Er komt een nieuwe donorwet. EUWS 11 Kandidaat PVV weg om motorclub Halfjaar cel geëist tegen oud-penningmeester zorginstelling Wat betekent dat voor u? m Minder kinderen dood aan kanker Het draait allemaal om de inmid dels gesloten zorginstelling Jedidja in Meerkerk, voorheen gevestigd in Ridderkerk onder de naam De Nes hoeve. In het 'christelijk therapeu tisch centrum' werden patiënten met psychische problemen jaren lang seksueel misbruikt. Voormalig penningmeester Marjos H. van de instelling, stond gisteren terecht. H. werkte jarenlang in de kliniek van 'evangelisch leider' Aaldert van E. Deze 77-jarige man werd in 2016 veroordeeld tot twee jaar cel voor misbruik van vier patiënten. De Belgische Marjos (nu 62) was eerst getuige, maar nu verdachte van het misbruiken van één patiënte: de nu 44-jarige Marie-Louise. Al in 1996 zocht Marie-Louise voor het eerst contact met de zorg instelling van Van E. Traumatische ervaringen uit een eerdere relatie en haar jeugd hadden haar kwets baar gemaakt. Ze stotterde zo erg dat ze amper meer kon praten. Mar jos H. bouwde jarenlang een ver trouwensband met haar op. Totdat het slachtoffer met bizarre excuses uiteindelijk seksueel werd misbruikt. Ze zou moederliefde missen. Het enige wat daartegen zou helpen was 'seks met een vrouw'. Marjos en Van E. maakten hun slachtoffer ook wijs dat 'zelfs God niet meer bij haar problemen kon'. Sekstherapie met zijn drieën zou de oplossing zijn. Marie-Louise werd zelfs meegelokt naar een pa renclub. Tegen Marjos - die niet naar de rechtbank was gekomen - werd twaalf maanden cel geëist waarvan zes voorwaardelijk. De rechter doet 28 februari uitspraak. Zelfmoord De zaak tegen Marjos H. is de op maat naar meer rechtszaken. 'Evan gelisch leider' Aaldert van E. staat volgende week weer voor de rech ter. Hij moet zich verantwoorden voor misbruik van Thirza, een jonge vrouw die in 2016 zelfmoord pleegde. Pas na haar dood deed haar familie aangifte van misbruik. De zaak van Thirza kwam aan het licht na Van E's eerdere veroordeling. Vorige week breidde het onder zoek naar de praktijken in de zorg instelling zich verder uit. Justitie zet grote vraagtekens bij de 'zelf moord' van Thirza. De moeder van Thirza, Linda den H., werkte óók ja renlang in de zorginstelling van Van E. Zij zou haar eigen dochter hebben aangezet tot zelfmoord óf haar wellicht hebben vermoord. Linda den H. werd in januari sa men met haar man Leo opgepakt. In 2012 had ook een andere dochter van Linda, Joëlle, al zelfmoord ge pleegd. Ook die zelfmoord (die los staat van de instelling in Meerkerk) wordt onderzocht. Daarnaast on derzoekt justitie nog twee andere 'zelfmoorden' van patiënten die in Meerkerk werden 'behandeld'. Linda den H. en haar man Leo wor den verdacht van betrokkenheid bij de dood van al die mensen. Leider Aaldert van E. en pen ningmeester Marjos H. worden vooralsnog alleen verdacht van sek sueel misbruik. Er komt een nieuwe donorwet die regelt dat iedereen vanaf 18 jaar in Nederland geregistreerd wordt in het Donorregister. Voordat we deze wet in de zomer van 2020 gaan invoeren, zullen we iedereen daarover uitvoerig informeren. Het blijft belangrijk dat u zelf uw keuze over orgaandonatie maakt en vastlegt. Bent u al geregistreerd, dan blijft uw registratie gewoon geldig. Ook na invoering van de nieuwe wet. Kijk voor meer informatie en antwoorden op de