ïl m Knokke-Heist boos op 'groene Hollanders' Herstelplan Middelburg na verkiezingen op tafel 8 Boeren lopen geld mis door 'verkeerde' cijfers CBS Qi v'v.' - Jlv 'V PZC ONLINE Akkerbouwer Kees Hanse uit Zierikzee is het beu. Het CBS schat eik jaar de uienoogst te rooskleurig in. Dat verstoort de markt ingrijpend, zegt hij. „Dit houden we op den duur niet vol." Zierikzee Er moet actie worden ondernomen voordat het te laat is, vindt Kees Hanse. De uienprijzen worden al jaren achtereen bepaald op basis van cijfers die later niet blijken te kloppen. „Zo kunnen we onze be drijven niet overeind houden." De akkerbouwer uit Zierikzee richt zijn pijlen op het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Dat publiceert in september een voor lopige oogstraming, op basis van gegevens die boeren verplicht zijn aan te leveren. In februari volgt dan een definitieve raming. De net uitgebrachte raming ver bijstert Hanse. Ten opzichte van september is het aantal hectares uien met 556 verlaagd, tot 26.123. De totale oogst wordt nu geschat op 1,45 miljoen ton, ruim 60.000 ton minder. De informatie over het aanbod beïnvloedt in sterke mate de prijs. „We zitten met uien in een over- schotmarkt", zegt Hanse. „Een paar procent meer of minder kan de prijs doen halveren of verdubbelen." Nu de oogst minder groot is dan voorgespiegeld, kan de prijs stijgen. Maar driekwart van de oogst is al verhandeld. „Als ik dat geweten had, had ik mijn uien nog niet ver- Schepen Anthony Wittesaele van Knokke-Heist ligt overhoop met de Nederlandse organisatie Natuurmo numenten. Björn van den Boom, hoofd public affairs bij die club, noemde de Vlaamse kustlijn afgelo pen weekend 'om te janken'. Hij deed dat toen bekend werd dat het aantal Vlaamse bezoekers aan Ne derland blijft stijgen. Nogal logisch, kocht." Het is telkens hetzelfde liedje, zegt Hanse. „Jaar op jaar blijkt dat het CBS ernaast zit en al tijd ten nadele van onze sector. Door deze cijfers slaat de hele handel dood. Dat houden we op den duur niet vol." Steun Land- en tuinbouworganisatie ZLTO steunt hem. „Het is ons ook een doorn in het oog dat het CBS, door niet correcte gegevens te pu bliceren, bijdraagt aan een nega tieve stemming in de markt", zegt voorzitter Joris Baecke. Hij kan begrijpen dat, bijvoor beeld door het weer, de oogst lager uitvalt dan verwacht. „Maar dat ook op de oppervlakte die wordt geteeld een flinke correctie plaatsvindt, kunnen we echt niet bevatten." meende hij. „Vlamingen ontvluch ten hun eigen kuststreek. Het is daar één grote boulevard. Er is geen landschap meer over." Er is vaker kritiek op de 'Vlaamse Atlantikwall', zoals de muur aan ap partementen langs de Belgische kust soms smalend genoemd wordt. Maar dat die boodschap nu uitgere kend van 'groene Hollanders' komt, is voor het bestuur in Knokke-Heist een stap te ver. Dat heeft toch al niet zo veel op met milieuclubs. De partij Gemeentebelangen heeft een meer derheid in de raad en deelt alle la kens uit. Aan het hoofd staat de flamboyante burgemeester Leopold Lippens. Die noemde milieuorgani saties die de plannen steunden voor uitbreiding van natuurgebied Het Zwin al eens 'groene ayatollahs'. De uienmarkt is gevoelig voor oogstramingen. „Dat komt doordat er nog veel vrije handel is. De stem ming in de markt - en dus de dag prijs - wordt sterk bepaald door hoeveel er wordt geoogst, hoeveel Het CBS draagt bij aan een negatieve stemming in de markt er uiteindelijk in de bewaring ligt en hoe de export loopt." Via LTO Nederland wordt het ongenoegen kenbaar gemaakt aan het CBS, zegt Baecke. „Maar het CBS is ook maar een uitvoerende Dat schrijft het dagelijks provin ciebestuur aan Middelburg. De gemeente staat onder preventief toezicht, omdat de begroting niet sluitend is. Het herstelplan is een eerste stap om onder dat toezicht uit te komen. Het ligt voor de hand dat het organisatie." Hij is daarom