Wie help je met afzien? 16 PSYCHOLOGELD RUNDERRASSEN BEDREIGING Oude Nederlandse runderrassen worden bedreigd door nieuwe mestregels die zijn bedoeld om de melkveestapel in te dammen. Boeren met vleesvee, natuurbegrazers en dubbeldoelkoeien' stappen naar de rechter. Hoeveel carnavalsvierders zouden er nu aan het vasten zijn? Als geboren Brabantse zag ik de afgelopen week op social media vele dronkemansfoto's voor bijkomen van vrienden die nog wel in het Zuiden wonen. Officieel is het carnavals feest het begin van de vastentijd. De feest gangers gaan nog één keer los voordat ze 40 dagen op een houtje moeten bijten. Maar nu de periode van afzien is aangebroken, is het oorverdovend stil. En eerlijk gezegd ben ik daar maar wat blij mee. Mensen die zo nodig aan zelfkastijding willen doen, zullen van mij geen like oog sten. Niet als ze vasten. Niet als ze een berg oprijden tegen kanker. En niet toen ze ijs over zichzelf heen gooiden tegen ALS. Ook de '40 dagen challenge' van hulpor ganisatie Vastenactie krijgt van mij geen hartje. Alleen van het motto krijg ik al krie bels: 'Even minderen. Voor een ander'. Als je meedoet, moet je jezelf iedere dag iets ont zeggen. Zoals je luxe koffie, toetje of een avondsnack, tipt 40-da- gen.nl. Een andere optie is om de verwarming een graadje lager zetten. En Een ander iedere dag doneer je 2 ii t nipt euro aan aidspreventie in Zambia. Dat laatste is minder, als natuurlijk harstikke ik mezelf g°ed, maar ik snap niet waarom ik daarvoor aTDGUl veertig dagen moet gaan zitten blauwbekken. Een ander lijdt niet minder, als ik mezelf afbeul. Bovendien staat mijn opoffering niet in verhouding tot de ellende van de ander. Jammer dat je alle bei je ouders hebt verloren aan aids, maar ik trek 's avonds geen bamibal meer uit de muur. Da's ook afzien. Wetenschappers hebben onderzocht waarom we zo dol zijn op zelfkastijding, zoals vasten, kou lijden of extreme sporten. Amerikaanse onderzoekers stellen dat af zien ons een gevoel van controle geeft. Er is veel ellende in de wereld, maar ik doe ten minste iets. Al was het maar dat ik ijsblokjes over mijn hoofd gooi. Uit ander onderzoek blijkt dat onszelf kwellen ook een manier is om schuldgevoe lens te verlichten. Afzien is een manier om boete te doen. Dat zie je bijvoorbeeld sterk terug bij zelfkastijding om religieuze rede nen. Of wanneer iemand keihard gaat spor ten omdat ie zich rot voelt omdat ie zoveel kilo's is aangekomen. Maar je kunt je na tuurlijk ook schuldig voelen over de onge lijke verdeling in de wereld. Conclusie: uiteindelijk hopen we aan al dat afzien zelf een goed gevoel over te hou den. Een beter motto is dus: 'Even bikkelen. Om je eigen ego op te poetsen.' Wie dat durft toe te geven, krijgt van mij alsnog een like. Altice DSM Shell Flow Traders Wat de oor spronke lijke Ne derlandse koe ge meen heeft met de reuzenpanda? Ze worden alle bei bedreigd. Van sommige Neder landse koeienrassen zijn zelfs nog minder exemplaren over dan pan da's. Als gevolg van het mestover schot kachelen de aantallen nog verder achteruit, blijkt uit de nieuwste tellingen. Zo zijn er nog maar zo'n 2.000 Lakenvelders over, 1.650 Blaarkoppen en slechts 340 exemplaren van het Roodbont Friesvee. De Stichting Zeldzame Huis dierrassen (SZH) maakt zich grote zorgen. Onder de noemer 'Red de polderpanda' heeft de stichting een campagne opgezet om geld op te halen voor de juridische strijd die een groep veehouders aan spant. Wat is er aan de hand? Vorig jaar gold voor koeien van zeldzame rassen nog een uitzondering, maar sinds januari vallen ze net als melkkoeien onder de nieuwe fos faatwetgeving. De eigenaren van zulke zoog- en weidekoeien vin den het onterecht dat zij moeten 'boeten' voor het mestoverschot dat reguliere melkveehouders hebben veroorzaakt. De nieuwe fosfaatregels raken hen onevenredig hard, stellen ze. Hun oud-Hollandse koeien geven veel minder melk dan de op melk productie