelfs voor hem waren ze nu te schuw geworden." Herhaalde lijk riep de familie via Facebook op de dieren toch vooral met rust te laten omdat ze steeds weer op de vlucht sloegen. Pollemans grootste vrees was dat de opgejaagde kalfjes in een ge bied zouden komen waar ze niet meer zonder gevaar voor zichzelf Hier heeft iemand moedwillig het hek opengezet en anderen rond konden lopen. Dan was doodschieten de enige optie geweest. De dieren, beiden van het vrouwelijk geslacht, had den nog geen naam. Op 24 februari houdt de geitenkaasboerderij aan de Quistkostsedijk 8 in Kwaden damme open dag. Dan mogen alle bezoekers suggesties doen voor een naam. Boos Mary Pollemans is boos op de on bekende die het hek van de wei heeft opengezet. „Ik kan er met mijn verstand niet bij. Je weet, als je dieren hebt kunnen ze uitbre ken. Vooral geiten zijn zó weg. Maar dit is iets anders. Hier heeft iemand moedwillig het hek open gezet." Voor schade aan derden door dieren die aan de wandel gaan, is de familie Pollemans ver zekerd. De kosten voor de dieren arts, de veewagen en de rondjes rijden op zoek naar de kalfjes, die zijn voor eigen rekening. „De die renarts rekent per uur. En je bent minimaal twee uur per keer be zig", zegt Pollemans. Een hard ge lag voor zoon Dennis, die strikt ge nomen voor die kosten moet op draaien. De zeventienjarige spaarde lang om zijn Hooglanders te kunnen kopen. Moeder Mary: „Je weet dat je dieren ziek kunnen worden en dat dat extra kosten kan geven. Maar dit doet een ander hem aan." donderdag 15 februari 2018 Vaste gasten brengen geld op Jeffrey Kutterink Vlissingen Acht dagen nadat twee Schotse Hooglanders wegliepen uit hun wei, zijn de kalfjes terug op gei tenkaasboerderij Pollehof in Kwadendamme. Ondine van der Vleuten Kwadendamme - Boerin Mary Pollemans A De Schotse Hooglanders die losgebroken waren bij Baarland, zijn eindelijk verdoofd en gevangen, fotos lindavanwingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32