M Van sluiting van het café in Clinge is voor Mulder vooralsnog geen sprake SCEZ op zoek naar Zeeuwse verhalen Stralingsniveau rondom Covra en kerncentrale onder de norm 3 Ik ben met de kermis eens in dat pand geweest. Het rook er naar wiet, maar het was wel gezellig val heeft gedaan? Dat weten ze niet eens. „Een beetje sensatie op de Kling. Zolang ze maar niet gaan schieten", reageert een geboren en getogen Clingenaar. Nooit heeft hij overlast van No Surrender er varen. Met zijn naam wil hij even wel niet in de krant. „Ik ben met de kermis eens in dat pand geweest. Het rook er naar wiet, maar het was wel gezellig. Die mannen wa ren zeer gastvrij." Twee bewoners van senioren complex Bernardushof, dat tegen over het clubhuis ligt, hebben de inval niet eens opgemerkt. „Ik zag het pas toen ik vanochtend om acht uur mijn gordijnen open deed", zegt een man die net op weg is naar de bakker. Ook hij er vaart nooit last van de motorrij ders. „Niemand hier." Leider De politie neemt het minder licht op. De opgepakte R. wordt dan ook verdacht van leidinggeven aan een 'landelijk opererende criminele organisatie'. De andere nationale leider, Henk K., is vorig jaar opge pakt. De arrestaties in Clinge en Hulst zijn onderdeel van een lan ger lopend onderzoek naar crimi nele activiteiten (geweldsdelicten, drugsbezit- en handel) binnen No Surrender. Als bewijsmateriaal worden woensdag zes motoren in beslag genomen. De politie hoopt er een aanknopingspunt uit te halen. „Ze zullen niet gestolen zijn, maar je weet nooit. Hopelijk kunnen we iets vinden", zegt woordvoerder Willem van Hooijdonk. De politie sluit niet uit dat nog meer aanhou dingen worden verricht. BURGEMEESTER MIDDELBURG Wie vertelt het mooiste Zeeuwse verhaal? Die vraag wil de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) beant woorden met een schrijfwed strijd. Vanwege Wereldverteldag (20 maart) houdt de SCEZ van 16 tot en met 23 maart een Zeeuwse ver- telweek, met vertelmiddagen en - avonden. Met het oog daarop is een schrijfwedstrijd opgezet. De SCEZ zoekt eigentijdse, ori ginele verhalen in het Zeeuwse dialect. Het thema is 'wijze dwa zen - dwaze wijzen', wat aansluit bij het thema 'wise fools' van We reldverteldag. Het thema mag breed worden opgevat. Het ver haal dient maximaal duizend woorden te tellen (of niet langer dan zeven minuten te duren). Het kan zowel als audiobestand als op papier worden ingeleverd. Het re sultaat moet uiterlijk 28 februari naar intzeeuws@scez.nl worden gestuurd. De inzendingen kunnen wor den geselecteerd voor een van de vertelavonden. Deze zijn vrijdag 16 maart in Het Podium in Zaam- slag en vrijdag 23 maart in 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk. De aanvang is om 19.30 uur. Op dinsdag 20 maart is er vanaf 14.00 uur ook een vertel- middag in MFC De Statie in Sas van Gent. In opdracht van de Autoriteit Nu cleaire Veiligheid en Stralingsbe scherming controleert het RIVM permanent het stralingsniveau. Bij de kerncentrale gaat het om acht meetpunten op de grens van het terrein. Bij de Covra, waar radioac tief afval wordt opgeslagen, zijn twaalf meetpunten. Mensen die zich buiten het terrein bevinden, mogen volgens de vergunning wor den blootgesteld aan een stralings dosis van maximaal 40 microsie- Bij de kerncentrale Borssele zijn acht meetpunten, bij de Covra twaalf vert per jaar. Die limiet wordt niet overschreden, zo blijkt uit rappor tages die het RIVM deze week heeft gepubliceerd. Bij de Covra bedroeg de maxi male jaardosis aan gammastraling 2,9 microsievert in 2015 en 3,0 mi- crosievert in 2016. Van de kerncen trale zijn alleen de waarden over 2015 gepubliceerd. Daar kwam de jaardosis uit op maximaal 0,6 mi crosievert, ruim onder de grens waarde van 40. De daadwerkelijk gemeten jaar- doses zijn overigens op sommige meetpunten aanzienlijk hoger. De waarden worden echter gecorri geerd voor het feit dat het gaat om een industriële omgeving. De kans dat mensen daar aan de straling worden blootgesteld, is kleiner dan bijvoorbeeld in een woonomge ving. donderdag 15 februari 2018 No Surrender zijn 'zeer gastvrij' Het clubhuis van No Surrender in de Gravenstraat in Clinge. fotoscamileschelstraete De politie neemt motoren in beslag. - Omwonende clubhuis Als blijkt dat er inderdaad crimi nele activiteiten plaats hebben gevonden in het clubhuis in de Gravenstraat in Clinge is burge meester Jan-Frans Mulder bereid het laten sluiten. „Maar dat moet nog blijken", zegt Mulder. Hij reageert hiermee op de poli- tie-invallen woensdagochtend in Clinge en Hulst. De 41-jarige cap tain van No Surrender Zeeuws- Vlaanderen, Rico R., werd hierbij in zijn woning in Hulst aangehou den. De man wordt ervan verdacht lei ding te geven aan een landelijk opererende criminele organisatie. Dat zou hij samen doen met onder anderen Henk K., die afge lopen december werd aangehou den en nog vast zit. Die K. wordt A Jan-Frans Mulder, burge meester van gemeente Hulst verdacht van een flinke lijst mis drijven, waaronder mishandeling en afpersing. Burgemeester Mulder waagt zich niet aan een uitspraak over de motorclub. „De actie is opgezet om te kijken of er dingen niet goed gaan en dat wordt nu on derzocht." Van sluiting van het café in Clinge is voor Mulder vooralsnog geen sprake. „Er is nog nooit overlast geweest. We moeten het aanpakken zoals ieder café in Hulst. We hebben afspraken gemaakt, zoals het niet dragen van hesjes op straat en daar hebben ze zich aan gehou den. Ik grijp niet in alleen omdat er landelijk motorclubs aange pakt worden. Het moet wel op basis van argumenten." De aanhouding van R. maakt deel uit van een langer lopend onder zoek naar criminele activiteiten binnen motorclub No Surrender. Dat richt zich niet enkel op indivi duen, maar op een structurele aanpak van criminele motorclubs. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. Het stralingsniveau rond de kerncentrale en de Covra in Vlis- singen-Oost blijft ruim binnen de perken. Dat concludeert het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) op basis van controlemetingen. Rolf Bosboom Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31