'Rookhol' in de kroeg nu ook taboe 7 Nieuwe regels rond afstaan van organen vanaf juli2020van kracht De krappe meerderheid in de senaat (38-36) voor het donor plan van Pia Dijkstra betekent dat volwassenen automatisch donor zijn, tenzij ze bezwaar aantekenen. Nu het voorstel na veel gebakkelei is aangenomen, moet zorgminister Bruno Bruins aan de bak. Vanaf t juli 2020 krijgt iedereen van achttien jaar en ouder zonder registratie een brief met de vraag of ze wel of geen organen willen af staan. Als burgers na een herhaling niet hebben gereageerd op dit ver zoek, komt er bij hun naam 'geen bezwaar' te staan in het donorregis- ter. Daarmee zijn ze in principe or gaandonor. Mensen krijgen daar bericht van en de keuze kan altijd nog worden gewijzigd. Maar voor het zover is moet zorg minister Bruins (VVD) nog heel wat zaken regelen. Ten eerste gaat er onmiddellijk een brief naar de Tweede Kamer met de mededeling dat de minister nu op zoek gaat naar geld. Want de overgang kost vol gens berekeningen van het minis terie van Volksgezondheid eenma lig 65 miljoen euro. Dat geld wordt gebruikt om ie dere volwassen Nederlander aan te schrijven. Ook moet de automatise ring achter het registratiesysteem op de schop, omdat de keuze 'geen bezwaar' wordt toegevoegd. Daar naast zal actieve donorregistratie 7 tot 8 miljoen euro per jaar kosten, onder meer omdat gemeenten bur gers actief gaan informeren over de nieuwe wet als ze op het gemeente huis langskomen Sowieso is goede voorlichting es sentieel. Bruins: „Mensen denken bijvoorbeeld, omdat de stemming in de senaat zo in het nieuws is ge weest, dat ze nu al automatisch do nor zijn, maar de wet gaat pas over tweeënhalf jaar in. Dus moeten we een grote campagne opzetten om alles duidelijk te maken voor de burger." Extra aandacht is nodig voor de 2,5 miljoen mensen die laaggelet- terd zijn, beseft de minister. „Ik zal samen met belangenorganisaties een plan maken om ook deze men sen optimaal te bereiken." Voorjaarsnota Politiek gezien moet Bruins eerst bij minister van Financiën Wopke Hoekstra (CDA) langs om te kijken hoe het kabinet budget kan vrij maken voor uitvoering van de nieuwe donorwet. Daarover zal bij de Voorjaarsnota meer duidelijk worden, verwacht de bewindsman. Hij wil nog niet zeggen het geld bij zijn eigen departement vandaan moet komen of uit de algemene middelen. Ook de Tweede Kamer is nog niet klaar met het voorstel van Dijkstra, ondanks dat haar plan na urenlange debatten door de senaat is aangeno men. De benodigde maatregelen van bestuur zullen de komende tijd We moeten een grote campagne opzetten om alles duidelijk te maken voor de burger nog langskomen. Dit zijn de regels waardoor de wet kan worden uitge voerd. Daarbij is met name de wijze waarop wordt omgegaan met de rolverdeling tussen de nabestaan den en de arts belangrijk. De senaat heeft namelijk na veel gesteggel be paald dat de regering in gesprek moet met de zorgwereld om lande lijke afspraken te maken die nabe staanden het laatste woord geven. Daarbij geldt als leidraad: zijn er geen nabestaanden of hebben die grote bezwaren tegen de keuze die van een overledene geregistreerd staat, dan zal de arts geen organen wegnemen. Momenteel staat de mening van maar 6,16 miljoen Nederlanders ge registreerd: 60 procent zegt 'ja' te gen orgaandonatie, zo'n 29 procent zegt 'nee' en circa 11 procent laat de beslissing over aan een ander. Alle betrokkenen bij de nieuwe wet zien het als belangrijkste doel dat van iedereen straks een mening ge registreerd staat. De vraag is de komende tijd wel hoeveel mensen actief'nee' zullen zeggen tegen orgaandonatie, uit woede over het aangenomen plan van Pia Dijkstra. Het besluit van het gerechtshof is een bittere pil voor de horecagele genheden die met de rookruimtes een manier hadden gevonden om rokers toch naar hun café of restau rant te trekken. Ongeveer een vierde van alle cafés en discotheken heeft een rookruimte. Het rookverbod werd op 1 juli t Veel ondernemers hebben juist veel geld geïnvesteerd in rookruimtes 2008 na veel verzet van horecaon dernemers ingevoerd. Roken mocht alleen nog in aparte rook ruimtes. Die uitzondering blijkt nu in strijd te zijn met de 'kaderover eenkomst van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) voor de bestrijding van tabaksgebruik'. Dat vindt althans niet-rokersvereniging CAN. Het gerechtshof stelde de vereni ging gisteren in het gelijk. Niet-ro- kers in horecagelegenheden kun nen volgens het hof'sociale druk' voelen om naar mensen in rook ruimtes toe te gaan. Bovendien worden medewerkers aan rook blootgesteld als ze de rookruimtes moeten opruimen. Het besluit van het hof betekent opnieuw een overwinning voor CAN. In 2014 lukte het de vereni ging al om het rookverbod voor alle horecagelegenheden te laten gel den. Tot dat moment bestond er nog een uitzondering voor kleine cafés zonder personeel. Als het aan CAN ligt, worden rookruimtes meteen in alle openbare gebouwen afgeschaft. Maar daar ziet het hof in Den Haag geen reden voor. Koninklijke Horeca Nederland (KHN) weet niet precies 'wat er nu gaat gebeuren'. „Het rookverbod in de horeca is dit jaar tien jaar oud. Juist onderne mers, cafés, discotheken, noem maar op, hebben veel geld geïnves teerd in rookruimtes omdat ze ie dereen willen kunnen ontvangen", zegt woordvoerster Bernadet Naber van KHN. „Moeten die nu weer weg? Gaat de Voedsel-en Warenau toriteit dit nu ook echt handhaven? Of gaat de staat nog in cassatie te gen deze uitspraak?" Een woordvoerder van de Voed sel en Warenautoriteit heeft nog geen antwoorden voor de horeca ondernemers. „Dit besluit is pas net gevallen, wij kunnen nog niets zeg gen over hoe de handhaving eruit gaat zien." De boete voor het overtreden van de Tabakswet bedraagt 450 euro, en kan bij herhaaldelijk overtreden oplopen tot 450.000 euro. woensdag 14 februari 2018 GO Minister: informatie over donorwet nu essentieel t Edwin van der Aa Den Haag sins D66-Kamerlid Pia Dijkstra straalt op weg naar de Eerste Kamer vertrouwen uit in een goede afloop, fotoanp -Bruno Bruins, minister van Volksgezondheid Kijk op onze site bij /video Moeder Nancy over 'de wet van Shirley' Cafés, restaurants, hotels en disco's mogen geen rookruimtes meer hebben. De vereniging Clean Air Nederland (CAN) be haalde gisteren een overwinning bij het gerechtshof in Den Haag. Victor Schildkamp Den Haag Rookruimte, fotogerardvrakking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7