Buurten Film over magnum opus kunstenaar Johnny Beerens Bijna 7.700vacatures voor mbo'ers in Zeeland Luxe strandcamping bij Concert at Sea 2 JAN VAN DAMME Directeur- Bestuurder Column De oversteek maken. Ik heb het gedaan, tweede helft vorige week. Van Beveland naar Zeeuws-Vlaanderen. Een duik door de veel besproken tol- tunnel. Een oversteek, ook al is het niet meer met de boot, welkom in de wereld van amai en camions. Het idee was de Zeeuws- Vlaamse ziel te peilen. Onmoge lijk, natuurlijk. Zo veel zielen, zo veel vreugd, zeker ten zuiden van de Westerschelde. Ik ben er gebo ren, ik groeide er op. De Groe. In middels ben ik er langer weg dan ik er heb gewoond. Maar ja, eens een Zeeuws-Vlaming... Ik koester in elk geval de illusie dat ik de rim pelingen in het land van Cadzand nog altijd aanvoel. Voor mijn vertrek kreeg ik van oplettende lezers al aanwijzingen en uitnodigingen. Waarvoor dank! Kom eens buurten, schreven naamgenoten die geen familie zijn in Terneuzen en Heinkenszand. De huidige bewoners van de hui zen van mijn ouders en mijn broer hadden de koffie klaar staan, lieten ze weten. Het voelde als een warm bad. Echter, ik had me heilig voor genomen alle plaatsen uit het Zeeuws-Vlaamse volkslied aan te doen. Van d'Ee tot Hontenisse en dan nog een keer terug voor die andere twee, dat is een hele toer op één dag. De koffie houd ik te goed voor een andere keer. Het was een mooie winterdag. Cadzand-dorp buiten het toeris tenseizoen, ze hadden er een straat opgebroken zodat je het rondje rond de kerk niet afkon maken. In Eede werd ik voor de bakker eerst naar een tankstation verwezen, vervolgens naar de drogisterij. Bel gisch brood te koop, minder zom pig dan het Hollandse werd me verzekerd. In Hulst streek ik neer in restaurant Het Bonte Hert. Voor een niet opgetuigde donderdag waren er toch veel Vlamingen op de markt. Kloosterzande vierde de stilte. Daar voelde ik weer een beetje het einde van de wereld. In het benzinestation bij IJzen- dijke hadden ze al gezegd: Neder landse koerierdiensten vragen ex tra geld om hier te leveren. Of dat klopt? Een landje apart, dat in elk geval. Ik voel het, maar ben er niet meer. Terug op Beveland moet ik denken aan Giel de Pooter in Axel. Het is Zeeuwsch-Vlaanderen, mailde hij. Met ch. j Ik wilde alle plaatsen uit het Zeeuws- Vlaamse volkslied aandoen DESTELLING Vandaag: Goed dat iedereen nu donor is Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MELb MIS&AA& ANONIEM STEE&S SUCCESVOLLER Geld voor visserijtop Mona Keijzer praat over familiebedrijf Blik op de toekomst bij ZB PUBLIC SPIRIT Tot dusver geldt de schildering van het tranende oog op de watertoren in Oostburg als het bekendste werk van Johnny Beerens. Maar dat zou wel eens kunnen veranderen. Vol gende maand wordt zijn kunst werk Oculus Maris (Oog van de zee) onthuld. Dat maakt hij voor de ontvangsthal van Van der Straaten Aannemingsmaatschappij in Hans- weert. Het is een vier meter hoge meer paal, aangevreten door de elemen ten en met zeepokken en wier be dekt, met een gat waarin de kijker bewegende beelden van de zee kan zien. Het beeld wordt gecombi neerd met schilderwerk. Beerens werkt al twee jaar lang vrijwel onafgebroken aan het kunstwerk. Volgens president-commissaris Erik Loontjes van Van der Straaten beschouwt hij het zelf als zijn mag num opus, 'het meest ambitieuze werk dat hij tot nu toe in zijn kun- stenaarsbestaan heeft aangepakt'. Tijdens het werken heeft Beerens zichzelf gefilmd, waardoor de ver vaardiging van stap tot stap is vast gelegd. Filmmaakster Rebecca van Wittene maakt daarvan een docu- Beerens filmde zichzelf tijdens de vervaardiging mentaire. Die wordt volgende maand voor het eerst vertoond, bij de onthulling van het kunstwerk. Het grote publiek kan de film zien bij Film by the Sea en daarna waar schijnlijk ook bij Omroep