Ié1** BEU Lichaam vermist meisje (9) gevonden Opdraven voor een referendum, maar dat werd toch afgeschaft? J jg|_ 13 HOE ZIT HET WAAROM STEMMEN WE NOG?A 849,pp :c^r^0perboeking-Kiikvoorde Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl Volgens Ollongren zorgt het raad gevend referendum voor 'verwar ring'. Want we mogen ergens iets van vinden, maar vervolgens hoeft het kabinet niets met die mening te doen. De politieke kater na het Oekraïne-referendum in 2016 was flink. De kiezer zei 'nee' tegen het samenwerkingsverdrag met Oe kraïne, maar toch kwam het er. In het regeerakkoord staat dat het raadgevend referendum was be doeld 'als opmaat naar een correc tief bindend referendum'. Maar voor zo'n bindend referendum - waarbij de uitslag niet mag worden genegeerd - is volgens het kabinet géén politieke steun meer. Daarom kan het raadgevend referendum ook in de prullenbak. Zolang de referendumwet niet is f|g3|<| li ingetrokken, grijpen voorstanders van referenda hun kans. Tegelij kertijd met de gemeenteraadsver kiezingen op 21 maart mogen we ons uitspreken over de wet op de Inlichtingen- en Veiligheidsdien sten. En als het aan 50PIUS ligt, gaan we later ook nog stemmen over afschaffing van de wet-Hil- len. De partij heeft tot 8 maart om de benodigde 300.000 handteke ningen op te halen. Nee, zegt Ollongren. Ze wil dat er géén referendum komt over de af schaffing. Volgens de Raad van State staat de minister daarmee in haar recht. Maar daar is lang niet iedereen het mee eens. „Dit is in strijd met de huidige wet", zegt Wim Voermans, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Universiteit Leiden. „In de wet staat nu een artikel dat voorschrijft dat er altijd een periode moet worden gegund waarin burgers een raad gevend referendum kunnen af dwingen. Dat gebeurt nu niet. Een rechter zou het kabinet op dat punt kunnen terugfluiten." groepsreizen alvanaF LE PONT-DE-BEAUVOISON Het stoffelijk overschot van het 9-jarige Franse meisje Ma- elys is gevonden. Ze werd sinds augustus vermist. Hoofdverdachte Nordahl L. gaf gisteren de plek aan waar hij haar begraven had. Hij gaf toe dat hij haar 'per ongeluk' om het le ven gebracht heeft. De bloed sporen die in zijn wagen gevon den werden, gaven uiteindelijk de doorslag. De dader zou twee uur hebben uitgetrokken om alle sporen in zijn wagen te wissen. Toch werd op het dashboard dna-materiaal van het meisje aangetroffen. De man gaf daarop toe dat Maëlys 'heel korte tijd' in zijn auto geze ten had. Het voertuig werd tien dagen geleden nog een tweede keer on derzocht, nu tot op het bot. De bloedsporen die daarbij in de koffer gevonden werden, brach ten hem nog meer in het nauw. Uiteindelijk volgde nu een half slachtige bekentenis. L. kwam gisteren in de late voormiddag onder zware bewa king aan in Pont-de-Beauvoisin, de plek waar het meisje ver dween. Vandaar trok het kon vooi richting Domessin, de De verdachte gaf toe haar per ongeluk te hebben gedood woonplaats van de voormalige beroepsmilitair en zijn ouders. Tot slot stond een moeilijk te be reiken locatie in Saint-Franc op het programma. „Dit gebeurde op zijn initiatief', laat een bron dicht bij het onderzoek weten. Maëlys bleef meer dan vijf maanden spoorloos. Het kind woonde samen met haar ouders, oom en zus een huwelijksfeest bij op 26 augustus in Pont-de- Beauvoisin, in het departement Isère. Rond drie uur 's nachts bleek het meisje plots verdwe nen. Dagen- en wekenlang werd gezocht in kloven, bossen, me ren en huizen. Zonder een spoor. Uiteindelijk werd één man aan gehouden. L. zit tot de dag van vandaag in de gevangenis en werd verdacht van moord. neemt je mee De partij was niet blij met de 'nee'-stem bij het Oekraïne-refe rendum. D66 - pro-Europa - is nog steeds voorstander van een bindend referendum, maar dan mag het niet over internationale verdragen gaan. Andere partijen in de coalitie willen helemaal geen referendum, dus laat D66 het er nu maar bij zitten. De gekozen burgemeester lijkt on der dit kabinet een stapje dichter bij te komen. D66 is bezig om de benoeming van burgemeesters en commissarissen van de koning uit de grondwet te halen. Als dat lukt, wordt het - over een aantal jaar - misschien mogelijk om zelf onze burgemeesters te kiezen. Toch nog wat meer directe democratie. donderdag 15 februari 2018 Vertrek t/m Januari 2019 privereizen al vanaf neemt je mee Vanmiddag debatteert de Tweede Kamer over de intrek- kingswet waarmee D66-minister Kajsa Ollongren van Binnen landse Zaken het referendum definitief de nek omdraait. Te genstanders vinden dat ze dat niet zomaar kan doen. Zij willen naar de rechter stappen om te voorkomen dat de volksraadple ging geruisloos verdwijnt. Peter Winterman Den Haag 1 Waarom wil het kabinet af van het raadgevend referendum? 2 Maar waarom zitten er dan toch nog nieuwe referenda in de pijplijn? Uw gedrag in het stemhokje n= [I BlMCOtt«ïl«W>>VUl<to. i niets in op hei stembiljet Heeft u een vraag? Het stembureau kan u helpen. 3 Hebben we nog iets te zeggen over afschaffing van het referendum? Voorlichting van de over heid over hoe een geldige stem moet worden uitge bracht. FOTO'S ROBIN UTRECHT Maëlys verdween in augus tus tijdens een bruiloft, fotoafp Boek nu met korting een van onze 255 verre groeps- en privérondreizen. Ook in de mei- en zomervakantie. Uniek: bekijk alle flexibele mogelijkheden om uw rondreis uit te breiden en aan te passen. Prijs incl. kassakorting. Excl. reserveringskosten 25,- 4D66 was altijd voorstan der van meer directe de mocratie. Waarom dan toch een streep door het refe rendum? 5 Mogen we, als het aan deze regering ligt, nog wel over iets anders mee praten? Het rode potlood zal nog een paar keer nodig zijn. Het Echte Bali Groepsreis 15 dagen, al vanaf Alles wat 'godeneiland' Bali zo bijzonder en geliefd maakt zit in deze reis Avontuurlijk Sri Lanka Privéreis 15 dagen, al vanaf Met uw eigen privéchauffeur de avontuurlijke kant van Sri Lanka ontdekken Divers Zuid-Afrika Groepsreis 21 dagen, al vanaf Van Kruger tot Kaapstad, al het bijzondere van Zuid-Afrika zit in deze reis Hoogtepunten van China Groepsreis 22 dagen, al vanaf Ga 3 weken lang ontdekken waarom China zo spraakmakend is Klassiek Japan Groepsreis 16 dagen, al vanaf Beleef heel veel van Japan: een land zoals geen ander! Volop inspiratie en veel meer reizen? Ga naar nrv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13