Arts verdacht van moord op schoonmoeder 9 HELD VAN NASIBEZORGERS „Ze zei gelijk: dat moeten we vaker doen!" vertelt hij. „Ik bezoek mijn vrouw elke middag. Als zij gaat eten, ga ik naar huis. Het is moeilijk om haar achter te laten. Ik kom weer in een leeg huis met een leeg bed, dat maar aan één kant is opgemaakt. Het is prettig om weer eens een nacht bij elkaar te zijn. Natuurlijk mis ik het knuffelen. We zijn normale mensen, die daar ook behoefte aan hebben." Instellingen in het hele land hebben belangstelling voor de duobedden, maar het is Wijtman niet gelukt om het in productie te brengen. „Je moet voldoen aan allerlei regeltjes en Europese nor men. Ik hoor schrijnende verhalen. Een vrouw met een ernstig demente partner belde ons op. Ze sliep op een luchtma tras naast haar man en vroeg hoe ze aan een duobed kon komen." Aandacht De laatste jaren is er meer aandacht voor de behoefte aan seks en intimiteit onder ouderen, zieken en gehandicapten. Zo ontwierp student Glenn da Silva een paar jaar geleden de Love Assist: een speciale rollator en loopkruk die ook gebruikt kunnen worden als sekshulp- middel. De loopkruk wordt aangepast tot een beensteun en de rollator heeft een bewegend zitvlak. Ook het inhuren van een sekswerker voor bewoners wordt in zorginstellin gen meer geaccepteerd. Dat merkt Tika Stardust, die al bijna 13 jaar actiefis als seksueel dienstverlener voor mensen met een handicap. „Instellingen kijken nu anders tegen mij aan dan jaren gele den. Toen moest alles stiekem." Nu worden voor sommige cliënten ook structureel afspraken met haar ge pland. „Het gaat niet altijd om seks", zegt ze. „De lichamelijke nabijheid kan al veel rust geven. Alleen de privacy is nog lastig. De deuren in verpleeghuizen kunnen niet op slot. Instellingen doen hun best om er meer open over te zijn, maar ik heb meegemaakt dat niet ieder een wist dat ik er was en dat er opeens een schoonmaker binnenkwam." Hoewel het minder een taboe is, valt er volgens Tika Stardust nog een wereld te winnen. „Ik word vooral gevraagd als sprake is van ongewenste intimiteiten en ongepaste opmerkingen naar mede werkers. Maar ook bewoners die niet lastig zijn, hebben behoefte aan intimi teit. Daar mag meer aandacht voor zijn." Ingrid van Kempen, GZ-psyschologe en seksuologe bij BrabantZorg, beaamt dat. „Je kunt afspraken maken over de behoefte aan privacy, tweepersoons bedden of pornomateriaal, maar je hebt niks aan die faciliteiten als je het ge sprek met cliënten niet aangaat. Oude ren leggen dat niet zelf op tafel. Dat hebben ze nooit geleerd." Het is volgens Van Kempen belang rijk dat zorgmedewerkers en artsen de wensen en behoeftes bespreken, zodra iemand in de instelling komt wonen. „Vaak worden signalen pas opgepakt als seksueel getinte opmerkingen naar die leuke verzorgende worden gemaakt. Dan wordt het gezien als grensover schrijdend gedrag en is het te laat." Uit onderzoek van beroepsvereniging Mensen zijn tot op hoge leeftijd seksueel actief, als echtpaar en solo V&VN blijkt dat verpleegkundigen en verzorgenden vaak worstelen met de seksuele behoeftes van cliënten. Ze krij gen vaak signalen, maar de meesten mijden het onderwerp. Ruim de helft van de 55-plussers vindt seks belangrijk. Mannen (74 pro cent) wel veel vaker dan vrouwen (38 procent). Op latere leeftijd wordt 'dicht bij elkaar zijn' belangrijker dan 'seksu ele opwinding'. Dat geldt voor een kwart van de mannen en ruim een op de drie vrouwen. „We moeten af van het beeld dat ouderen niet meer aan seks doen", zegt Van Kempen. „Ik spreek veel cliënten die ermee worste len. Zij hebben geen privacy om te mas turberen, het katheter zit in de weg, ze hebben behoefte aan een sekswerker of ze weten niet wat de invloed van medi cijnen is. Het is verkeerd om te denken dat het ouderen alleen om intimiteit gaat. Mensen zijn tot op hoge leeftijd seksueel actief, als echtpaar en solo. Die behoefte is onderdeel van het leven." PRIVACY Huisarts G.W. was als arts betrok ken bij het overlijden van zijn schoonmoeder in het particuliere verpleeghuis Martha Flora, op 29 juli 2016. Hij heeft haar in de week vóór - en op de avond van - haar overlijden hoge doses medicijnen toegediend of laten toedienen die niet via de vaste apotheek waren geleverd, zo hebben diverse bron nen verklaard tegenover de recher che. Justitie denkt dat deze medicij nen de dood hebben veroorzaakt of in elk geval bespoedigd. Bekeken is of er sprake is van (versnelde) palliatieve sedatie, eu thanasie of moord, zo verklaren meerdere bronnen tegenover de krant. Justitie gaat inmiddels uit van de laatste variant en wil W. daadwerkelijk gaan vervolgen. De 76-jarige schoonmoeder was Duitse en woonde tot november 2015 in Frankrijk. W. en zijn (latere) echtgenote haalden haar naar Ne derland en plaatsten de vrouw in de privékliniek Martha Flora aan de Pieterstraat in Maastricht. Medicijnen De medicijnen werden in opdracht van W. toegediend door verzorgen den, zo is tegenover de recherche verklaard. Het voltallige personeel van Martha Flora is de afgelopen maanden als getuige gehoord over het sterfgeval, bevestigt directeur Marco Ouwehand. Kort voor het overlijden van schoonmoeder kreeg W. aanma ningen van Martha Flora om het liggeld a 7.200 euro per maand te betalen. Bij uitblijven van betaling zou schoonmoeder andere woon ruimte moeten zoeken, aldus be trouwbare bronnen. De rekening a 53.000 euro is tot op heden niet voldaan, bevestigt de directie. De politie onderzoekt ook een tweede sterfgeval in de privékli niek, in september 2017, waarbij W. de arts was. De nabestaanden van een 91-jarige vrouw uit Maastricht hebben zich recent gemeld bij de recherche, zo bevestigt een familie lid. Onschuldig Het Openbaar Ministerie onthoudt zich van commentaar. Huisarts W. laat via zijn advocaat mr. Wage- mans weten dat hij 'zich van geen t Bronnen melden dat vrouw hoge doses medicijnen kreeg in week voor haar dood kwaad bewust is en onschuldig is'. Voor het overige 'doet cliënt geen mededelingen gelet op diens be roepsgeheim'. W. kwam de afgelopen jaren meermaals prominent in het nieuws vanwege euthanasiekwes ties. Zo diende hij in 2013 een klacht in bij een toezichtsorgaan omdat er, volgens de arts, te gemakkelijk toestemming was verleend voor euthanasie. In januari 2010 ver klaarde hij in deze krant: 'Dat wij in Nederland met euthanasie, zoals je vanuit het omringende buitenland wel eens hoort, het 'bejaardenpro bleem oplossen', is baarlijke non sens'. In april 2014: 'Vaak wordt het juridisch bekeken. Er is een eutha nasieverklaring, dus dat is een opdracht waaraan je gewoon moet voldoen. Maar ik ben geen uitvoer der van uw dood. Dat noem ik supermarkteuthanasie'. woensdag 14 februari 2018 GO j M Anneke Scheeres en Mi- chel Lachmann vinden het heel fijn dat ze af en toe een nacht bij elkaar kunnen slapen, foto SANNEDONDERS - Ingrid van Kempen (seksuologe) Een op de zeven bewo ners van verpleeg- en verzorgings huizen mist romantisch of seksueel contact, of vindt dat ze daarvoor onvoldoende privacy heb ben. Dat blijkt uit het vandaag verschenen SCP-rapport 'Jezelf zijn in het ver pleeghuis.' Vooral men sen die wel een partner hebben maar daar niet meer mee samenwo nen, missen dat contact. Ze zijn min der tevreden met hun leven. Ze voelen zich vaak onge lukkig en eenzaam, hebben meer psychische problemen en minder levenslust. Toch vindt de helft van de bewoners dat er in de instellingen voldoende privacy is voor seks en intimiteit. Justitie doet onderzoek naar een huisarts in Maastricht die in 2016 met hoge doses medicij nen de dood van zijn schoon moeder zou hebben'bespoe digd'. Dat blijkt uit onderzoek door dagblad De Limburger. Di verse bronnen hebben verklarin gen afgelegd bij de recherche. Sjors van Beek Annelies Hendrikx Maastricht Koningin Maxima lijkt klaar om te beginnen met een baantje tussen de trotse medewerkers van Go-Jek, een bedrijfje dat via een app brommervervoer aanbiedt voor maaltijd- en medicijn bezorging. Maxima spreekt in Indonesië met president Widodo en andere kopstukken om financiële diensten zoals mobiel bankieren, sparen en verzekeren voor plattelandsbewoners beter toegankelijk te maken. De koningin is pleitbezorger na mens de Verenigde Naties, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9