Vervolging Netanyahu: corruptie of heksenjacht? Oud-president Michaïl Saakasjvili vestigt zich mogelijk in Terneuzen 15 'Voldoende bewijs' omkoping Exclusieve Lezersreizen 89, Wat een Heerlickheijd in Ermelo! Omkoping, fraude en machtsmis bruik. De Israëlische politie doet de aanbeveling Netanyahu in staat van beschuldiging te stellen in twee corruptiezaken. In 'zaak ï.ooo' wordt Netanyahu verdacht van het veelvuldig aannemen van cadeaus in ruil voor wederdiensten. De Amerikaans-Israëlische Holly- woodproducent Arnon Milchan - bekend van de kaskraker Pretty Wo- man- en de Australische miljardair James Packer zouden Netanyahu si garen, champagne, kleding en ju welen ter waarde van 228.000 euro hebben geschonken in ruil voor po litieke gunsten. Netanyahu's poli tieke rivaal Yaïr Lapid, leider van centrumpartij Kulanu, is een kroongetuige. In 'zaak 2.000' wordt Netanyahu ervan verdacht met de uitgever van Israëls grootste krant te hebben onderhandeld over posi tieve media-aandacht. In ruil hier voor zou de premier een concurre rende krant benadelen. Van deze gesprekken zijn in het geheim op namen gemaakt door Netanyahu's voormalige stafchef, die in ruil voor strafvermindering zal getuigen. De procureur-generaal besluit of hij de aanbeveling van de politie overneemt en Netanyahu in staat van beschuldiging stelt. Dit kan nog maanden duren. Als het aan Netanyahu ligt niet. Hij ontkent in alle toonaarden en is niet van plan af te treden. Vol gens de premier voeren de media en zijn politieke rivalen een hek senjacht. Netanyahu's belang rijkste coalitiepartners steunen hem. Zelfs als Netanyahu wordt vervolgd, hoeft dit niet het einde van zijn loopbaan te betekenen. Israëlische politici hebben vaak negen levens. Zo werd Aryeh Deri, de huidige minister van Binnenlandse Zaken, in 1999 veroordeeld tot drie jaar wegens corruptie. Na zijn straf trad hij opnieuw toe tot het parlement. Saakasjvili heeft volgens Hammers- tein zijn verblijfspapieren in orde gemaakt bij een kantoor van de Im migratie- en Naturalisatie Dienst in Rotterdam. De ex-president werd maandag Oekraïne uitgezet en ver bleef tot gisteren in Polen. Saakasj vili is getrouwd met de uit Terneu zen afkomstige Sandra Roelofs. Het stel ontmoette elkaar in 1993; ze hebben twee zoons. Volgens Ham- merstein is Saakasjvili van plan zich te vestigen in Amsterdam. Maar de NOS, die Saakasjvili interviewde, meldt dat het gezin zich in Terneu zen zou willen vestigen. „Het is daar niet zo spannend als Amsterdam, maar dat is misschien wel goed voor me. Ik ben gewend dat mannen in donkere pakken me volgen. Dit is misschien wel beter", zou de oud president gezegd hebben tegenover de omroep. Eerder diende Saakasjvili volgens het ministerie van Veiligheid en Justitie een verzoek in om op basis van gezinshereniging naar Neder land te komen. De IND meldde in december dat hij daarvoor in aan merking komt. De stateloze Saakasjvili (51) is al een tijd weg uit Georgië en ont popte zich in Oekraïne als luis in de pels van zijn voormalige bondge noot, president Petro Porosjenko. De autoriteiten lieten de voorma lige president eerder oppakken op basis van beschuldigingen dat hij betrokken is bij een criminele orga nisatie. Enkele duizenden mensen gingen de straat op om tegen zijn i Oekraïners gingen massaal de straat op om te protesteren tegen zijn detentie detentie te protesteren. De rechter stelde hem niet veel later weer op vrije voeten. Saakasjvili, voormalig gouver neur van de Oekraïense regio Odessa, verweet de overheid groot schalige corruptie. Hij kreeg eerder de Oekraïense nationaliteit cadeau, maar die is hem weer afgenomen. Rozenrevolutie In 2004 koos het volk van Georgië hem als president tijdens de Rozen revolutie, een geweldloze