Weekendjes weg 3 Oxfam Novib-directeur Farah Karimi onthutst door seksrel hulpverleners De seksrel bij Oxfam in Groot- Brittannië blijft zich maar uitbreiden. In Nederland haakten al 1.700 verbijsterde donateurs af. De klap komt keihard aan. Ze voelen zich net een boksbal in het statige pand van Oxfam Novib in Den Haag. Zelf hebben ze niets met het schandaal van de Britse zusterorganisatie te maken, maar ze mogen aan de telefoon wel de klappen opvangen nu het nieuws over seksueel misbruik zich maar blijft uitbreiden en donateurs steeds meer bedenkingen krijgen bij de goede bedoelingen van Ox fam. Directeur Farah Karimi is het ge loof in de organisatie absoluut nog niet verloren, maar ook zij kijkt vol afschuw naar wat er nu allemaal naar buiten komt. „Wij zijn er juist voor om kwetsbare mensen res pectvol te behandelen en te be schermen. Dit is heel fout." Afgelopen vrijdag publiceerde de Britse pers voor het eerst over een seksfeest op Haïti nadat het land getroffen was door een orkaan. Britse Oxfam-medewerkers had den prostituees ingehuurd en een seksfeest in een onderkomen van de organisatie gehouden. Mogelijk waren daarbij ook minderjarige meisjes aanwezig. Sindsdien komt de Britse pers met de ene na de an dere onthulling over seksueel mis bruik door Oxfam-hulpverleners. Zo klapte een voormalig hoofd vei ligheid uit de school over meldin gen van seksuele misdragingen die op het Britse hoofdkantoor werden weggewuifd. Ook zou de betrok ken landen-directeur van het schandaal uit Haïti al twee keer eerder vergelijkbare feesten hebben gegeven in Tsjaad en Liberia. „Het is gewoon verschrikkelijk. In zo'n situatie na een aardbeving is iedereen kwetsbaar. Mensen zijn alles kwijt, en dan is je lichaam misschien het enige wat je te ver kopen hebt. Het is erg om daar mis bruik van te maken. Dat is mijn morele standaard en die verwacht ik ook bij onze medewerkers." „Ik denk dat hier drie dingen mis zijn gegaan. De misdragingen wa ren weliswaar al eerder gemeld, maar mensen verwijten de Britten nu dat ze meer details hadden moeten geven. Ik denk dat ze daar gelijk in hebben. „De behandeling van de landen-directeur is ook niet goed gegaan. Hij had niet op die functie mogen zitten vanwege zijn verleden en hij had ook niet zomaar mogen vertrekken. En ten derde had er aangifte gedaan moe ten worden in Haïti. Ook dat is niet gebeurd." Niet in eerste instantie, maar later wel. Toen Britten de eerste mel dingen deden van mogelijke fraude, intimidatie en seksuele misdragingen, hebben wij in 2012 meteen grondig laten uitzoeken of de beschuldigde medewerkers ook met geld van ons hebben gefrau deerd. Dat was niet het geval. In de afrondende fase van dat onder zoek hebben wij het interne rap port uit Groot-Brittannië ontvan gen en konden we lezen dat er prostituees waren ingehuurd." „Dit speelde niet bij ons. Ik had niets over dat rapport te zeggen. Wij moesten de Engelse collega's volgen in hun aanpak van deze zaak. Maar in een tijd van sociale media, waarin het nieuws zich ra zendsnel verspreidt en we zien wat voor schade het ook voor ons kan veroorzaken, zeg ik: ze hadden Het is niet alleen het geld wat mensen wel of niet willen geven, het is vooral hun vertrouwen meer details moeten geven." „We hebben er geen onderzoek naar gedaan, maar vertrouwens personen praten ons geregeld bij over wat er speelt op de werkvloer en wij hebben die signalen niet. We hebben ook een scala aan pre ventieve maatregelen om te voor komen dat dit gebeurt." „Het doet mij ontzettend pijn. Do nateurschap is voor mij persoonlijk niet alleen het geld wat mensen willen geven, maar het is ook hun vertrouwen. En vertrouwen is veel belangrijker dan het geld. Dat is ons maatschappelijk kapitaal. Want wij spreken ons uit over kwesties. Over ongelijkheid. Over hoe regeringen omgaan met vluchtelingen. Over hoe regeringen omgaan met con flicten. Iedere donateur die wij kwijtraken doet mij dus diep pijn. Ik hoop dat we alles kunnen doen om het vertrouwen terug te win nen." „We moeten constant alert zijn en er bovenop zitten. We doen al veel aan bewustwording. Maar met de hele goede-doelensector zou ik graag een uitwisseling van gege vens willen van medewerkers die de fout zijn ingegaan. „Ook zou den we graag een humanitair pas poort invoeren, in elk geval voor de leidinggevenden. Want na Haïti is het ook duidelijk dat we het meest kwetsbaar zijn bij hu manitaire rampen. Dan moeten in een heel korte tijd kleine teams opschalen. In Haïti ging de ploeg van 40 medewerkers naar 400 hulpverleners. En ze zijn de hele tijd in actie-modus. Dan is er geen tijd voor reflectie, begeleiding en het checken van re ferenties of mensen voldoen aan onze morele standaard." De wereld is Kras Autovakanties Kras.nl/weekend of bei oss-osss 886 - Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten 'w woensdag 14 februari 2018 GO Iedere donateur die we kwijtraken doet diep pijn' Raymond Boere Den Haag Hoe kijkt u hier naar het seks feest op Haïti? Hoe kon dit gebeuren? Was u op de hoogte van wat zich precies heeft afgespeeld op Haïti? De Britten wordt verweten dat ze de zaak in doofpot hebben willen stoppen. Waarom heeft u niets met uw kennis gedaan? - Farah Karimi (directeur Oxfam Novib) Heeft u Oxfam Novib doorge licht om te achterhalen of de praktijken uit Engeland mogelijk ook met uw medewerkers zijn voorgekomen? M Oxfam Novib-directeur Farah Karimi: „Wij zijn er juist om kwetsbare mensen te be schermen. Dit is heel fout." FOTO JAN DE GROEN Zo'n 1.700 mensen hebben na deze affaire hun donateurschap opgezegd. Wat zegt dat voor u? Hoe is dit soort misstanden in de toekomst te voorkomen? Dicht bij huis, maar er tóch even helemaal tussenuit. We begrijpen waar u naartoe wilt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3