GELD&GOED 27 Uitvaart Het is niet prettig om te regelen, maar wel prettig om geregeld te hebben: de uitvaart. Maar wat kost dat eigenlijk? 'H il je begraven I AA of gecremeerd worden?' is de hV W^m meest gestelde vraag over je onvermijdelijke uitvaart. Het geheel van handelingen en plechtigheden na je overlijden wordt nu eenmaal besloten met een teraardebestelling of een crematie. En dan is die vraag wel zo pragmatisch. Maar over de vele details en vooral de kosten tasten we vaak in het duister. Zes stellingen over de uitvaart. Eén op de drie Nederlanders heeft geen idee wat een uitvaart kost, stelde budgetvoorlichter Nibud on langs na onderzoek vast. En van wie daar wel een beeld bij heeft, schat de helft die kosten lager dan 6.000 euro. In werkelijkheid kost een uitvaart ge middeld 7.500 euro. Na de fundamentele keuze voor begraven of cremeren volgt nog een waslijst aan opties. Denk aan een overlijdensadvertentie, rouwkaarten, de bloemen of het aantal rouwauto's. Maar ook aan de huur van een condo leanceruimte met koffietafel of drankje. Bedragen per uitvaartcen trum verschillen stevig en een uit vaart op zaterdag is duurder. Of je nu kiest voor begraven of cre matie, in beide gevallen is een kist gewenst. Die loopt in prijs op van enkele honderden eu ro's voor een eenvoudig model tot 3.000 a 4.000 euro voor een luxere uitvoering. In het geval van begraven maak je ook kosten voor een graf. Daarvoor betaal je gemiddeld 3.000 euro aan grafrechten per 10 jaar, afhankelijk van gemeente en onderhoud. Een tweede kostenpost is de gedenksteen bij dat graf. De prijs daarvan begint bij zo'n 1.250 euro, oplopend tot het viervoudige. Bij cremeren is er naast de kist be hoefte aan een urn of asbus. Gang bare modellen heb je vanaf enkele tientjes, opvallendere objecten kos ten al snel honderden euro's. Ook zijn er as-sieraden, met een kleine holle ruimte om de herinnering aan een dierbare bij je te kunnen dragen. Toch is cremeren niet per definitie goedkoper. Dat hangt bijvoorbeeld af van wat de nabestaanden met de as willen doen. De urn kan thuis een plekje krijgen, maar begraven is ook een optie. In dat geval heb je wel te maken met een gedenksteen en graf rechten bij plaatsing in een urnen monument: reken op circa 300 euro voor elke 5 jaar in een urnentuin. Begraven in de natuur kan ook. Na bestaanden kiezen dan een passende plek in een beheerd natuurgebied, waar de tarieven aanzienlijk lager lig gen dan bij traditionele begraafplaat sen. Dat komt door de afwezigheid NA DE UITVAART van kosten aan onderhoud, gedenk stenen en grafrechten. Kijk voor meer informatie op natuurbegra- vennederland.nl. Om de natuur te ontzien wordt vaak gekozen voor een lijkwade in plaats van een doodskist. Een lijk wade is een rechthoekige doek van enkele honderden euro's waar de overledene in wordt gewikkeld. De natuurlijke stoffen hebben minder invloed op het milieu. Ook bij traditionele begrafenissen is de lijkwade trouwens een optie, want een kist is niet verplicht. Een wade heeft een minder afstandelijk karakter dan een gesloten kist en kan voor persoonlijkere overgang staan. De uitvaartverzekering dekt de kos ten van een uitvaart - of in elk geval een deel daarvan. Het is een prettige gedachte dat die kosten niet bij je na bestaanden belanden. De bekendste varianten zijn de ka pitaalverzekering en de naturaverze- kering. Bij een kapitaalverzekering betaal je maandelijks een premie om bij overlijden een vast bedrag uitge keerd te krijgen. De nabestaanden kunnen dan zelf of op basis van een testament bepalen hoe ze de uitvaart regelen en leggen eventueel geld bij als dat nodig is. De naturaverzekering wordt uitge keerd in diensten. Dat pakket is in de basis vrij sober. Denk aan een stan daard kist, een eenvoudig bloemstuk, rouwkaarten en eventueel een cere monie. De kosten van een graf zijn vaak al geen onderdeel van een natu- rapolis, laat staan een koffietafel. Houd daarom rekening met aanvul lende kosten. Een lijkwade kan ook, want een kist is niet verplicht Mail naar Het is mogelijk verzekeringen te combineren, zoals een vast bedrag voor algemene kosten en een natura- polis voor de uitvaartdienst. De ba sisvoorzieningen van een naturapolis zijn bovendien met aanvullende ver zekeringen uit te breiden. Uitvaarten zullen duurder worden, met name door inflatie. Een polis kan daarom een clausule bevatten waar bij premies gaandeweg worden opge hoogd. Daarnaast kun je ook zelf het verzekerde bedrag ophogen. Weet je of de overledene een uit vaartverzekering had, of kun je de polis niet vinden? Kijk dan op vanatotzekerheid.nl/zoekpolis. Tot slot: het Nibud becijfert dat een 20-jarige globaal 5 euro per maand betaalt voor een kapitaalverzekering van 5.000 euro en 9 euro voor een be drag van 10.000 euro. Voor een 40-ja- rige stijgt dat naar 8 en 16 euro, een 60-jarige betaalt 19 of 37 euro. Stel dat je 80 wordt. Dan betaal je als 20-jarige in 60 jaar tijd 3.600 euro voor een uitkering van 5.000 euro; dat is een vrij laag rendement. Als 40-jarige betaal je met 3.840 euro over 40 jaar maar 240 euro meer, dus waarom zou je niet wachten om in te stappen? Een 60-jarige betaalt in 20 jaar tijd niet minder dan 4.560 euro aan premies en spaart maar 440 euro voor een dekking van 5.000 euro. Toegegeven: spaarrentes zijn op dit moment erg laag. Maar op zulke lange termijnen kan zelf sparen of beleggen veel gunstiger uitpakken. Dat is best het overwegen waard. woensdag 14 februari 2018 GO Afscheid met een prijskaartje Rob Nijman IEen uitvaart is duur 2 Cremeren is niet zomaar goedkoper 3 Een natuurgraf is een goedkoper alternatief Het is het laatste waar je als nabestaande op zit te wachten, maar er komt een berg papier en regelwerk na een overlijden op je af. Werk met een checklist om dat behapbaar te maken, vraag familie en vrienden om hulp, of besteed werk uit. Belangrijke instanties om snel van een overlij den op de hoogte te stellen zijn werkgever of uitkeringsinstantie, verhuurder of woning vereniging en de bank. Daarvoor heb je een akte van overlijden nodig, die de gemeente uitgeeft. Bij verzeke raars moeten polissen worden opgezegd of de tenaamstelling worden veranderd. Daarna vol gen bedrijven, instan ties en verenigingen waar abonnementen en lidmaatschappen moe ten worden stopgezet. Tip: Hulp nodig? Kijk eens op opzegdienst.nl 4 Uitvaartverzekeringen dekken vaak niet alles Reageren? goederaad @persgroep.nl 5 Polissen zijn te combineren 6 Een eigen spaarpot kan gunstiger zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27