'Tekort beschermde woonruimte jeugd' Bestuur De Meestoof krijgt gebouwen in handen SP Schou wen-Duiveland heeft weer toekomst 7 De noodkreet van de SP is niet onbeantwoord gebleven. Op de valreep melden zich opSchouwen- Duiveland toch nog geschikte kandidaten. Na vier jaar noeste ar beid en zorgvuldig boetseren, leek het broze SP-bolwerk op Schouwen-Duiveland in te storten. Zittend fractievoor zitter Anita de Vos en het afde lingsbestuur slaagden er maar niet in voldoende capabele mensen te vinden, die het raadswerk voor de partij een volgende periode in wil den tillen. De Vos had zich er in december al min of meer bij neer gelegd dat de SP de komende ver kiezingen in maart noodgedwon gen aan zich voorbij moest laten gaan en weer was aangewezen op de barricaden om nog enige in vloed te doen gelden op het lokale bestuur. Maar toen staken Reint Laan en Ton de Vos hun hoofd om de hoek en zag het er opeens heel anders uit voor de kleine partij. Met Laan Die eerste zes kunnen zó de raad in. We zijn hier absoluut sterker uitgekomen en Ton de Vos ('geen familie!') op een respectievelijk tweede en derde plek achter lijsttrekker Anita de Vos, heeft de SP twee cultuur- kanonnen binnengehaald. Ton de Vos (1943) brengt de nodige ba gage mee als hoge beleidsambte naar culturele zaken bij de ge meente Rotterdam, directeur van het Centrum voor Beeldende Kunst in die stad én acht jaar erva ring als raadslid voor de PvdA in Schiedam. Laan was decennia als één van het duo Rijn en Trijn ac tiefin (straat)theaters en bracht als cliniclown vele zieke kinderen weer even aan het lachen. „Ik ben 76 en dat hoofdstuk uit ons leven hebben we nu afgesloten. De stichting tot Behoud van Rood kapje en de Boze Wolf bestaat nog wel, maar we bouwen onze thea teractiviteiten af en we hebben de site roodkapje.nl verkocht; aan de Efteling. Politiek is eigenlijk ook één groot theater. Dus daar kan ik wel voordeel bij hebben. Maar ik moet ook oppassen dat het niet mijn valkuil wordt." Beide duveltjes uit het doosje konden haast niet mooier zijn ge weest, zegt de trotse lijsttrekker met een brede glimlach. Met part ner en zittend raadslid Ronald Viergever op vier, partijsecretaris Edith Tuinman daarachter en aro matherapeute Conny Schoenma kers heeft de SP een solide basis om de komende vier jaar verder te kunnen. „Ik ga uit van drie zetels minimaal, maar die eerste zes We hebben roodkapje.nl verkocht; aan de Efteling kunnen zó de raad in. We zijn hier ook absoluut sterker uitgekomen. Onze ploeg bevat nu bijvoorbeeld ook mensen met specifieke kennis over de natuurontwikkeling of energietransitie, mensen die zelf geen tijd hebben voor het raads werk, maar wel op de achtergrond actief kunnen zijn." De lijst omvat in totaal dertien kandidaten. En zo is het uitzicht op de barri caden veranderd in een blik op het pluche. Want nu de SP alsnog de kans krijgt om haar inspanningen van de afgelopen vier jaar te verzil veren, durft De Vos zelfs voorzich tig te denken aan deelname aan college. „We hebben al een kandi daat-wethouder. Maar wie dat is, kan ik nu nog niet zeggen." Haar secondant staat hoe dan ook te trappelen om zijn opwach ting te maken in het gemeente huis, waar hij destijds bij de bouw fel tegenstander van was. Als mede-initiatiefnemer van de Stichting Belvedère verzamelde hij een dikke 1.800 handtekenin gen tegen het moderne 'Deuken- stein'. Met fotograaf Pieter Hon- hoffbegon Laan een verzetsblad. „We hebben nog wel tachtig cen timeter van de hoogte afgekre gen. Maar net als met de plannen voor Brouwerseiland, was de pap al gestort. Wat mij