doorgefokte Holstei- ners. Een derde zou nu noodge dwongen overwegen dieren te slachten, verkopen of kruisen met productievere soorten, blijkt uit een enquête van SZH. Dat zou een aderlating zijn, want nog maar zo'n 0,25 procent van de Neder landse melkveestapel bestaat uit oude rassen, verklaart voorzitter Geert Boink van SZH. „Die zijn sinds de jaren 80 verdrongen door de Holstein-Friesian." Boer Wim van Dinther kreeg onlangs van Rabobank het advies om zijn Maas-Rijn-IJssel (MRIJ)- koeien te vervangen door die hoogproductieve zwart-witte koeien. Een grotere belediging was voor de man uit Oss nauwelijks denkbaar. Als fokker is hij erg begaan met het MRIJ, een zoge noemde dubbeldoelkoe die wordt gehouden voor haar melk én vlees. Van het ras dat tot de jaren 80 de Nederlandse weilanden do mineerde, zijn nu minder dan 11.000 dieren over. En dan zou Van Dinther zijn prachtige roodbonte dieren moeten inwisselen voor die zwart-witte melkmachines, met amper vlees op de botten? Hij wordt nog kwaad als hij aan het gesprek terugdenkt. „Onze koeien brengen wat minder melk in de tank, maar daar staat zoveel goeds tegenover. Ze kunnen tegen een stootje, de dierenarts komt hier bijna nooit over de vloer. Ze heb ben minder krachtvoer nodig, pro duceren minder fosfaat. Ze zijn ge zonder, worden op hun sloffen twaalf, dertien jaar oud. Er zijn er bij die tien keer kalveren. En als ze naar de slacht gaan, hou je er ook nog eens een goed stuk vlees aan over. En dat zouden we nu alle maal de nek om moeten draaien? Dat doet ongelooflijk zeer." Juist vanwege zulke eigenschap pen is het cruciaal om oorspronke lijke rassen zoals het Maas-Rijn- IJssel-rund te beschermen, zegt Sipke-Joost Hiemstra, directeur van het Centrum voor Genetische Bronnen Nederland van Wagenin- gen Universiteit. „We hebben ze nodig om de genetische diversiteit in stand te houden. Want de Hol- steiner geeft weliswaar meer melk, maar is ook kwetsbaarder. In ex tensieve houderijsystemen en bij minder goede omstandigheden doen de oude rassen het juist goed. Die kun je ook met Holsteiners kruisen." Geen ruimte Minister Carola Schouten van Landbouw heeft duidelijk ge maakt dat de nieuwe fosfaatwetge ving geen ruimte laat voor uitzon deringen. Voor de bescherming van zeldzame rassen bestaat wel een Europese subsidiepot, maar daar heeft Nederland nog geen be roep op gedaan. Tot ontsteltenis van de getroffen boeren en de Stichting Zeldzame Huisdierras sen, die naar de rechter te stappen. „Het is code rood", zegt Boink. Nederland heeft de internatio nale plicht zijn oorspronkelijke rassen te beschermen. De nieuwe regels vormen juist een bedrei ging, ziet ook onderzoeker Hiems tra. „Het stuurt boeren naar een hogere melkproductie per koe. Veehouders moeten hun veestapel inkrimpen. Sommige houders van zeldzame rassen zitten nu echt in de knel." Ook het Nederlandse landschap zal eronder lijden. „Denk aan die mooie roodbonte koeien op schilderijen van de Hol landse meesters. Ze maken deel uit van ons levend erfgoed." 100.000 1990 Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 15 februari 2018 GO Het Franse ka belbedrijf be leefde gisteren weer eens een uitzonderlijk goede dag. Het chemiebe drijf met als spe cialisatie vitami nes behoorde tot de sterkste stij- gers in de AEX. De AEX kende gisteren aan het einde van de beursdag slechts drie - beschei den - verliezers. Het aandeel ver loor stevig, nadat analisten van ABN Amro het van hun favorie- tenlijst haalden. o Oud-Hollandse koe zeldzamer dan de panda Annemieke van Dongen Oss Boer Wim van Dinther en zijn zoon Theo. foto koen verheijden Amerikaanse De Amerikaanse Holstein-Fries melkkoe domineert sinds de jaren '90 de Nederlandse melkproductie. Holstein-Fries geen data Maas Rijn IJssel 200.000 Kalveren per jaar 500.000 400.000 300.000 Fries-Hollands 1980 2000 Groninger blaarkop BRü'TTOTÖS 2010 WUFVCGN Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16