Otter Toch pakt alles zeer goed uit voor gouden Jorien ter Mors GOED GEZELSCHAP 22 OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 LISEXTE Jorien ter Mors worstelde jarenlang met haar knie, haar rug en zichzelf. Ze wilde van alles, maar plaatste zich voor deze Spelen op de langebaan alleen op de 1000 meter. Achteraf was het misschien wel a blessing in disguise. Column Is het slecht wanneer bij een coach in eerste instantie de teleurstelling overheerst, in plaats van de vreugde? Voor de goede orde: we hebben het hier over topsport. Die tijdsbesteding die je - als je het goed wilt doen - volkomen in beslag neemt. Dag en nacht, week in, week uit, jaar na jaar, kerst na kerst. Jeroen Otter, shorttrackbondscoach die met zijn pupil Jorien ter Mors af en toe ook op het midden terrein van de 400-meterijsbaan verschijnt, kreeg na de uitzending van Studio Sportwintervm dins dag flink wat kritiek over zich heen. Hij zou niet voldoende hebben gejuicht voor zijn eigen pupil Yara van Kerkhof, die eerder die dag de eerste Nederlandse werd met een olympische short trackmedaille. De coach was vooral negatief over het falen van de mannen op de aflossing, het team dat ging voor goud. Otter liet zijn schaatsers - onder wie Yara van Kerkhof, met wie hij al jaren werkt - ooit onder handen nemen door twee drill instructors in Ali- cante. Bagage inleveren en de periode doorkomen in alleen een T-shirt, korte broek en overall en vier dagen bevelen opvolgen. Zelf eten verzamelen in de natuur, haast onmogelijke opdrachten uitvoe ren en slapen op de grond. Onmenselijk? De zet van Otter bleek waardevol; de groep keerde hechter te rug. En daarbij: de bonds coach onderging dezelfde behandeling. Zo is hij ook. Hard maar eerlijk. Na het goud van Ter Mors op de 1000 meter van gisteren zei Otter: „Ik heb niet het em- pathisch vermogen zoals andere coaches dat hebben, maar het is de vraag of dat nodig is." Het ging daarbij niet over zijn optreden op tv, maar over de periode nadat Ter Mors een olympisch ticket op de 1500 meter misliep bij het OKT, eind december. Toch zei juist Ter Mors vier jaar geleden dat ze na het overlijden van haar vader ontzettend veel had ge had aan Otter. De trainer verwacht veel van zijn rijders, omdat hij in ze gelooft. Sinds acht jaar is hij bondscoach van Nederland, het land dat absoluut geen short tracknatie is. Sindsdien worden er internationale prijzen gewonnen, elk jaar meer. Ondanks de kleine poel aan talenten waar Otter uit kan vissen. De aflossingsploeg gaf direct na de wedstrijd commentaar op het eigen optreden. Keihard. Nietsontziend. Net zoals de coach dat even later deed. Dat is hoe het in de shorttrackwereld werkt. En wat Van Kerkhof betreft: zij weet heus wel dat Otter blij is met haar zilveren plak. Dat meldde hij ook direct na afloop bij de pers. Maar falen doet nu eenmaal zeer en weegt soms voor even zwaarder dan blijdschap. De trainer verwacht veel van zijn rijders, omdat hij in ze gelooft THIJS ZONNEVELD Eén voor één vielen haar tranen op het ijs. Ze hing voorover, met haar handen op haar knieën. Ze schudde haar hoofd; ze snapte niet wat er zojuist was gebeurd. Na één rondje kon ze al niet meer. Ze reed als een oud dametje over het ijs. Zonder kracht, zonder energie. Het lijkt een lichtjaar geleden, maar in werkelijkheid is het Olympisch Kwalificatietoernooi maar zes weken terug. Ter Mors (28) verloor al in Heerenveen haar olympische titel op de 1500 meter. Van haar grootse plannen aan het begin van het seizoen ('de 1000, de 1500 en als het goed gaat doe ik de drie kilometer en de massa start erbij) leek niets terecht te ko men. Ze plaatste zich in Heeren veen op welgeteld één afstand: de 1000 meter. Haar offday kwam niet uit de lucht vallen. De afgelopen vier seizoenen was ze aan de lopende band geblesseerd, ziek, zwak of misselijk. Ter Mors was 'overrea- ched' - een eufemisme voor over belast. Ze wilde simpelweg te veel. Ze wilde goed zijn in het shorttrack, ze wilde goed zijn op de lange baan, ze wilde van alles en nog wat en het liefst allemaal tegelijk. Dat kon haar lichaam niet aan. In de voorbereiding op deze Spelen was ze ziek, ging ze door haar rug en kampte ze met een chronische knieblessure. Vooral die rug was een probleem: ze kon lange tijd geen krachttrainingen doen - noodzakelijk voor de explosiviteit Soms heb je harde tegenslagen nodig om de spirit te krijgen en te knokken voor iets moois bij de start en de eerste ronde. Ze besloot uiteindelijk dwars door de pijn heen te gaan en roulette te spelen met haar rug. „Na het OKT heb ik veel risico genomen met mijn rug. Ik had maar één afstand - de 1000 meter. Ik moest er alles aan doen om daar goed te zijn. Al les doen wat ik misschien anders niet had gedaan, want ik wilde geen vijfde worden. En dus heb ik alles ingezet." Ze krijgt uitbetaald in goud. Macht Haar 1000 meter op de Spelen van Pyeongchang is een pareltje, een vertoon van pure macht en kracht. Ter Mors is fit, ze is sterk, ze is snel. Ze is onaantastbaar. De krachttraining heeft zijn vruch ten afgeworpen: ze start goed en daarna rijdt ze twee rondjes waar de rest alleen maar van kan dro men. Ze blaast de rest van de baan in 1:13,56. Olympisch record, de snelste tijd op een laaglandbaan ooit en naar even later blijkt ook sneller dan de Japansen (Kodaira en Takagi) die vóór de start nog de favorieten waren. 2006 2010 2014 2018 1988 1998 2014 2018 L donderdag 15 februari 2018 GO @lvdgeest 'Een plan had ik niet' V @thijszonneveld Gangneung -Jorien ter Mors i Jorien ter Mors staat in een illuster rijtje van Ne derlandse wintersporters. De Twentse heeft met haar dubbel in Sotsji drie keer Yvonne van Gennip olympisch goud, net zo veel als Yvonne van Gen- nip en Marianne Timmer. Ireen Wüst is met vijf keer goud de onbetwiste konin- 2006 9 gin. Van Gennip won als enige drie keer goud op één toernooi, in Calgary (1500, 3000 en 5000 m) Timmer pakte er twee in ter Mors Nagano en won acht jaar later weer. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22