t Wat zegt de expert? Het langzaam afbouwen van de medicatie kan goed werken bij mensen met psychische klachten. Probleem: de beschikbare methode wordt niet vergoed. 'Ik heb gelukkig heel lieve ouders die het willen betalen.' 11 1,5 miljoen mensen Tapering- strips Ik zag het televisiepro gramma De Wereld Draait Door. Een man had zijn vriendin ver moord. De vader van de vriendin verklaarde dat het zou komen door de heftige bijwerkingen die hij kreeg, toen hij te snel met antidepressiva wilde stoppen", vertelt Tess Janssen (24) uit Nijmegen. „Ik dacht: 'Oh, wow, er zijn veel meer mensen die er last van hebben." Ze heeft het over de moeilijkhe den die ze heeft bij het afbouwen van antidepressiva. Dankzij de uitzen ding maakte Janssen kennis met ta- peringstrips. Voor haar en vele ande ren dé oplossing om antidepressiva af te bouwen. Strips met 28 doseringen voor het gebruik van vier weken. Elke dag is de dosering net wat lager dan de vorige, waardoor de bijwerkingen op die manier minimaal zijn. Op een gegeven moment heeft een patiënt geen last meer van de klach ten waar hij of zij in eerste instantie antidepressiva of aanverwante medi cijnen voor kreeg, maar slikt die me dicijnen nog wel. Afhankelijk van het type medicijn en de persoon kan het erg zwaar en moeilijk zijn om van de medicijnen af te komen. Tapering- strips bieden dan uitkomst, omdat daarbij de medicatie stapsgewijs en voorzichtig wordt afgebouwd. Janssen had zelf last van een dwangstoornis die voortkwam uit anorexia, gediagnosticeerd op haar zeventiende. Dat uitte zich vooral in smetvrees en daardoor werd het da gelijks functioneren lastig. Ze was al tijd tegen medicatie, maar besloot uiteindelijk toch antidepressiva te proberen, omdat ze op dat moment geen andere uitweg zag. „Ik heb verschillende me dicijnen geprobeerd en uiteindelijk sloeg een hoge dosis (60 milli gram) Citalopram aan. Het werkte heel goed. Ik kon mede Dick Bijl is arts-epidemioloog (ge promoveerd op antidepressiva) en president van de International So ciety of Drug Bulletins. Hij vindt het 'geen goede zaak' dat er zo wei nig gebruik wordt gemaakt van ta- peringstrips. Maar volgens hem is een onderliggende oorzaak nog veel kwalijker. „Meer dan 95 pro cent van de patiënten gebruikt middelen als antidepressiva ten onrechte. Artsen helpen mensen massaal aan deze middelen en veel patiënten die het voorgeschreven krijgen, worden er niet aantoon baar beter van." Mede daarom moeten volgens Bijl de richtlijnen worden aange past, zodat er minder snel antide pressiva worden voorgeschreven. Het Nederlands Huisartsen Ge- nootshap (NHG) en de Neder landse Vereniging voor Psychiatrie voeren daar nu overleg over. „Maar dat duurt nog wel één tot twee jaar, voordat daar iets uitkomt." En dat is zonde volgens hem. „Er is een buitengewoon onwenselijke situatie ontstaan. Honderdduizen den zitten ten onrechte aan de middelen en er is een methode om er vanaf te komen: dan is dat ge woon een heel grote gemiste kans." Volgens Bijl komt dat vooral door het gebrek aan hard weten schappelijk bewijs voor de wer king van de strips. „Soms moet je genoegen nemen met minder sterk gefundeerd onderzoek, zoals de ervaringen die (door Vereni ging Afbouwmedicatie, NN) zijn aangeboden aan de Tweede Ka mer." Volgens de laatst beschikbare cij fers van het CBS heeft meer dan 8.8 procent van de Nederlandse bevolking last van een depres sie. Dat komt neer op bijna 1,5 miljoen mensen (1.497.760). 