meestgestelde vragen opwww.rijksoverheid.nl/orgaandonatie In 2016 overleden 61 kinderen onder de 15 jaar aan kanker. Dat aantal is nog nooit zo laag geweest. Begin jaren 70 stier ven jaarlijks nog meer dan 200 kinderen aan kanker. Dit blijkt uit een analyse van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Jaarlijks wordt bij ruim 400 kinderen in Ne derland kanker vastgesteld. Door betere behandeling en zorg genezen er steeds meer. Hersentumoren zorgen voor de meeste sterfgevallen: in ruim 40 procent van de geval len ging het om hersenkan- ker. De daling zit vooral in het aantal kinderen dat aan leuke mie stierf; dat waren er 40 jaar geleden nog 100 per jaar. In middels overlijden jaarlijks minder dan twintig kinderen aan leukemie. Sterfte door kanker van het bijnierweefsel, botten en gewrichten komt relatief veel voor bij kinderen. Vandaag is het Wereld Kin- derkankerdag. KiKa (Kinde- renKankervrij) met als boeg beeld Naomi van As en Cha- rity Gifts hebben een stoer armbandje ontwikkeld. De koper steunt daarmee Kika. Politie vraagt hulp publiek Veel nee na donorwet Zuma stapt niet zelf op donderdag 15 februari 2018 GO Een kandidaat-gemeente- raadslid van de PVV in het Groningse Pekela heeft zich gisteren teruggetrok ken na ophef over zijn be trokkenheid bij een omstre den motorclub. Dat beves tigt de fractievoorzitter van de PVV in de provincie, Ton van Kesteren. PVV-kandi- daat Jan Wekema is aspi rantlid van de omstreden motorclub Black Sheep. Politie en justitie beschou wen deze club als een mo torbende. „Wekema wil de PVV er niet mee belasten", zegt Van Kesteren. Hij noemt Wekema 'een inte gere vent die goed in de samenleving staat, met beide beentjes op de grond'. „Hij zou een goed raadslid zijn geweest." Volgens Van Kesteren is Wekema vanaf het begin open geweest over de mo torclub. „Wij hebben er niet zwaar aan getild. Black Sheep is een toerclub, daar zitten stoere binken tus sen, dat is alles." Wekema kan officieel niet meer van de lijst worden afgehaald. Alleen seks met vrouw zou patiënt helpen Het stond te boek als 'christelijk therapeutisch centrum', maar God werd er vooral bij gehaald om patiënten seksueel te mis bruiken. In de rechtbank Rotter dam bleek gisteren hoe het er aan toe ging in een al jaren om streden zorginstelling in Zuid- Holland. Victor Schildkamp Rotterdam Aaldert van E. staat over een week voor de rechter, ill.petra urban Rijksoverheid CBS DUITSLAND De Duitse politie heeft het publiek om hulp gevraagd bij de jacht op een 18-jarige verkrach ter. Een foto van de jongeman is vrijge geven. Hij zou zeker twee 16-jarige scholieren in Gel- senkirchen in zijn auto hebben gelokt en verkracht. „Het gaat om weerzin wekkende en wrede handelingen, die we zelden hoeven te melden", sprak een woordvoerder. DEN HAAG Al in de eerste uren nadat dinsdag de donorwet werd aangenomen, heb ben 30.000 men sen aangegeven geen donor te wil len zijn. ledereen is vanaf 2020 donor, tenzij anders aan gegeven. ZUID-AFRIKA De Zuid-Afrikaanse president Jacob Zuma vindt het ver zoek aan hem om op te stappen 'oneerlijk'. Hij is niet van plan nu af te treden, ook al heeft regeringspartij ANC hem dat ge vraagd na de schandalen rond zijn persoon. Vol gens Zuma heeft hij geen duidelijke uit leg gekregen waarom hij dit moet doen. „Ik heb niks verkeerd gedaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11