in die kwestie het meeste trof, was vooral hoe met de inspraak van de bevolking werd omgegaan. Ik vind het af schuwelijk om te constateren dat dit in feite nog steeds zo gebeurt. Er wordt niet werkelijk naar de burgers geluisterd. Er moet hier meer helderheid en transparantie in de besluitvorming komen." Laan kreeg de politiek met de paplepel ingegoten. Zijn vader zat voor de PvdA in de Tweede Kamer. „Aan de keukentafel was hij des tijds tegen de oorlog in Korea. Maar in de Kamer stemde hij om wille van de brede coalitie voor. Vanaf dat moment heb ik nooit meer PvdA gestemd. En we heb ben ook nooit meer over politiek gesproken." Het Middelburgse CDA stelt dat de huisvesting voor jongeren binnen beschermd wonen en maatschappe lijke opvang in de gemeente ernstig achter loopt. De partij wil weten wat burgemeester en wethouders hier aan gaan doen. CDA'er Jan Zwemer meent dat er in toenemende mate een tekort is aan beschikbare en geschikte woon ruimte voor deze jongeren. Hij ba seert zich op informatie die hij kreeg van zorgaanbieders. Zij richten zich op het begeleiden van jongeren die vanuit een beschermde woonomge ving meer zelfstandigheid willen. De bevindingen van die zorgaanbie ders staan volgens Zwemer haaks op de conclusies van de onderzoeks- en adviesbureaus HHM en BMC. Zij stelden in hun rapport in 2017 dat het op het gebied van beschermd wonen in Middelburg goed gaat en dat de gemeente ook klaar is voor de toekomst. Bureau HHM zou volgens Zwemer bovendien later een ander rapport hebben uitgebracht waaruit zou blijken dat mensen met een be perking die beschermd willen wo nen tussen wal en schip vallen. Zwemer wijst het college op zijn verantwoordelijkheden en wil we ten of b en w zijn zorgen delen. De gemeente betaalt 30.000 euro aan De Meestoof voor het opknap pen van de voormalige brand weerkazerne. In eerste instantie had de gemeente plannen om het te slopen, maar de geschatte sloop- kosten worden nu beschikbaar ge steld voor renovatie van het pand. Dat is in gebruik als museumde pot. „Maar als we het langer willen gebruiken, dan moet er het nodige aan gebeuren", zegt museumdi recteur Arie van der Zwan. De Meestoof gaat ook de par keervoorzieningen rond het mu seum aanpakken. „Het parkeerter rein wordt vergroot", zegt Van der Zwan. „Er zijn stukken grond die van de gemeente zijn. Als die ver hard worden, kunnen ze gebruikt worden als parkeerruimte. De ge meente vindt dat prima, want dan staan niet al die auto's in de straat geparkeerd." Behalve de 30.000 euro voor re novatie van het depot, betaalt de gemeente 90.000 euro aan het streekmuseum. Die toezegging is al eerder gedaan omdat dat een voorwaarde was om voor een Eu ropese subsidie van 85.000 euro in aanmerking te komen. Met dat geld wordt tussen het hoofdge bouw en de expositieschuur een atrium gebouwd. Opening Als alles volgens de planning ver loopt, wordt de vernieuwde Mee stoof bij de opening van het mu seumseizoen 2019 geopend: op za terdag 6 april. woensdag 14 februari 2018 SD We zijn hier sterker uitgekomen Marcel Modde - Anita de Vos A Met onder andere Reint Laan (I) vond Anita de Vos (r) op de valreep toch nog capabele kandidaat-raadsleden voor de SP. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Reint Laan Sheila van Doorsselaer Middelburg De gebouwen van streekmu seum De Meestoof en de oude brandweerkazerne in Sint-An- naland komen in handen van het bestuur van het museum. Dat neemt ze voor een symbo lisch bedrag van 1 euro over van de gemeente. Michiel Bouwman Sint-Annaland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51