Levensgrote vossenstreken 1,9 procent personeel moet worden ingevuld door arbeidsbeperkten Deense biljarttopper Tonny Carlsen Overheid en onderwijs creëren niet voldoende banen voor mensen met een arbeidsbeperking. Daarvoor kunnen in 2020 boetes worden opgelegd. woensdag 14 februari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl toont interactief spelsysteem ZEELAND9 HULST 'Oooh' en 'aaah' klonk het gisteravond in een overvolle Steenstraat in Hulst. Op de gevel van museum De Vier Ambachten werden de sluwe streken van Rey- naert de Vos levensgroot geprojecteerd, terwijl het verhaal werd verteld. Hulste naar Hamza Ouahamdi, student aan Scalda in Vlissingen, maakte in vier weken tijd de animatie waar jong en oud met open mond naar keken, fotocamileschelstraete Ernst Jan Rozendaal Goes Sinds 1 januari 2013, toen landelijk een banenafspraak van kracht werd, zijn er bij de Zeeuwse over heid en het onderwijs 23 banen aangeboden aan mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Dat is de definitie voor mensen die ge ruime tijd niet aan het werk zijn ge weest, bijvoorbeeld wegens ziekte, ontslag of omdat ze deels arbeids gehandicapt zijn. Daarmee loopt de provincie enorm achter, want er hadden in de afgelopen vijfjaar 232 banen voor arbeidsbeperkten moe ten worden gecreëerd bij overheid en onderwijs. Onder overheid val len niet alleen de provincie, ge meenten, Rijkswaterstaat en water schap, maar ook politie en brand weer. De bedoeling is dat 1,9 procent van het personeelsbestand wordt ingevuld door arbeidsbeperkten. Vanaf 2020 geldt een boete van 5.000 euro per niet ingevulde ar- beidsplek. Bij de huidige achter stand zou dat dus meer dan een miljoen euro kunnen zijn. Uit de recent gepubliceerde cijfers over de banenafspraak tot en met het derde kwartaal van 2017 blijkt dat het be drijfsleven de doelstelling wel haalt. Daar zijn dan in vijf jaar tijd 473 mensen aan een 'beschutte werk plek' geholpen. De cijfers zijn wel een tikkeltje vertekend, zegt beleidsmedewerker arbeidsmarkt Zeeland Frank Da- vidse van de gemeente Goes. „Bin nen de overheid zijn facilitaire za ken vaak uitbesteed aan de markt. Dat betekent dat een aantal mensen wel aan het werk is bij de overheid, maar wordt meegeteld bij het be drijfsleven. Verder zie je dat het bij de overheid langer duurt om dit soort processen in gang te zetten dan bij het bedrijfsleven. Er moet eerst een beleidsstuk over gemaakt worden, er moet budget voor wor den gevonden in tijden van bezui nigingen. Dat kunnen verklaringen zijn." Dat neemt niet weg dat overheid en onderwijs een tandje moeten bijzetten. Toenmalig staatssecreta- Er zijn nog twee jaar om het tekort weg te werken - Frank Davidse, beleidsmedewerker Goes ris Jetta Klijnsma heeft ze in 2016 de duimschroeven aangedraaid. Elke werkgever bij de overheid krijgt een quotum opgelegd dat gehaald moet worden. Dit jaar is een proef, volgend jaar wordt er echt gemeten en vanaf 2020 kan een boete wor den opgelegd. Davidse wijst erop dat de reken som van tweehonderd niet inge vulde plekken maal 5.000 euro boete een gevaarlijke is. Het kan zijn dat overheids- en onderwijsin stellingen al voor de nulmeting in 2013 een aantal beschutte werk plekken hadden ingevuld die mo gen worden meegeteld in de quo tumregeling. Ook is onduidelijk in hoeverre banen bij de voormalige sociale werkplaatsen meetellen. „Er zijn nog twee jaar om het te kort weg te werken", verklaart Da vidse. „Het is lastig om te in te schatten of dat lukt. Duidelijk is wel dat iedere organisatie er mee aan de slag moet." Goes is de centrumgemeente voor de Zeeuwse arbeidsmarkt. In de Zeeuwse Werkkamer wordt af gestemd of de banenafspraak uit het Sociaal Akkoord van 2013 wordt gehaald. It Boete dreigt bij banenplan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33