omwen teling waarbij Georgië een demo cratie werd, met overgrote meerder heid van de stemmen. Maar al drie jaar later - en in de jaren erna op nieuw - waren er massale protesten tegen de pro-westerse president. Zijn populariteit nam sterk af tij dens de oorlog tussen Georgië en Rusland in 2008. Velen, onder wie ook vroegere bondgenoten van Saakasjvili, ver weten hem dat hij het conflict met de Russen verkeerd had aangepakt. Saakasjvili werd begin dit jaar bij verstek veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf voor machtsmis bruik. Volgens de rechtbank heeft hij na een moordaanslag in 2006 de veroordeelde daders gratie ver leend zonder tussenkomst van een bevoegde commissie. Saakasjvili noemde de beslissing van de recht bank 'illegaal'. Vanaf Prijzen 3- en 4-daags corruptie Er lopen meerdere onderzoeken naar Netanyahu en enkele van zijn politieke bondgenoten en medewerkers. Hierbij wordt on der meer gekeken naar financiële malversaties bij de aankoop van Duitse onderzeeërs. In deze ge compliceerde zaken heeft de po litie nog onvoldoende bewijs. Het nieuws veroorzaakt een po litieke aardbeving. De oppositie roept om zijn onmiddellijke af treden. Sommige kranten heb ben zijn graf al gegraven. Ge wone Israëliërs reageren boos, maar niet verbaasd. Al maanden wordt in Tel Aviv geprotesteerd tegen en de luxe le vensstijl en arrogantie van de familie Netanyahu. De pu blieke steun voor een gerechtelijk onderzoek is groot. 3,4 of dagen Veluwe Boek nu deze reis op reiskatern.nl/ed reiskatern.nl donderdag 15 februari 2018 PC De Israëlische premier Benjamin Netanyahu wordt verdacht van corruptie. Volgens de politie is er nu voldoende bewijs om hem te vervolgen. Vijf vragen over de zaak die in Jeruzalem een poli tieke aardbeving veroorzaakt. Jan Franke Tel Aviv Waarvan wordt Netanyahu ver dacht? Wanneer komt hij voor de rechter? Betekent dit zijn politieke einde? Netanyahu zou cadeaus ter waarde van 228.000 euro hebben gekregen in ruil voor politieke gunsten. De voormalige Georgische pre sident Michaïl Saakasjvili vestigt zich in Nederland na zijn uitzet ting uit Oekraïne. Dat bevestigt zijn advocaat Oscar Hammer- stein na diens aankomst op Schiphol. Dat zou in Terneuzen zijn volgens de NOS. Simone van Zwienen Amsterdam Michaïl Saakasjvili. fotoepa Inbegrepen: 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x culinair 3-gangen keuzediner Vrij gebruik van de wellness- faciliteiten Fiets- en wandelroutes Gebruik van WiFi Gratis parkeren Hotel De Heerlickheijd van Ermelo (4*) is een fantastisch hotel aan de rand van Ermelo. Alles is hier heerLijk Luxe en straalt pure verwennerij uit, van uw riante hotelkamer tot het sfeervolLe restaurant en het prachtige zwembad tot het luxe wellnesscentre. Met recht een verwenhotel. 3-daags: 89,00 p.p. 4-daags: 129,00 p.p. Highlights Kaarsenmakerij Ernst Visje eten in Flarderwijk Schaapskooi Elspeet De Veluwse Bron Kaasboerderij van Zeeburg Het Veluwemeer Dolfinarium Kijktuinen Nunspeet Fietsen over de Veluwe Toeslag bij aankomst op donderdag, vrijdag of zaterdag: 10,00 p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik: 35,- p.n. Toeristenbelasting: 1,95 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking. Geldig t/m december 2018, m.u.v. feestdagen Meer informatie en boeken: Ga voor Wat een Heerlickheijd in Ermelo! naar r onzewebsitereiskatern.nl/pzc/MAR1804ofbeLMarreaHotelarrangement0571-277744 vJ'f r v y hotelarrangementen Netanyahu wordt ook ge noemd in andere corruptieza ken. Hoe zit het daarmee? Hoe wordt in Israël gerea geerd op de ontwikkelingen? T Premier Netanyahu. fotoafp Vertrek: t/m december 2018 Inclusief 3-gangen diner Vele faciliteiten in het hotel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15