blij dat het Zeeuwse Kamerlid Joba van den Berg (CDA) minister Carola Schouten om opheldering heeft ge vraagd. De ZLTO wil ook via haar Europese koepelorganisatie de zaak aankaarten. Cor Pierik, landbouweconoom bij het CBS, zegt dat de ramingen al vele jaren op dezelfde manier wor den uitgevoerd. „Het blijft lastig in te schatten wat er uiteindelijk van het land komt. Nu blijkt dat door het natte najaar bijna 600 hectare uien niet is geoogst." Pierik heeft begrip voor de on vrede, die al veel langer leeft. „Maar als CBS hebben we de Europese verplichting oogstramingen uit te voeren. Als boeren daar moeite mee hebben, moeten ze daar hun zorgen ventileren." nieuwe college van burgemeester en wethouders, dat na de verkie zingen aantreedt, de begroting weer op orde krijgt. Dat het her stelplan al voor de verkiezingen wordt opgesteld, is dus niet lo gisch. Maar wachten tot 14 mei kan ook niet, want volgens de pro vincie dient een 'herstelplan met financiële onderbouwing input en onderdeel van de coalitieon derhandelingen' te zijn. Zolang het toezicht geldt, moet Middelburg uitgaven ter goedkeu ring aan de provincie voorleggen. In de Abdij is een stokje gestoken voor de vervanging van een veeg- machine (van ruim 98.000 euro) omdat Middelburg niet heeft aan getoond dat die niet kan worden uitgesteld. woensdag 14 februari 2018 Verplichte oogstraming uien nekt akkerbouwers WA Kd s Kees Hanse: „Door de oogstramingen slaat de hele uienhandel dood. Zo kunnen we onze bedrijven niet overeind houden." foto dirk-jan gjeltema WAAR IS MIJN REACTIE? Wie regelmatig reageert op artikelen op de website van de PZC weet het al; niet alle reacties worden ge plaatst. Want we letten streng op het naleven van de spelregels. Een over zicht van die regels staat op de website. Eén van de belangrijkste is dat we ano nieme reacties, of reacties onder overduidelijk valse naam, weigeren. Ook letten we erop dat mensen be leefd blijven, niet schelden of discrimineren. We zien erop toe dat reacties kort, inhoudelijk en beargumen teerd zijn. Over het alge meen geldt: probeer iets toe te voegen aan wat an deren al hebben gezegd. FACEBOOK Het nieuws dat cafés, res taurants, hotels en andere horecagelegenheden geen Rolf Bosboom Trots zijn ze in Knokke, op hun dure winkels, op hun lange kust lijn en op het culinair hoog staande niveau van de Vlaamse kuststreek. Van kritiek daarop willen ze niet weten. En al hele maal niet van 'groene Hollanders'. Martijn de Koning Knokke-Heist - Joris Baecke, ZLTO Na de gemeenteraadsverkie zingen van 21 maart moet in Middelburg een financieel her stelplan op de onderhande lingstafel liggen. Formeel hoeft dat pas op 14 mei klaar te zijn, maar zolang kan het college van burgemeester en wethou ders er dus niet mee wachten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg rookruimtes meer mogen hebben, maakte gisteren veel reacties los op de fa- cebookpagina van de PZC. De meeste zijn het duidelijk niet eens met de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag. Die gaf de vereni ging Clean Air Nederland (CAN) gelijk in haar strijd tegen de aparte rookruim tes. Anita Hundersmarck vraagt zich af waar dan nog wel gerookt mag wor den. „In je achtertuin? Of hebben de buren dan weer last? Moet er is een motor of tractor voorbij rijden! Heb je gelijk een pakje si garetten gerookt!!" MEEST GELEZEN: 1. Ernstig ongeluk op A4 bij Bergen op Zoom, snelweg naar Vlissingen uren dicht 2. Zeeuwse meisjes stelen de show in Holland Heine- ken House in Zuid-Korea 3. 'Fake news' over het Nol- lebos? Verkiezingsposter POV-kandidaat maakt de tongen los op sociale media 4. Help, mijn kelder lekt! Middelburger Sjaak staat alleen in zijn strijd tegen grondwater 5. Koning Kjeld: 'Deze is me zo fucking veel waard' Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie rl facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40