7,5 procent (636.285) van de mannen en 10 procent (861.199) van de vrouwen hadden last van een de pressie. In hetzelfde jaar maakte 5,91 pro cent van de Ne derlandse bevol king gebruik van antidepressiva (1.028.410). Daarbij ging het om 4,1 procent (353.720) van de mannen en 7,71 (674.690) procent van de vrouwen. Taperingstrips worden gebruikt om medicatie af te bouwen. Eén strip bevat 28 do seringen, waar van er één per dag wordt ingeno men. Elke dag wordt de dose ring met een kleine hoeveel heid verlaagt, waardoor de bij werkingen en onttrekkingsver schijnselen mini maal zouden zijn. De patiënten hebben de moge lijkheid om zelf te kiezen hoe snel ze de dosis willen verlagen. De Brabantse apotheker Harry Leurink bedacht de strips al in 2004 en bracht ze pas in 2010 in bij Cinderella Thera- peutics. In 2012 schreven onder zoekers Peter Groot en Jan van Ingen Schenau voor de Universi teit van Maas tricht een rapport waarin zij pleit ten voor een richtlijn voor het afbouwen van antidepressiva. Cinderella ont wikkelde de strips uiteindelijk samen met Groot. dankzij de medicijnen de dwang stoornissen doorbreken. Sinds een jaar ben ik daardoor klachtenvrij en sindsdien wil ik van de medicijnen af." Janssen ging naar de huisarts voor advies. „Hij zei: 'Ik heb eigenlijk niet echt een idee hoe je kunt afbouwen'. De meeste mensen bouwen af met 10 milligram per keer, omdat de pillen in die doseringen worden verkocht, maar dat kan heel heftige bijwerkin gen veroorzaken." Ook Janssen kreeg bijwerkingen: „Ik kreeg last van paniek, angst, suïci dale klachten, ik sliep slecht, ik werd duizelig en ik kreeg tintelingen over mijn hele lichaam. Ik was bang dat ik zou terugvallen. Ik ging naar de huis arts maar die had geen andere optie. Ik dacht: 'Wat moet ik nou doen? Dan kan ik beter gewoon antidepressiva blijven slikken'." Taperingstrips zijn de oplossing voor veel gebruikers. Maar: slechts twee verzekeraars in Nederland ver goeden de strips mondjesmaat en huisartsen en psychologen schrijven het nauwelijks voor. „Een strip kost 85 tot 120 euro per maand", zegt Janssen, die samen met twee anderen de Vereniging Af bouwmedicatie oprichtte. De vereni ging zet zich in voor verantwoord af bouwen van antidepressiva en aan verwante medicijnen. „Wij krijgen bijna geen antwoord van de zorgverzekeraars waarom ze de taperingstrips niet willen vergoe den. Het algemene antwoord is dat er geen wetenschappelijk bewijs voor is. Ik heb gelukkig heel lieve ouders die het voor me willen betalen, maar veel anderen heb ben dat geluk niet." Zorgverzekeraars Neder land geeft aan dat het Zorginstituut Neder- land van de overheid bepaalt wat er in het basispakket vergoed wordt. Zij zeggen zich te baseren op weten schappelijk bewijs. „Bij het afbou wen van medicatie is vanuit de be roepsgroep nooit iets opgeschreven over wat nou goede afbouw is", laat een woordvoerder weten. Maar volgens het Zorginstituut wordt er nu wel door het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) en de Nederlandse Vereniging voor Psy chiatrie (NWP) een richtlijn ont wikkeld. „Er is nu een concept opge steld", zegt de woordvoerster van het Zorginstituut. „Rond mei moeten de richtlijnen klaar zijn. Het kan zijn dat de verzekeraars vanuit die richtlijnen gaan vergoeden, maar dat mogen ze nog steeds zelf bepalen." De meeste mensen bouwen af met 10 milligram per keer, maar dat kan heel heftige bijwerkingen veroorzaken Janssen vindt het 'onzin dat men sen aan medicatie moet blijven, ter wijl ze er eigenlijk vanaf willen'. „De protocollen voor afbouwen moeten veranderen. Ze moeten mensen die antidepressiva of andere medicatie leveren betere nazorg geven en zor gen dat ze, indien nodig, ook weer af bouwen. En het allerbelangrijkste: het moet vergoed worden." Mede dankzij de taperingstrips gaat het nu een stuk beter met Jans sen. „Nu gaat het super, maar het ergste moet nog komen. Van de 60 milligram waar ik mee begon, zijn er nu nog 19 over, maar de laatste 2,5 milligram schijnen het heftigst te zijn. Als het goed is, ben ik er over ongeveer drie maan den vanaf', zegt Janssen zichtbaar opgelucht. woensdag 14 februari 2018 2V Nanne Nicolassen Nijmegen i Tess Janssen FOTOTHINKSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43