Zeeland. Het kunstwerk wordt betaald door Van der Straaten, maar de pro vincie steekt 3.300 euro in de docu mentaire. Volgens het provinciebestuur is Beerens een 'uitzonderlijk man', is zijn thematiek van land en water '100 procent Zeeuws' en zijn kunst van 'landelijke, zo niet internatio nale allure'. Zeeland telde bijna 7.700 vacatures van maart tot en met augustus vo rig jaar. Dat zijn er 18 procent meer dan in dezelfde periode in 2016. Toen waren er 6.530 vacatures. Dat blijkt uit onderzoek van de Samen werkingsorganisatie Beroepson derwijs Bedrijfsleven (SBB) en uit keringsinstantie UWV. Mbo'ers hebben de meeste kans op het vinden van een baan in de gastvrijheidssector: in die sector waren 2.150 vacatures. In de retail waren er 1.100 openstaande vacatu res. Landelijk is het aantal mbo-vaca- tures met twintig procent toegeno men. Het aantal jongeren dat een nieuwe ww-uitkering aanvraagt bij het UWV is met een kwart afgeno men. De organisatie van Concert at Sea mag op het Noordzeestrand van de Brouwersdam een tijdelijke cam ping maken. De gemeente Schou- wen-Duiveland staat positief te genover inrichting van vijftig luxe tenten voor in totaal 75 tot 100 per sonen. De camping krijgt een eigen in gang, eigen bewaking en eigen sa nitair. De camping grenst aan het backstagebied van het festival. Sla pen op het strand is verboden op Schouwen. Maar als CAS een omge vingsvergunning aanvraagt, wil de gemeente het voor maximaal drie nachten toestaan. Het strand ligt ook in Natura 2000-gebied. Maar volgens het ge meentebestuur heeft de camping geen nadelig effect op de natuur en kan voor CAS dus een uitzondering worden gemaakt. Recreatieondernemers hoeven volgens burgemeester en wethou ders ook niet bang te zijn voor con currentie. Alle hotels, pensions, va kantieparken en campings zitten vol op 27,28 en 29 juni. woensdag 14 februari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Halbe Zijlstra moet weg 747 reacties WEER EEN ORUSSLAB OPSEROLB. MIDDELBURG Het dagelijks provinciebe stuur steekt ruim 14.000 euro in een visserijtop voor Zuid-West-Nederland. De bedoeling is per deelsec tor (mossel, oester, platvis, kreeft/paling en garnaal) speerpunten te bepalen waarop de komende jaren wordt ingezet. Het proces wordt begeleid door een stuurgroep waarvan gede puteerde Jo-Annes de Bat voorzitter is. Als afslui ting wordt een symposium gehouden. De totale kos ten worden geraamd op 86.700 euro. Ook de vis serijsector en de ge meente Goeree-Overflak- kee dragen bij. ZIERIKZEE Staatssecretaris van Economische Zaken Mona Keijzer komt maan dag 26 februari naar Zie- rikzee voor een bijeen komst van de Statenfrac tie van het CDA over het versterken van familiebe drijven. De bijeenkomst vindt plaats in het hoofd kantoor van Omoda. Van wege de beperkte capa citeit is aanmelden ver plicht. Dat kan via de Fa- cebookpagina van CDA Zeeland. Aanvang: 19.15 uur. MIDDELBURG Hoe ziet onze wereld er in 2050 uit? Is de tech nologie ons dan de baas of blijven wij de techniek de baas? Daarover gaat de VPRO Tegenlicht Meet Up op dinsdag 27 februari bij ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zeeland in Middelburg. Sprekers zijn Hans Peter Willems, directeur van MindConstruct, een be drijf dat het menselijke brein nabouwt, en filo soof Sabine Bierens. Aanvang: 19.20 uur. Voor woningcorporatie Clavis zoekt PublicSpirit een Voor meer informatie kijkt u op onze website www.publicspirit.nl Kunstenaar Johnny Beerens uit Breskens werkt in Hansweert al twee jaar aan zijn magnum opus. Volgende maand is het klaar. Over de totstandkoming is een documentaire in de maak die in september wordt vertoond tij dens het festival Film by the Sea. Ernst Jan Rozendaal Middelburg MJohnny Beerens Cornelleke Blok Vlissingen Ton van den Nouweland Scharendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2